استان تهران
 


مجموعه فرهنگی – تاریخی سعدآباد

کاخ سعدآباد از هفت محله در زمان رضاشاه شکل گرفت. جدا از یک عمارت دوره قاجاریه، بقیه عمارت های موجود در دوره پهلوی اول ساخته شد. بعد از انقلاب اسلامی در این مجموعه به روی مردم باز شد. برخی از عمارت های این مجموعه به شکل کاخ – موزه، همان طور که بود، مانند کاخ ملت (سفید) و  کاخ سبز  (شهوند) به نمایش گذاشته شده است و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا، تبدیل به موزه شد.موزه های موجود و فعال در اینمجموعه عبارت اند از: موزه پژوهشی مردم شناسی، موزه مینیاتور آبکار، موزه هنرهای زیبا، کاخ موزه ملت، کاخ موزه سبز، موزه نظامی، موزه بهزاد، موزه ملی آب، موزه میرعماد و موزه فرشچیان.

نشانی

: خیابان ولی عصر، خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه ) ، خیابان شهید طاهری ، کاخ سعدآباد.

تلفن:

9- 2282031کاخ موزه سبز
 
استان تهران
 

 

 

 این کاخ به دستور رضاشاه در سال های 1304 تا 1308 بنا شد. ساختمان موزه با رعایت اصول معماری سنتی ایران ساخته شده و از نظر تزئینات داخلی با سایر کاخ موزه های موجود در این مجموعه تفاوت اساسی دارد. گچبری، تذهیب روی دیوارها، خاتم کاری و ... از ویژگی های معماری این بنا است. آثار آن دربرگیرنده فرش های ایرانی، انواع مبلمان، ظروف چینی، لوسترهای نفیس خارجی و ... است.

نشانی

:کاخ سعدآباد - تلفن 9- 2282031

موزه خط و کتابت میرعماد

 
استان تهران
 
 
استان تهران
 
بنای موزه به دوره پهلوی اول تعلق دارد. این موزه به یاد یکی از بزرگترین خوشنویسان ایرانی یعنی میرعماد نام گذاری شده است و مجموعه ای از آثار خوشنویسی ایران از آغاز تا امروز در این موزه نگهداری می شود.

نشانی

:کاخ سعدآباد . تلفن 9- 22282031
 
استان تهران
 

 

کاخ موزه ملت

این کاخ از مهمترین کاخ های مجموعه سعدآباد به شمار می رود. ساختمان آن در سال 1310 شمسی آغاز و در سال 1318 آماده بهره برداری شد. این کاخ در سه طبقه، دارای 54 تالار و اتاق است. معماری نمای خارجی آن به سبک معماری آلمان و معماری داخلی آن تلفیقی از معماری بیزانسی، روسی و ایرانی است. تزئینات و گچبری های به کار رفته در این کاخ در نوع خود بی نظیر است. این بنا به کاخ سفید نیز مشهور است.

نشانی

: کاخ سعدآباد . تلفن 9- 22282031موزه آبکار

 

 
استان تهران
 

 

 

 مجموعه آثار مینیاتور، تشعیر، تذهیب، نقش گره، جلد آلبوم و مجموعه آثار مردم شناسی کلارا آبکار ( متولد 1294 هـ . ش ) در این موزه به نمایش گذاشته شده است. کلارا آبکار مینیاتوریست اصفهانی و برنده گواهینامه درجه اول مینیاتور از وزارت پیشه و هنر ( 1230 هـ ش ) بود. وی تابلوهای خود را به سازمان میراث فرهنگی کشور اهدا کرده است. این موزه در سال 1373 هـ .ش گشایش یافت.

نشانی

:کاخ سعدآباد . تلفن 9- 22282031

موزه هنرهای زیبا

 
استان تهران
 

 

این بنا دارای سه طبقه است و قبلاً وزارت دربار بود. بنای مذکور در سال 1359 شمسی به منظور نمایش تابلوهای نفیس نقاشی ( جمع آوری شده از کاخ ها و نقاط مختلف ) به موزه هنرهای زیبا تبدیل شد. آثار این موزه در برگیرنده آثار نقاشی هنرمندان ایران و جهان از سده شانزدهم میلادی به بعد است.

نشانی

:کاخ سعدآباد . تلفن 9- 22282031

موزه پژوهشی مردم شناسی

 
استان تهران
 

 

 این موزه در سال 1363 گشایش یافت و دارای دو طبقه و یک زیرزمین است. اشیای آن شامل وسایل صید، کشاورزی، دامداری، بافندگی و ... است. در این کاخ بایگانی ( آرشیو)، کتابخانه و کارگاه های مربوط قرار دارند. این بنا قبلاً کاخ شمس پهلوی بود.

نشانی

: کاخ سعدآباد - تلفن 9- 22282031موزه نظامی

 

 
استان تهران
 

 

 

موزه نظامی ساختمانی است دو طبقه که برای نمایش ادوات جنگی و نظامی مورد استفاده قرار گرفته است. در موزه نظامی پوشاک نظامیان و سلاح ها و ادوات و ابزار جنگی از دوره مادها تا به امروز به شیوه علمی طبقه بندی و به نمایش گذاشته شده است. این بنا قبلاً کاخ شهرام بود.

نشانی

: کاخ سعدآباد - تلفن 9- 22282031موزه بهزاد

 

 
استان تهران
 

 

 

این موزه شامل مجموعه ای ارزشمند از آثار حسین بهزاد است که به لحاظ تکنیک به دو بخش «سبک قدیم» و «سبک جدید» تقسیم شده است.

نشانی :

کاخ سعدآباد - تلفن 9- 22282031موزه ملی آب ایران

 

 
استان تهران
 

 

 

این موزه به منظور حفظ و احیا و معرفی میراث گذشتگان این مرز و بوم در صنعت آب، اعم از استحصال و انتقال، توزیع و بهره برداری تأسیس شده است.

نشانی

: کاخ سعدآباد . تلفن 9- 22282031 کاخ گلستان 

 

 
استان تهران
 

 

 

این کاخ دارای بناهای متعدد و با ارزشی است که از آنها می توان به اتاق موزه ( تالار سلام )، تالار عاج ، چادرخانه ، خلوت کریم خانی، عمارت بادگیر، ایوان تخت مرمر ( دارالحکومه )، تالار آیینه، تالار الماس، تالار برلیان، عمارت خوابگاه ، کاخ ابیض و موزه مردم شناسی اشاره کرد.

نشانی

:کاخ و موزه گلستان ، میدان 15 خرداد - تلفن : 33113335
 
استان تهران
 

 

اتاق موزه

 ناصرالدین شاه پس از سفر به اروپا در سال 1290 هـ . ق و دیدن موزه ها و گالری های بزرگ کشورهای غربی دستور داد تا اتاق موزه را برای نگهداری اشیای نفیس بنا نهند. در این تالار نفیس ترین اشیا و آثار هنری و اهدایی نگهداری می شد. در سال 1345 به سبب برگزاری مراسم تاجگذاری محمدرضا پهلوی در این تالار، موزه آرایی آن به طور کلی دگرگون شد و به شکل امروزی در آمد.

ایوان تخت مرمر ( ایوان دارالحکومه )

 
استان تهران
 

 

 

تخت مرمر از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک تشکیل شده و با طراحی میرزا بابای شیرازی نقاش باشی و به سرپرستی استاد محمد ابراهیم اصفهانی، حجاری و ساخته شد. بر حاشیه تخت مرمر اشعاری از فتحعلی خان صبا ذکر شده و شعر ماده تاریخ آن معلوم می دارد که در سال 1221 هـ . ق ساخته شده است. نام محمد ابراهیم، سازنده آن نیز در پایه تخت ذکر شده است.

 

بعد از فتحعلی شاه، دیگر شاهان قاجار به ویژه ناصرالدین شاه، تصاویر سلاطین بعدی قاجار را در محل های مناسب آن تعبیه نمودند. آخرین مراسم رسمی که در این ایوان برگزار شد تاجگذاری رضاشاه در سال 1304 شمسی بود.

تالار آیینه

 
استان تهران
 

 

 

 شهرت عمده تالار آیینه علاوه بر تزیینات آن بیشتر به دلیل نقاشی معروفی است که  کمال الملک  در سال 1309 هـ . ق از آن ترسیم کرده و اینک در کاخ گلستان نگهداری می شود.

تالار الماس

 
استان تهران
 
 
استان تهران
 

 

 تالار الماس از تالار بزرگی تشکیل شده که جبهه اصلی آن رو به باغ قرار دارد و دو سوی آن پلکان، کفش کن و دهلیز جای دارد. طبقه پایین آن زیرزمین، متناسب با وضع اقلیمی تهران ساخته شده است.

تالار عاج

 
استان تهران
 

 

 

 این تالار و حوضخانه، دهلیز، راهرو ، تزیینات نقاشی و گچبری، تمامی به شیوه ایرانی و بسیار نزدیک به سبک بناهای دوره زندیه است. در این تالار در زمان ناصرالدین شاه، هدایای پادشاهان دولت های خارجی نگهداری می شد و در زمان پهلوی محل پذیرایی و برپایی مهمانی های رسمی دربار بود.

تالار برلیان

 
استان تهران
 

 

 

 این عمارت در زمان پهلوی برای برگزاری جلسات رسمی با سران دول خارجی و مراسم تشریفاتی مورد استفاده بود.

خلوت کریمخانی ( جلوخان )

 
استان تهران
 

 

 

 در گوشه شمال غربی محوطه کاخ گلستان، دیوار به دیوار تالار سلام، بنایی سرپوشیده و ستون دار به صورت ایوان سه دهنه ای وجود دارد که در مرکز آن حوضی ساخته شده است. پیشترها، آب قنات شاه از میان حوض می جوشید. امروزه تنها بخش کمی از این بنا باقی است.

عمارت بادگیر

 
استان تهران
 
 
استان تهران
 

 

 این عمارت از یک تالار بزرگ مرکزی که به نقاشی، گچبری و آیینه کاری های زیبا مزین شده تشکیل شده است. در طرفین این تالار دهلیزها و پله های مرمری به زیرزمین وسیع راه می یابد. در چهار گوشه زیرزمین چهار بادگیر بلند پوشیده از کاشی های معرق، آبی، زرد و سیاه با قبه های زرین ساخته شده است.

عمارت خوابگاه

 در سال 1338 شمسی به مناسبت سفر ملکه الیزابت به ایران عمارت خوابگاه احداث شد. این ساختمان محل اقامت پادشاهان و رؤسای جمهوری بود. در این ساختمان آخرین بار در سال 1357 شمسی از رئیس جمهور چین پذیرایی شد.

کاخ ابیض

 
استان تهران
 

 

 

 این بنا به علت رنگ سفید نمای آن که به شیوه بناهای قرن 18 اروپا گچبری و نماسازی شده و نیز به سبب آن که پله ها و ازاره های سراسری کاخ از مرمر سفید رگه دار است، کاخ ابیض (سفید) نامیده شده است. این کاخ از همان ابتدای بنای آن، به محل کار صدراعظم های دوره قاجار و پهلوی اختصاص یافت.

موزه مردم شناسی

 
استان تهران
 

 

 

 این موزه در سال 1314 شمسی بنیاد شد و محل اولیه آن در خیابان بوعلی بود. در سال 1347 شمسی موزه مردم شناسی از محل سابق به کاخ ابیض در مجموعه کاخ گلستان انتقال داده شد. این موزه دارای کارگاه های خطاطی، عکاسی، مجسمه سازی، نجاری و نیز کتابخانه، قرائت خانه، سالن سخنرانی و چهل و هفت غرفه مربوط به آثار گردآوری شده از سراسر ایران است. آثار موزه به شیوه موضوعی طبقه بندی شده و به نمایش در آمده اند.

نگارخانه

 نگارخانه بخشی از حوضخانه طبقه زیرین تالار سلام است که برای ارائه آثار نقاشی هنرمندان ایران در دوره قاجار اختصاص یافته است. تعدادی از آثار کمال الملک نقاش بزرگ معاصر ایران، در این نگارخانه نگهداری می شود.

تمامی بناهای ذکر شده در داخل محوطه کاخ گلستان، واقع در میدان 15 خرداد قرار دارند.

تلفن : 33110653 و 3111868

مجموعه تاریخی – فرهنگی نیاوران

 
استان تهران
 

 

کاخ موزه نیاوران

بنای کاخ اصلی نیاوران در سال 1346 به اتمام رسید. معماران و طراحان اصلی این بنا محسن فروغی و به قولی استاد عباس دهقانی بودند. این کاخ در سال 1347 مورد بهره برداری قرار گرفت. بنای رفیع و زیبای کاخ نیاوران و همچنین تزئینات هنرمندانه ای که در ساخت آن به کار رفته مانند گچبری ها و کاشیکاری های درون و بیرون، بسیار چشمگیر و قابل توجه است.

 

 
استان تهران
 

 

 

این بنا دارای سه طبقه است، طبقه اول شامل هال و سرسرا است. اتاق پذیرایی و اتاق انتظار نیز در طبقه همکف قرار دارد. در انتهای راهروی سرسرا سالن سینمای کاخ واقع شده است.

 

در نیم طبقه دوم نیز دفتر کاخ فرح (همسرشاه) و رختکن شاه قرار دارد. کمدها و کشوها مملو از انواع لباس، پیراهن ها و کفش هایی است که اکنون به اشیای موزه تبدیل شده اند.

 

 
استان تهران
 

 

 

طبقه سوم در برگیرنده اتاق نشیمن، اتاق خواب شاه و اتاق آرایش و رختکن فرح و اتاق بچه هاست. وسایل داخل ساختمان غیر از فرش ها، تقریباً همگی ساخت کشورهای خارجی است.

 

 
استان تهران
 

 

 

در این میان فرش ها و گلیم های بافته شده در کارگاه های مشهور قالی بافی ایران نیز به چشم می خورد که از نمونه های بارز و قابل توجه آن می توان به دو فرش موسوم به مشاهیر اشاره کرد. بر روی یکی از این فرش ها نقش پادشاهان ایران از ابتدا تا احمدشاه قاجار بافته شده است.

 

بعد از انقلاب اسلامی این کاخ به میراث فرهنگی سپرده شد و در سال 1365 در آن به روی مردم باز شد. این مجموعه از کاخ صاحبقرانیه، کاخ نیاوران، موزه جهان نما و کوشک احمدشاهی تشکیل شده است.

نشانی

:خیابان باهنر ( نیاوران ) - تلفن 5- 22282012کاخ صاحبقرانیه

 

 
استان تهران
 

 

 

 این کاخ در سال 1267 هـ . ق به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد. سبک معماری آن تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است. آئینه کاری های عالی و تابلوهای نقاشی و سرسراها و پلکان های زیبا و منظر عالی این بنای مهم تاریخی، بسیار جالب توجه است. این کاخ دارای کرسی خانه ، حوضخانه و ... در طبقه اول است. همه تالارها و اتاق های این کاخ با مجالس نقاشی، تصاویر تابلوهای گرانبها و اشیای نفیس تزیین شده است. از تالارهای مهم این کاخ می توان به تالار جهان نما و تالار آیینه در طبقه دوم اشاره کرد.

 

کاخ صاحبقرانیه بعد از انقلاب اسلامی در سال 1377 به روی مردم باز شد. در این کاخ مجموعه ای از آثار هنری دوره قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است.

نشانی

:خیابان باهنر ( نیاوران ) . تلفن 5- 22282012موزه جهان نما

 

 موزه جهان نما در ضلع غربی کاخ صاحبقرانیه قرار دارد و در واقع جزئی از بنای این کاخ است. در این موزه مجموعه ای از آثار باستانی از کشورهای ایران، هند و ... نگهداری می شود. مجموعه ای از آثار هنرهای تجسمی معاصر ایران و جهان از جمله آثاری از حسن زنده رودی، بهمن محصص، ژاله طباطبایی و ... از هنرمندان خارجی آثاری از پابلو پیکاسو، فرنان لژه، رنوار و ... نیز در این موزه در معرض دید عموم قرار دارد.

نشانی

:میدان شهید باهنر ( نیاوران ) - تلفن 15- 22282012موزه خط و کتابت

 

این موزه در بر گیرنده سیر تاریخ خط و کتابت در ایران است.

نشانی

: میدان شهید باهنر ( نیاوران ) - تلفن 15- 22282012موزه هنر ملل

 

 شامل تابلو، مجسمه، سفال و آثار به جا مانده از دوران پهلوی است.

نشانی :

میدان شهید باهنر ( نیاوران ) . تلفن 15- 22282012ادامه دارد ...

 

در قسمت بعد به معرفی دیگر موزه های استان تهران می پردازیم.

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات