کلیسای حضرت شمعون غیور

کلیسای حضرت شمعون غیور در خیابان زند، کوچه نوبهار واقع است. " شمعون غیور" حواری دهم بود و طبق یک  روایت قدیمی در ایران کشته شد. این کلیسای مسیحی، یکی از زیباترین کلیساهای کشور با رعایت جزئیات معماری ایرانی است. سقف نمازگاه ، طاق ضربی آجری است و به جای دریچه در همه جا پنجره های رنگارنگ با نقشه های مهندسی ریز و بسیار ظریف، به کار رفته است. چنین در و پنجره هایی در خانه های قدیمی شیراز مشاهده می شود. ساخت این کلیسا در سال 1317 پایان یافت. بانی و نخستین کشیش این کلیسا " رالف نارمن شارپ" دانشمند و خاورشناس شهیر انگلیسی است.

کلیسای ارامنه

استان فارس

این کلیسا در سال 1662 میلادی یعنی در زمان سلطنت شاه عباس دوم ساخته شد. تالار نمازگاه این کلیسا یکی از بناهای ظریف باستانی و هنری قرن هفتم شیراز است. نقاشی سقف تالار بسیار زیبا و از طراحی ویژه ای برخوردار است. گچ بری های این تالار نیز از شاهکارهای گچ بری قرن یازده است. این کلیسا در داخل شهر و نزدیک مسجد مشیر و در کنار بازارچه ارمنی ها قرار دارد.

گالری عکس کلیسای ارامنه

ابنیه حکومتی

ارگ کریم خان

استان فارس
      

در سال 1180 ه. ق کریم خان زند شیراز را پایتخت خود قرار داد. او ابتدا بارو ( دیوار ) ی شهر و خندق آن را طی 18 ماه تعمیر کرد و در همین سال بنای ارگ سلطنتی خود را با معماران اصفهانی، خراسانی، آذربایجانی و حتی سنگ تراشان هندی آغاز نمود. قناتی نیز در شش کیلومتری شیراز برای تأمین آب ارگ و آب حمام وکیل به شهر ساخته شد.

این ارگ در زمینی به مساحت 12800 مترمربع با زیربنای چهار هزار مترمربع ساخته شد و اطراف آن را خندقی به ژرفای چهار متر در برگرفت. وسعت ارگ و ساختمان هایی که به مرور در اطرافش ساخته شد، بعدها از هر طرف بیش از دو کیلومتر را در شامل شد. بلندای دیوار آجری این کاخ 12 متر و بلندای چهار برج آجری چهارگوشه آن 15متر است. سطح خارجی دیوار برج های ارگ، با نقش های بسیار ساده و زیبایی تزیین شده است. بر سر در ارگ در سمت شرق مجلسی از کاشی هفت رنگ قرار دارد که  جنگ رستم  و دیو سفید را نشان می دهد. ورودی ارگ در سمت شرق قرار دارد و با یک هشتی شروع می شود ؛ و پس از آن، در سمت راست به خلوتی که اینک مخروبه است و در سمت چپ به محوطه داخلی ارگ می رسد. ابعاد وسیع حوض روبه روی در، توجه هر بیننده را جلب می کند. افزون بر آن سه حوض دیگر در سه جهت شمال ، جنوب و غرب ارگ در برابر ایوان ها وجود دارد. اتاق ها و تالارها در سه جهت شمالی، غربی و جنوبی قرار گرفته اند که سه قسمت مسکونی را تشکیل می دهند. قسمت شمالی رو به آفتاب صبح ( زمستان نشین) ، قسمت جنوبی پشت به آفتاب صبح ( تابستان نشین) و قسمت غربی برای چهار فصل پیش بینی شده بود.

فضای داخلی اتاق های ارگ با نقوش اسلیمی، ترنج، گل و مرغ با رنگ های تند و زنده و با آب طلا نقاشی شده است.

در هر سمت ساختمان، در وسط شاه نشین دو اُرسی (نوعی در قدیمی که دارای چهارچوب مخصوص بوده و با بالا و پایین رفتن باز و بسته می شده است )وجود دارد و اتاق ها دارای درهای گره سازی شده است. ازاره ( آن قسمت ا ز دیوار اتاق و یا ایوان که از کف طاقچه تا روی زمین بود) های ارگ، تمامی از مرمر سبز رنگ است که مانند سنگ های مرمر دیگر ساختمان های زندیه از تبریز به شیراز حمل شده بود. در گوشه شرقی و غربی بنا، حمام ارگ ویژه کریم خان زند وجود دارد که از سربنیه( رخت کن) با سکوهای سنگ مرمر، گرم خانه و خزینه با راهروهای ارتباطی تشکیل و سقف آن با آهک بری های زیبا تزیین شده است.

ساختمان ارگ در چند مرحله خسارت دید:

- در زمان آقا محمدخان قاجار تمام درهای خاتم، آینه های بزرگ و حتی ستون های یک پارچه سنگی آن را به دستور شاه به تهران حمل کردند و به جای ستون های سنگی ، ستون چوبی کار گذاشتند.

- این ارگ از سال 1315 تا 1352 شمسی به عنوان زندان شهربانی به کار می رفت و زندانیان نقاشی های طلاکاری شده را به خاطر طلای موجود در آن با چاقو کندند. در همین زمان ارتفاع اتاق ها را با زدن سقف دو قسمت کردند تا زندانیان بیشتری را در آن جای دهند. بنابراین خسارت زیادی به نقاشی ها وارد آمد.

در این دوره ، در بیرون ضلع جنوبی ارگ ، فروشگاه ها و پاساژی با یک مسافرخانه بنا شد که چاه فاضلاب آن موجب نشست یکی از برج ها شد.

- در دوره انقلاب ، ضلع جنوبی ساختمان آتش گرفت و برخی از اموال ارگ به سرقت رفت. پس از یکی دو سال، یکی از درهای آن در رستورانی کشف شد.

- گرچه زلزله های شیراز به ساختمان ارگ آسیبی نرساند، اما این بنا تا به حال چندبار تعمیر شده است. از زمان تحویل گرفتن ارگ توسط سازمان میراث فرهنگی تاکنون ، تعمیرات بسیار ضروری در این ساختمان انجام شده و همچنان ادامه دارد.

گالری عکس ارگ کریم خانی

دروازه قرآن

استان فارس

بنای اصلی دروازه قرآن بنای سنگی منسوب به " عضدالدوله دیلمی" بود و دو نسخه قرآن به خط ثلث عالی منسوب به " ابراهیم سلطان" فرزند شاهرخ تیموری در اتاق بالای آن قرار داشت. مردم شیراز رسم داشتند که روز اول هر ماه قمری، از زیر قرآن های این دروازه عبور کنند و خود را تا آخر ماه در پناه آن قرار دهند.

در سال 1316 شمسی برای تعریض خیابان ، این بنای تاریخی منهدم شد. چند سال بعد" حسین ایگار" بنای کنونی را کمی پایین تر از محل دروازه قرآن قدیم بنا کرد و با این اقدام ، سنت شهر شیراز را احیا نمود.

گالری عکس دروازه قرآن

عمارت باغ نشاط

استان فارس

این عمارت در ضلع شمالی پل عباسی لار و در میان فضایی سبز قرار گرفته و مقر حکومتی لار پس از صفویه بود. ارتفاع طبقه بالای عمارت هفت متر و ایوان ها 5/12 متر است. طبقه زیرین چهار اتاق دارد که اتاق مرکزی درست زیر سالن ایوان قرار گرفته و از بالا به کمک یک روزنه هشت گوش نور دریافت می کند. در وسط اتاق حوضچه ای از مرمر هشت گوش قرار دارد. در ضلع شمالی باغ، بنای حمام قصر که احتمالاً همزمان با آن بنا شده، قرار دارد. دو اتاق که هر دو دارای یک گنبد کوچک هستند و یکی از آنها روی ستون های پیچیده قرار دارد رو به باغ باز می شود ؛ نقاشی های دیواری آن با ظرافت خاص نقش شده است.

عمارت نقاره خانه

این بنا حدود هشتاد سال پیش در مرکز شهر فسا و در کنار بازار احداث شد. عمارت نقاره خانه مزین به کاشی هایی با نقش پادشاهان ادوار گذشته است. تزئینات  چوب و کاشی کاری به نحوی چشمگیر در این بنا مورد استفاده قرار گرفته است.

کتاب میراث فرهنگی استان فارس

زهره پری نوش - سایت تبیان

منبع : tebyan.net

تبلیغات