خانقاه علیا یا مقبره سید امین الدین

"سید امین الدین" از عرفا و مشایخ قرن هشتم هجری و ممدوح خواجه حافظ شیرازی و خواجوی کرمانی بود. آرامگاه  وی در شمال شهر فعلی کازرون در کنار کوه قرار دارد. بنای این آرامگاه از سنگ های حجاری شده بدون ملات مانند سنگ های معبد آناهیتای بیشابور در سال 710 ه. ق ساخته شده ؛ قبر شیخ هم اکنون نیز زیارتگاه عموم مردم است.

استان فارس

بقعه بی بی دختران

امام عبدالله مشهور به دختران، از امامزادگان فاضل و از فرزندان حضرت فاطمه ( س) است. مردم شیراز مدفن وی را" بی بی دختران" می نامند. این بقعه نزدیک شاهچراغ (ع ) قرار دارد.

بقعه پیر بناب

این بقعه که به مقبره " شیخ اقطع" نیز شهرت دارد، در کوهسار جنوبی شیراز واقع است ، و در اصل بقعه کوچکی بود که پس از دفن " محمد علی خان ایلخانی قشقایی" در جوار او، در سال 1266 ه. ق بنای تکیه ای بر آن افزوده شد. این تکیه از تالاری تشکیل شده که بر دو ستون سنگی یکپارچه تکیه دارد و سطح تالار، پایین تر از بقعه است.

استان فارس

بقعه سید تاج الدین غریب

این بقعه که به نام" سید حاج غریب " نیز مشهور است، دارای دو لقب" تاج الدین" و " غریب" است. نام آن حضرت، " جعفربن فضل بن علی بن ابیطالب" (ع ) است. این بارگاه نزدیک دروازه کازرون شیراز قرار دارد. اصل بنا به قبل از دوره قاجار تعلق دارد. سر در ورودی بقعه دارای کاشی کاری منقش به اشکال گل وبوته و آیات قرآنی و صحنه های وقایع کربلاست. تاریخ کاشی کاری به سال 1310 ه. ق باز می گردد.

گالری عکس سید تاج الدین غریب

بقعه چهل تنان

با فاصله کمی از شمال آرامگاه حافظ، محوطه مشجر و باصفایی وجود دارد که چهل سنگ مزار یک اندازه در آن جای دارد و چند اتاق و حوض آبی هم در سمت شمال آن ساخته شده است. این محوطه در زمان کریم خان زند محصور ، و آباد شد و سنگ قبرها به فرمان مرحوم فرهاد میرزا ، والی فارس در سال 1257 ه. ق بر قبور چهل زاهد و عارف که هویتشان مشخص نیست نهاده شد.

استان فارس

بقعه شیخ یوسف سروستانی

این بقعه در شهر سروستان واقع شده و مشتمل بر دو چهار طاقی است که در طول زمان دستخوش آسیب و در پی آن مرمت هایی شده است . این بنای با ارزش شامل ستون های سنگی و رومی هایی از سنگ تراش است که با ظرافت و شکوه خاصی خودنمایی می کند. در وسط چهار طاق اصلی ، سنگ قبری مربوط به " شیخ یوسف بن یعقوب سروستانی " به تاریخ 680 ه. ق وجود دارد . بر روی سنگ دیگر نام " محمد بن حسن علی البیضاوی" به تاریخ 11 رمضان 710 ه . ق به چشم می خورد.

بنای اصلی دارای گنبدی به قطر شش متر است که بر روی چهار دیوار بنا  که خود بر روی 12 ستون سنگی بنا شده  ، قرار دارد. بنای دیگر نیز که دستخوش تخریب و تغییر بیشتری شده ، ساختمان گنبد دار کوچک تری از سنگ های لاشه و آجر است . زیباترین بخش بنا دو سردر سنگی حجاری شده است .

سردر جنوبی شامل طاقی با مقرنس های زیبا و سردر دیگر ( که بر روی محور اصلی ساختمان بنا شده ) نیز به سال 713 ه . ق تعلق دارد . در قسمت شمالی بنای کوچک تر ، بقایایی از یک پلکان مارپیچ دیده می شود که احتمالاً به مناره ای تعلق داشت.

مردم سروستان معتقدند که شیخ از علمای عصر خود بود و  در این محل به تربیت شاگردان خود می پرداخت.

از دیگر بقاع متبرکه فارس می توان به بقعه امامزاده ابراهیم در روستای برم دلک ، بقعه امامزاده ابراهیم در روستای  سلطان آباد ، بقعه امامزاده اسماعیل در شیراز ، بقعه امامزاده زنجیری ( سیدالحرمین ) در شیراز ، بقعه امامزاده محمد در ده پیاله ، بقعه امیر سید اصیل الدین عبدالله علوی و پسرش امیر ناصرالدین در شیراز ، بقعه بی بی زینبیه در شیراز ، بقعه بی بی سلیمه خاتون در شیراز ، بقعه بی بی فاطمه در شیراز و ... اشاره نمود.

مقبره ها

استان فارس

آرامگاه آبش خاتون

"آبش خاتون" آخرین پادشاه اتابکان ، در سال 685 یا 587 ه. ق در محله " چرنداب " تبریز درگذشت. دخترش جسد او را به شیراز منتقل کرد و آرامگاهی رفیع در بیرون شهر شیراز، در انتهای جنوب شرقی شهر، برای او ساخت. این محل امروزه در فلکه خاتون شیراز واقع است.

بنای اصلی آرامگاه آبش خاتون به شکل مربع و اندازه هر ضلع آن 75/16 متر و ارتفاع آن 20 متر بود و در طرح و شکل بنا شباهت هایی با مقبره الجایتو در سلطانیه مشاهده می شد. قسمت های باقی مانده کنونی، تنها گوشه هایی از آن آرامگاه مجلل با ساختمانی آجری است که سقف گنبدی آن فرو ریخته و دیوارهای آن خراب شده است.

این ساختمان ابتدا سه طبقه بود. اما اکنون تنها دیوار بلندی از آن باقی مانده و ازاره های کاشی کاری آن از بین رفته و امروزه  تنها قسمتی از این ساختمان دارای ازاره سنگی است. کتیبه ای از دوره صفوی در بیرون آرامگاه قرار داشت که بخشی از آن همراه معرق عالی طبقه پایین آرامگاه در موزه پارس نگهداری می شود.

درِ قدیمی ساختمان دارای منبت کاری بسیار ارزنده ای بود، که به مرور زمان نقش های آن محو شده، اما لاشه آن پابرجاست.

آرامگاه باباکوهی

استان فارس

کمی دورتر از مزار خواجوی کرمانی، زیارتگاهی به نام باباکوهی در دل کوه وجود دارد. این آرامگاه که مشرف به شهر شیراز است، بنایی مشتمل بر چند اتاق و مهتابی هایی است که توسط" مویدالدوله  تهماسب میرزا" نوه فتحعلی شاه در سال 1275 در آن مکان احداث شده است. باباکوهی از عرفا و شعرای مشهور شیراز است.

کتاب میراث فرهنگی استان فارس

زهره پری نوش - سایت تبیان


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

hآرامگاه آستانه شیراز کیست؟

تبلیغات