,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نشست مطبوعاتی ویژه برنامه‌های ماه محرم شبکه‌های سیما در تالار کنفرانس معاونت سیما برگزار شد.

به گزارش ایسنا ، در ابتدای این نشست پرویز فارسیجانی دبیر شورای معارف سیما گفت: رسانه‌ی ملی در ارائه اهداف و علل قیام امام حسین(ع) برنامه‌های مختلفی را پیش‌بینی کرده است که پخش آن از ابتدای محرم آغاز می‌شود.

وی سعی و تلاش دبیرخانه شورای معارف سیما را در این دانست که بتواند در سال پیامبر اعظم (ص) ماه محرم شایسته‌ای را برای مخاطبان در همه شبکه‌ها فراهم کند.

فارسیجانی با بیان این مطلب که برای نخستین بار برنامه‌ریزی ساختاری و جنبشی در همه شبکه‌ها ایجاد شده است اظهار کرد: این برنامه‌ریزی در دهه اول محرم و آخر ماه صفر به اوج خود می‌رسد.

دبیر شورای معارف سیما تصریح کرد: طبعا امسال با برنامه‌ریزی منسجم و بهتری به پیشواز ماه محرم می‌رویم و به همه شبکه‌ها توصیه‌هایی شده که به گروه‌های برنامه‌ساز ابلاغ شده است.

فارسیجانی با اشاره به استفاده از نظرات مخاطبان صاحب‌نظران و کارشناسان از سال گذشته گفت: تلاش کرده‌ایم با توجه به نظرات و سلایق مختلف برنامه‌های خوبی را عرضه کنیم.

وی تهیه کردن دستورالعمل‌هایی مبنی بر بایدها و نبایدهای ماه محرم را از جمله اقدامات شورای معارف سیما در سال 85 برشمرد و افزود: این مجموعه بر اساس نقطه نظرات مقام معظم رهبری، حضرت امام (ره) و شهید مطهری گردآوری شده و برای نخستین بار به شکل مدونی به شبکه‌ها تقدیم می‌شود.

دبیر شواری معارف سیما ادامه داد: هم‌چنین نظارت بر محتوی و رعایت دستورالعمل‌ها را با همکاری دستگاه‌های نظارتی دنبال می‌کنیم.

فارسیجانی، پرهیز از بدعت‌ها و خرافه‌گرایی و آسیب‌های عزاداری امام حسین(ع) را از سیاست‌های جدی برنامه‌های امسال برشمرد و افزود: پخش نکردن روضه‌خوانی و مرثیه‌خوانی و مداحی‌های ضعیف و هم‌چنین توجه به پیامبر اعظم(ص) در ویژه برنامه‌ها از شاخص‌های جدی برنامه‌های امسال است.

دبیر شورای معارف سیما ادامه داد: هم‌چنین در اولین فرصت پس از ماه محرم و صفر از برترین برنامه‌های این دو ماه تقدیر می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری نشست شورای معارف سیما با مداحان و مطرح کردن مطالبات رسانه‌ی ملی با آن‌ها ابراز امیدواری کرد امسال شاهد مداحی‌های ضعیف، بی‌محتوی وغلط نباشیم.

فارسیجانی، در ادامه گفت: برنامه‌های ماه محرم با روضه امام رضا(ع) در سوگ جدش امام حسین(ع) آغاز می‌شود.

دبیر شورای معارف سیما با بیان این مطلب که مردم در ماه‌های رمضان و محرم انتظارات جدی، به جا و ارزشمندی از رسانه ملی دارند تاکید کرد: سعی کردیم برنامه‌های متنوع، غنی و با ساختارهای جذابی را برای مخاطبان تدارک ببینیم.

وی با اعتقاد به این که رسانه ملی باید در آخرت، ایمان و معرفت مردم موثر باشد ابراز امیدواری کرد بتواند این رسالت خود را انجام دهد.

فارسیجانی، سخنرانی، میزگرد، گفت‌وگو، ادعیه و زیارت، مرثیه سرایی و مداحی، برنامه‌های ترکیبی و نمایشی را از قالب‌های اصلی برنامه‌های ماه محرم داشت و افزود: همچنین برای گروه‌های کودک و نوجوان و خانواده هم ویژه برنامه‌های تدارک دیده شده است.

دبیر شورای معارف سیما با بیان این مطلب که «سخنرانی» به عنوان یکی از قالب‌های مورد علاقه مردم در نظرسنجی‌ها برشمرده شده است اظهار کرد: سخنرانی به عنوان شاخص اصلی در همه شبکه‌ها استفاده می‌شود و امسال هم پخش آن‌ها به گونه‌ای است که با هویت شبکه‌ها منطبق باشد.

فارسیجانی، با بیان این مطلب که سخنرانی‌های شبکه‌های مختلف برنامه‌های تولیدی جدیدی هستند گفت: حجت‌الاسلام رفیعی، حجت‌الاسلام عالی، حجت‌الاسلام انصاریان، حجت‌الاسلام انصاری، آیت‌الله جوادی آملی، آیت‌الله مصطفوی، حجت‌الاسلام هاشمی‌نژاد، حجت‌الاسلام فاطمی‌نیا، دکتر محمدی، رحیم پورازغدی، سیداحمد خاتمی و سید مهدی طباطبایی از افرادی هستند که سخنرانی‌هایشان در شبکه‌های داخلی و شبکه جام‌جم پخش می‌شود.

وی با اشاره به پخش میزگرد و گفت‌وگو از شبکه‌های سیما گفت: گفت‌وگو شبکه اول سیما آخر شب پخش می‌شود، و شبهای گفتگو هم با رویکرد ماه محرم از شبکه قرآن سیما پخش خواهد شد.

دبیر شورای معارف سیما افزود: شبکه‌های سوم و پنجم دعای کمیل را منعطف با فضای محرم و شبکه اول و قرآن نیز دعای ندبه را متناسب با این حال وهوای این ماه پخش می‌کنند.

فارسیجانی پخش نماز از اماکن مقدس را از دیگر اقدامات ویژه برنامه‌های امسال دانسته، گفت: مداحی و مرثیه‌خوانی از جذاب و پرتقاضا‌ترین برنامه‌های محرم است و به همین خاطر با آسیب‌شناسی مداحی‌ها در ماه محرم، برنامه‌های ویژه‌ای پخش خواهد شد.

وی با بیان این مطلب که مداحان مشهور که سنتی و جدید می‌خوانند در شبکه‌ها توزیع کرده‌ایم گفت: در این صورت از تکراری و موازی بودن آنها جلوگیری می‌شود و همچنین به همه آنها توصیه کرده‌ام که اگر مجالس خوبی دارند به اطلاع‌مان برسانند تا بتوانیم از آنها استفاده کنیم.

دبیر شورای معارف سیما با بیان این مطلب که امسال از مداحان استان کشور پررنگ‌تر ازگذشته بهره می‌بریم گفت: یکی دیگر از نکات زمان‌بندی کردن مداحی‌ها و سخنرانی‌ها است که در ساعت مقرر خود از شبکه‌ها پخش می‌شوند.

وی افزود: اگر تغییراتی در جدول اتفاق بیفتد به صورت زیرنویس یا شکل‌های مختلف اعلام خواهد شد.

فارسیجانی در ادامه نشست مطبوعات ویژه برنامه‌های ماه محرم با اشاره به استفاده از ساختارهای نو در برنامه‌های ترکیبی امسال گفت: همه شبکه‌ها ویژه برنامه‌هایی را پخش می‌کند که سهم شبکه قرآن بیش از دیگر شبکه‌ها است.

وی افزود: شبکه‌های دوم و سوم و تهران برنامه‌های نمایشی و تله تئاتری را برای پخش در نظر گرفته‌اند.

دبیر شورای معارف سیما خاطرنشان کرد: امسال برای نخستین بار فرمایشات مقام معظم رهبری و امام (ره) و شهید مطهری درباره سیاست‌های ماه محرم گزیده شده که چاپ خواهد شد.

وی افزود: در طی ماه محرم شبکه اول سیما در میان برنامه‌های فرمایشات امام (ره) در باره محرم و شبکه دوم فرمایشات مقام معظم رهبری درباره محرم و شبکه دوم سخنان شهید مطهری درباره محرم و شبکه چهار گزیده‌ای از کلام بزرگان را پخش می‌کند.


دبیر شورای معارف سیما در پایان سخنان خود از افتتاح سایت دبیرخانه سیما خبر داد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که چه برنامه‌های بلند مدتی را برای ساخت سریال‌های مناسبتی درباره ائمه دنبال کنید گفت:‌بنا داریم 3 ماه جلوتر از مناسبت‌ها پیش‌بینی داشته باشیم و با توجه به نظرات جدی رییس سازمان و معاون سیما درصد سفارش سریال‌های درجه یک برای مناسبت‌ها هستیم.

فارسیجانی در پایان امیدواری کرد: برای ماه محرم و رمضان سال آینده به لحاظ کارهای نمایشی پربار تر باشد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات