شهرستان های استان فارس

خرم بید

خرم بید با مساحت 3325 کیلومتر مربع، 7/2 درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است. براساس سرشماری سال 1378، 45166 نفر در این شهرستان به سر می برند. مرکز این شهرستان صفاشهر است. شهرستان خرم بید از شمال به شهرستان آباده و استان یزد، از غرب به شهرستان اقلید، از جنوب به شهرستان مرودشت و از شرق به شهرستان بوانات محدود است. این شهرستان دارای دو نقطه ی شهری به نام های «صفاشهر» و «قادر آباد» و دو بخش مرکزی و مشهد مرغاب است.

شهرستان های استان فارس

برخی مراکز دیدنی: منزل قدیمی بامداد، قصر یعقوب، امامزاده شهدا، تل خاکی یا قصر بهرام، غار دیو از دوره ی ساسانیان، کاروانسرای شهید آباد، چشمه بناب و تپه های باستانی صفاشهر.

داراب

شهرستان های استان فارس

داراب به عنوان یکی از شهرستان های تاریخی استان فارس بر سر راه جاده اصلی شیراز – بندرعباس قرار دارد. این شهرستان 11166 کیلومتر مربع وسعت دارد و 9 درصد مساحت استان را در برگرفته است. مرکز آن شهر داراب، و جنت شهر و حاجی آباد از دیگر شهرهای این شهرستان است.

شهرستان داراب دارای بخش مرکزی، حاجی آباد رستاق و فُرگ و 736 آبادی است و از شمال به استان های نی ریز و استهبان، از غرب به شهرستان های فسا و جهرم، از جنوب به شهرستان لار و از شرق به استان های کرمان و هرمزگان محدود است. براساس سرشماری سال 1378، جمعیت این شهرستان 223385 نفر بوده است.

داراب از قدیمی ترین شهرهای

استان فارس از پیشینه ای کهن در تاریخ برخوردار است. بنای دارابگرد را به داراب پسر بهمن ، پسر اسفندیار پادشاه اساطیری ایران نسبت می دهند و مورخان او را همان داریوش اول می شمارند. کشفیات باستان شناسی حکایت از این دارد که این شهر به سبک پادگان های آشور قدیم به صورت دایره ای ساخته شد. با فتح داراب در سال 23 ه. ق و آغاز دوره اسلامی ، این شهر همچنان رونق خود را حفظ کرد.

شهرستان های استان فارس

برخی مراکز دیدنی: دارابگرد، مسجد سنگی، نقش رستم داراب، آتشکده آذرجو، مسجد جامع داراب، قلعه مزایجان، تنگ رُمبه، قصر آینه یا قصر دختر در رستاق، قلعه بهمن در روستای فـُرگ، کاخ بهرام در منطقه کله زاغ، برج شاه نشین در رستاق، سمه خواجه.

زرین دشت

این شهرستان که در گذشته ای نه چندان دور یکی از بخش های شهرستان داراب بود و به نام «حاجی آباد» شناخته می شد، در حال حاضر مستقل ، و مرکز آن شهر حاجی آباد است. این منطقه از نظر باستان شناسی از موقعیت ویژه ای برخوردار است و قدمت آثار آن از دوره ی پیش از تاریخ یعنی هزاره چهارم پیش از میلاد تا دوران اسلامی می رسد و بیش از 20 اثر با ارزش را در بر می گیرد. در این میان مهم ترین اثر «تل سفیدک» حاجی آباد است که در سال 1357 برای اولین بار مورد حفاری قرار گرفت و یک بنای ساسانی با گچ بری ها و مجسمه های گچی بسیار زیبا در آن شناسایی شد. در دومین فصل حفاری در این تپه در سال 78-1377 بقایای یک چهارطاقی با جزئیات داخلی آن شناسایی شد. در منطقه ی «چاه سبز» نیز یک فصل حفاری در سال 1376 انجام و منجر به کشف یک چهار طاقی و یک بنای چهار ستونی شد.

برخی مراکز دیدنی: دریاچه حاجی آباد، دریاچه میدان گل

سپیدان

شهرستان های استان فارس

سپیدان منطقه ای کوهستانی در شمال غرب استان فارس است و با 2649 کیلومتر مربع وسعت، 1/2 درصد از کل مساحت استان را در بر گرفته است. سپیدان از شمال به شهرستان اقلید، از غرب به کهکیلویه و بویراحمد، از جنوب به شیراز و از شرق به مرودشت محدود است. نقاط شهری سپیدان، اردکان و هرابال و دارای دو بخش بیضا و مرکزی و 294 پارچه آبادی است.این شهرستان زیبا و آرام با قدمت هزار ساله در امتداد سلسله جبال البرز قرار گرفته و حدود 2250 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. جمعیت سپیدان بر اساس سرشماری سال 1378، 819 نفر بوده است.

برخی مراکز دیدنی: منطقه کوهستانی شکرک در شمال غربی سپیدان، دریاچه برم فیروز در شمال شرقی شکرک، آبشار مارگون، تنگ تیزآب، چشمه شش پیر و کتیبه ی آن، قله رنج، امامزاده سید نورالدین، امامزاده فخرالدین، روستای هاپچان با بافت سنتی .

سروستان

مرکز این شهرستان در 80 کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع است و با قدمت تاریخی هزاران ساله یکی از قدیمی ترین شهرهای استان فارس محسوب می شود.

برخی مراکز دیدنی: کاخ سروستان، بقعه شیخ یوسف سروستانی، قلعه گبری، قلعه انگشت گبری، قلعه برزو و ...

شیراز

شهرستان های استان فارس

شیراز با 10531 کیلومتر مربع وسعت، 5/8 درصد از مساحت کل استان را به خود اختصاص داده است. جمعیت شیراز  براساس سرشماری سال 1378، 1498402 نفر بوده است. این شهرستان از شمال به شهرستان مرودشت و سپیدان، از غرب به ممسنی و کازرون، از جنوب به شهرستان های فیروزآباد و جهرم ، از شرق به نی ریز، استهبان فسا  ارسنجان محدود است.بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، این شهرستان دارای هفت نقطه ی شهری است و علاوه بر شیراز به عنوان مرکز استان، شهرهای زرقان، خرامه، داریان، سروستان، کوار و لپویی در این شهرستان واقع هستند. این شهرستان دارای شش بخش و 812 آبادی است. قدمت شیراز با توجه به لوح های گلی به دست آمده از تخت جمشید به چند هزار سال می رسد. بر مبنای این اطلاعات که توسط پروفسور « هرتسفلد» و دکتر « اشمیت» کشف و توسط دکتر «جرج کامرون» خوانده شد، از شیراز به صورت « شی – رَ – ایز – زی – ایش» در این لوح ها سخن رفته است ؛ و به این ترتیب سندی قاطع مبنی بر قدمت چند هزار ساله ی شیراز به دست آمد.

در میان معانی متفاوتی که برای واژه شیراز ذکر شده آنچه مستندتر به نظر می رسد این است که

«شیراز» نام فرزند «تهمورث» باشد که بنیانگزار شهر بود و نامش روی یکی از لوح های گلی تخت جمشید به خط میخی ایلامی دیده شده است.

برخی دیگر نیز این نام را ترکیبی از دو کلمه « شیر» به معنی خوب و « راز» هم ریشه ی رز یا مو گرفته اند. گروهی دیگر راز به معنی اسرار را مورد توجه قرار داده و شیراز را « شهر راز» معنی کرده اند. برخی نیز به کلمه ی شیر به عنوان حیوانی قدرتمند و نیز خوراکی مفید توجه داشته و شیراز را مقتبس از این معانی دانسته اند.

برخی مراکز دیدنی: حرم شاهچراغ (ع) ، ارگ کریم خانی، حافظیه ، سعدیه ، بازار وکیل ، حمام وکیل ، دروازه قرآن ، موزه نارنجستان قوام، باغ ارم، موزه سنگ های تاریخی، موزه قاجار، موزه علوم، دانشگاه شیراز، مسجد جامع عتیق، مسجد نو، مسجد نصیرالملک ، امامزاده ابراهیم ، تکیه سبزپوشان ، امامزاده سید علاءالدین حسین ، بقعه پیربناب ، بقعه سید تاج الدین غریب ، سید الحرمین، بقعه بی بی زینبیه، بقعه بی بی فاطمه، عمارت هفت تنان ، باغ عفیف آباد ، خانه زینت الملوک ،  بقعه امامزاده اسماعیل، کلیسای حضرت شمعون غیور، آرامگاه آبش خاتونف آرامگاه بابا کوهی ، آرامگاه خواجوی کرمانی ، آرامگاه سیبویه ، آرامگاه شاه شجاع ، آرامگاه و موزه کریم خان زند ، بازار حاجی ، آب انبار حاجی آقاجانی و ...

شهرستان های استان فارس

فسا

فسا با مساحتی معادل 4205 کیلومتر، 4/3 درصد از کل مساحت استان را در بر گرفته است. فسا در فاصله 164 کیلومتری شیراز قرار دارد و از شمال به شیراز و استهبان، از غرب به شیراز و جهرم، از جنوب به جهرم و از شرق به داراب و استهبان محدود است. مرکز آن فسا و شهرهای زاهد شهر و ششده از دیگر شهرهای آن است. براساس سرشماری سال 1378، جمعیت این شهرستان 194305 نفر بوده است.

برخی مراکز دیدنی: تل ضحاک، تل نعلکی ، قمپ آتشکده ، تل سیاه ، سنگ قنبر (سلمان)، آثار باستانی چهل چشمه، امامزاده زاهد، آثار باستانی منطقه جلیان، تنگ مج و غارگبری، منطقه باستانی کوزه گر خانه، تل نخودی، اتلال خرمن کوب، عمارت نقاره خانه.

فسا چنان که از لوح های گلی تخت جمشید که توسط پروفسور « ژرژ کامرون» خوانده شد، بر می آید در زمان هخامنشیان شهری آباد بود و « باشیا» یا « پسه» نامیده می شد. این واژه به تدریج به پسا تبدیل شد و با ورود اعراب، معرب این واژه یعنی «فسا» جایگزین نام اولیه شد.

کتاب میراث فرهنگی استان فارس

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

اسامس شهرستان های استان فارس , اسامی شهرستان های استان فارس , تعداد شهرستان های استان فارس , تعداد شرستان های فارس , شهرستان های فارس

تبلیغات