شهرهای استان فارس

فیروز آباد

شهرهای استان فارس

 مساحت فیروزآباد 11917 کیلومتر مربع و 6/9 درصد از خاک استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به شیراز و کازرون، از غرب به بوشهر، از جنوب به لار و لامرد و از شرق به جهرم محدود است. این شهرستان دارای چهار شهر فیروز آباد، قیرو کارزین، فراشبند و میمند، چهار بخش و 654 آبادی است. براساس سرشماری سال 1378، جمعیت این شهرستان 221603 نفر بوده است . فیروزآباد مرکز این شهرستان است.

شهرهای استان فارس

نام قدیمی فیروز آباد شهر گور بود. این شهر در سه کیلومتری فیروزآباد امروزی قرار داشت و در زمان ساسانیان مرکز حکومت اردشیر بابکان و یکی از پنج ناحیه ی معروف فارس بود. این ولایت در روزگار ساسانیان و سده های اول اسلامی از شیراز تا دریای پارس و جزایر جنوبی از خارک تا قشم و از شرق به دارابگرد و از غرب به بیشابور و کازرون محدود می شد.

برخی مراکز دیدنی: قلعه دختر، کاخ اردشیر، نقش برجسته اردشیر بابکان، امامزاده و تفرجگاه تنگ خرقه، آتشکده فراشبند.

کازرون

شهرهای استان فارس

این شهرستان به مساحت 4060 کیلومتر مربع، 3/3 درصد از خاک استان را در بر گرفته است. این شهرستان از شمال به ممسنی، از غرب به بوشهر، از جنوب به فیروزآباد و بوشهر ، و از شرق به شیراز محدود است. کازرون مرکز شهرستان، "شهر سبز" لقب گرفته و شهرهای قائمیه، نودان، بالاده، خشت و کنار تخته دیگر شهرهای این شهرستان هستند. کازرون دارای چهار بخش و 469 آبادی است . براساس سرشماری سال 1378 جمعیت این شهرستان 268989 نفر بوده است.

شهرهای استان فارس

کازرون ابتدا از سه قریه ی نورد، راهیان و دریس تشکیل می شد و روی هم به «بلد العتیق» معروف بود، و در اواخر قرن چهارم ه. ق کازرون نام گرفت. بعضی می گویند نام این شهر از لغت گازرو گازرون گرفته شده زیرا شغل مردم آن این بود که پس از شستن کتان، پارچه ای به نام توز می بافتند. برخی نیز معتقدند چون کوه های پیرامون این شهر از لحاظ طبیعی غنی بود، کوه زران نامیده می شد و به همین دلیل شهری که در کنار آن قرار داشت، کازرون نام  گرفت. در بعضی از متون قدیمی ، کازرون را شهر سبز لقب داده اند چون در فصل بهار تمامی شهر و دشت اطراف آن سبز می شود و حتی روی سنگ ها را گونه ای خزه می پوشاند.

شهرهای استان فارس

برخی مراکز دیدنی: شهر تاریخی بیشابور، نقوش برجسته ی تنگ چوگان، مجسمه و غار شاپور، آتشکده جری (گره)، نقش برجسته ی بهرام دوم و کتیبه ی بزرگ ساسانی در مشهد سر، نقش قندیل ، گور دختر، خانقاه علیا یا مقبره سید امین الدین ، مقبره شیخ ابواسحاق کازرونی ، دریاچه ی پریشان، مقبره اوحد الدین بلیانی، مقبره علامه دوانی.

شهرهای استان فارس

لار

شهرهای استان فارس

شهرستان لار 20933 کیلومتر مربع وسعت دارد و از این نظر با اختصاص 9/16 درصد از کل مساحت استان، بیشترین مساحت استان را در بر گرفته است. این شهرستان از شمال به داراب و جهرم، از غرب به فیروزآباد، از جنوب به لامرد و استان هرمزگان و از شرق به استان هرمزگان محدود است. جمعیت لار 250666 نفر و شهرهای آن به جز لار به عنوان مرکز، گراش، اوز، خُنج، بنارویه، بیرم و جویم است. این شهرستان دارای شش بخش و 721 آبادی است.

در مورد نام لار در متون تاریخی آمده است که این شهر ابتدا «لاد» نامیده می شد و لاد نام یکی از پسران پادشاه قدیم پارس بود که این شهر را در ناحیه ی گرمسیری جنوب پارس ساخت. این شهر در دوره صفویه به دلیل واقع بودن در مسیر راه تجارتی به بندرعباس از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.

شهرهای استان فارس

برخی مراکز دیدنی: پیر سرخ، امامزاده میرحمزه، امامزاده میرعلی بن حسین، مسجد جامع لار، بنای مشهور به قبر مادر نادرشاه، قلعه اژدها پیکر، قلعه گراش، قلعه پرویزه، آب انبار دهان شیر، پل عباسی، بازار قیصریه، باغ نشاط و حمام آن و ...

لامرد

این شهرستان با 6008 کیلومتر مربع وسعت، حدود 8/4 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به لامرد، از غرب به بوشهر و فیروزآباد، از جنوب به بوشهر و هرمزگان و از شرق به استان هرمزگان محدود می شود. جمعیت این شهرستان 119021 نفر و شهرهای آن علاوه بر لامرد به عنوان مرکز، مهر، اشکنان، اهل و علاء مرودشت است. این شهرستان دارای پنج بخش و 302 آبادی است.

برخی مراکز دیدنی: حمام اشکنان، حمام وراوی، قبرستان تاریخی فال بازمانده ی کاخ هخامنشی، استودان های خوزی، مسجد اشکنان

مرودشت

شهرستان مرودشت با وسعت 4649 کیلومتر مربع، 8/3 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به خرم بید و اقلید، از غرب به سپیدان، از جنوب به شیراز و از شرق به ارسنجان و بوانات محدود و دارای سه نقطه ی شهری به نام مرودشت به عنوان مرکز شهرستان، سعادت شهر و سیدان و پنج بخش مرکزی، سعادت آباد، کام فیروز، سیدان و درودزن است. 409 آبادی در این شهرستان وجود دارد. جمعیت مرودشت بر اساس سرشماری سال 1378، 310588 نفر بوده است.

مرودشت یکی از قدیمی ترین مناطق باستانی ایران با پیشینه ای کهن در طول تاریخ است. نام این شهر احتمالاً اقتباسی از دشت ها و مرغزارهای سرسبز آن بود. اولین بار «ابن بلخی» در کتاب فارس نامه از «مرو» به عنوان یکی از محلات شهر باستانی استخر نام برده است. با توجه به اسناد موجود گرچه روستاها و مناطق عشایری این شهرستان از دیرباز دارای سکنه بود، اما شهرنشینی در این محل از سال 1314 با تأسیس کارخانه قند مرودشت به سرعت گسترش یافت.

برخی مراکز دیدنی: تخت جمشید، معادن سنگ تخت جمشید، نقش رستم، نقش رجب، ویرانه شهر استخر، پاسارگاد و چادرهای عبرت در تخت جمشید، مقبره ایوب نبی (ع), امامزاده اسحاق، امامزاده سلطان ولایت، امامزاده عقیل، بهشت گمشده، تیره باغ، دریاچه سد درودزن و ...

ممسنی

شهرستان ممسنی به مرکزیت شهر نورآباد به وسعت 6876 کیلومتر مربع، 5/5 درصد از کل مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان از شمال به سپیدان و کهکیلویه و بویر احمد، از غرب به کهکیلویه و بویراحمد و بوشهر، از جنوب به کازرون و بوشهر و از شرق به شیراز و سپیدان محدود است. شهرستان ممسنی دارای دو نقطه ی شهری به نام نورآباد و مصیری ، چهار بخش و 863 آبادی است. براساس آمار سال 1378، جمیعت این شهرستان برابر با 169704 نفر بوده است. نورآباد مرکز این شهرستان است.

برای رسیدن به ممسنی می توان پس از عبور از شهر تاریخی بیشابور و چنار شاهیجان به نورآباد رسید. «ابن بطوطه» که در سال 730 ه. ق از کازرون دیدن کرده می گوید بلاد اطراف کازرون را بلاد «شول» می نامند و در متن دیگری آمده است که ممسنی هوایش سردسیر مایل به اعتدال و اراضی آن بسیار و اهالیش بی شمار است.

برخی مراکز دیدنی: میل اژدها ، مقبره داودختر ، بازمانده کاخ های هخامنشی ، نقش گورنکان ، نقش بهرام.

نی ریز

شهرهای استان فارس

شهرستان نی ریز با مساحت 10630 کیلومتر مربع، 6/8 درصد از مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان در شرق استان واقع شده و از شمال به ارسنجان و بوانات، از غرب به شیراز و استهبان ، از جنوب به داراب و استهبان و از شرق به کرمان محدود است. این شهرستان به جز نی ریز به عنوان مرکز شهرستان ، دارای شهر آباده طشک، سه بخش و 455 آبادی است. بر اساس سرشماری سال 1378 جمیعت شهرستان برابر با 96929 نفر بود.

نی ریز در زمان هخامنشیان یکی از مراکز مهم سلاح سازی و به «نای زی» یعنی کارگاه اسلحه سازی و فولاد سازی معروف بود و احتمالاً نام آن از نیزه ریز گرفته شده است. در آن زمان بیش از 700 کارگاه تهیه و توزیع زره ، شمشیر و نیزه در این شهر دایر بود.

برخی مراکز دیدنی: مسجد جامع کبیر، قلعه اس. پی.آر ، امامزاده حسن و حسین ، امامزاده خواجه احمد انصاری ، امامزاده کامل الدین اربیلی (پیرمراد) ، قدمگاه خضر نبی الله ، امامزاده سلطان سید ابراهیم ، کاروانسرای نی ریز ،  دریاچه ی بختگان و منطقه حفاظت شده ی آن ، جزیره نرگس ، آبشار تارم ، منطقه حفاظت شده بهرام گور و ...

کتاب میراث فرهنگی استان فارس

تهیه و تنظیم: زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

آشنایی با تمام شهرهای استان فارس , شهرستانهای استان فارس , از شهرهای استان فارس , شهر های استان فارس , مساحت استان فارس , شهرهای فارس

تبلیغات