معرفی موزه های استان یزد - آکا

موزه آیینه و روشنایی یزد

این موزه در خیابان آیت الله کاشانی، رو به روی پارک هفتم تیر قرار دارد. موزه آیینه و روشنایی در سال 1377 هجری شمسی، پس از انجام تعمیرات اساسی در خانه "صراف زاده"، در این مکان افتتاح شد. این موزه با زیر بنای 837 متر مربع در باغی مصفا با وسعت 8174 متر مربع قرار دارد. این موزه تنها موزه تخصصی در رابطه با موضوع نور در ایران است و شامل انواع پیه سوز، شمع سوز، نفت سوز و اشیای برقی است. اشیای موجود در این موزه از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز است.

از اشیای خاص موجود در این موزه می توان به پیه سوزهای پایه دار چند شعله سفالی، آیینه های سنگی و کارهای هنری انجام شده بر روی شیشه و آیینه اشاره کرد.

موزه مردم شناسی مهریز

موزه مردم شناسی مهریز به منظور احیای بناهای فرهنگی و تاریخی و در جهت شناخت آداب و رسوم و اعتقادات مردم منطقه در ساختمان یک حمام قدیمی- معروف به حمام استهریج – تشکیل شده است. این بنا فاقد هر نوع کتیبه ای است، ولی با توجه به سبک معماری و شیوه ساخت می توان آن را به اوایل دوره قاجاریه نسب داد.

طرح بنا مانند سایر حمام های قدیمی به صورت زیرزمین است و با مساحتی حدود ششصد و پنجاه متر مربع، در شش متری عمق زمین واقع شده و پشت بام آن هم سطح خانه های اطراف است. قبه های موجود بر روی سقف و شیشه های رنگی که بعد از مرمت در آن به کار رفته است، با انعکاس نور طبیعی محیط زیبایی را برای موزه فراهم می سازد.

عملیات مرمت و بازسازی این بنا توسط اداره کل میراث فرهنگی استان یزد در سال 1376 آغاز شد و با ایجاد تغییرات کلی در کف ساختمان در سال 1379 به پایان رسید. در سال 1380 نیز عملیات تکمیلی شامل سیم کشی، نورپردازی، نصب ویترین ها و همچنین ایجاد سیستم صوتی انجام گرفت. ساختمان این بنا با شماره 563 مورخ 22/9/1379 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

در مجموع بیش از ششصد اثر فرهنگی و تاریخی شامل ابزار و ادوات جنگی و کشاورزی، پوشاک سنتی، اسناد و قباله های قدیمی، ظروف شیشه ای فلزی، سفالی و غیره در این موزه گرد آوری شده است.

آثار موجود در این موزه شامل موارد ذیل است:

1- ابزار و وسایل مربوط به مشاغل سنتی اعم از ریسندگی، پارچه بافی، حلاجی، گیوه دوزی، سبد بافی، چاقو سازی، کشاورزی و ...

2- ظروف فلزی و شیشه ای طبخ و صرف غذا (دیگ سنگ).

3- کتیبه و سنگ نبشته های قدیمی: قدیمی ترین کتیبه مربوط به قرن ششم هـ. ق است که با دو خط کوفی و ثلث بر روی سنگ مرمر نوشته شده و دارای نقوش اسلامی در حاشیه های محرابی است.

4- اسناد و قباله های قدیمی شامل وکالتنامه، صداقنامه، سند خرید و فروش زمین، باغ و ... (از سال 1250 هـ. ق).

5- پوشاک سنتی مردم منطقه شامل سرپوش (چادر چاقچور)، تن پوش (شلیته، شلوار، چاقچور و ...)، پاپوش (گیوه، جوراب و ...).

6- وسایل استحمام: بقچه حمام قلمکار، سوزنی زیرپایی، طاس حمام، تشت، سفیدآب دان و...

7- ابزار جنگ: سپر، زره، گرز، تفنگ، شمشیر و...

موزه علوم طبیعی یزد

موزه علوم یزد در سال 1367 توسط اداره کل آموزش و پرورش و زیر نظر هیات علمی تاسیس شد و با حمایت های بی دریغ استانداری و سازمان برنامه و بودجه توسعه یافت. این موزه در بخشی از بنای دبیرستان ایرانشهر یزد قرار دارد. مساحت آن حدود سه هزار و پانصد متر مربع است و در حال حاضر دارای بخش های جانور شناسی، گیاه شناسی، زمین شناسی، نجوم، فیزیک، تاریخ طبیعی و کارگاه تاکسیدرمی است.

هدف از تاسیس این موزه، گردآوری جانوران و موجودات مختلف تاکسیدرمی شده، نمایش پدیده های جالب فیزیکی و همچنین شکل یابی بخش های مختلف از جمله بخش علوم طبیعی و زیستی، بخش نجوم و فیزیک بود.

موزه آب یزد

موزه آب یزد هم زمان با برگزاری نخستین همایش بین المللی قنات در اردبیهشت ماه سال 1379 هجری شمسی در شهر یزد افتتاح شد. این موزه محل مناسبی برای شناخت آثار و ابنیه تاریخی مربوط به آب است.

در این موزه لوازم مختلف حفر قنات، ابراز و ادوات اندازه گیری حجم آب، وسایل تامین روشنایی در قنات، اسناد و مدارک خرید و فروش آب و وقف نامه های قدیمی، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب، ظروف نگهداری و حمل آب و بسیاری لوازم و اشیاء ارزشمند دیگر نگهداری می شود. این موزه در خانه "کلاه دوزها"، قرار دارد.

موزه پلاس میبد

این موزه در کاروانسرای شاه عباسی "چاپارخانه" شهرستان میبد قرار دارد. این کاروانسرای قدیمی توسط سازمان میراث فرهنگی کشور در طی پنج سال مرمت شده است. تعداد زیادی از زیلوهای قدیمی مساجد و دیگر اماکن تاریخی در این موزه نگهداری می شود.

زیلو در نقش و بافت شباهت زیادی به حصیر دارد و مانند حصیر یکی از موارد استفاده آن در مساجد، مصلی و اماکن متبرکه است. بنابراین می توان گفت زیلو بافی یا مرحله تکامل یافته حصیر بافی است و یا بافندگان آن از این صنعت الهام گرفته اند. زیلو بافی از قدیمی ترین محصولات دست یافته است و در میبد قدمت آن به پیش از اسلام می رسد. قدیمی ترین زیلوی موجود در این موزه، مربوط به قرن نهم هـ. ق است.

در کنار این موزه، چند کارگاه بافت زیلو دایر شده است. در این کارگاه ها، طرح های تاریخی زیلو توسط استاد کاران محرب دوباره یافته می شود.

منبع : tebyan.net

تبلیغات