,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

موقعیت جغرافیایی استان

استان خراسان جنوبی، شرقی ترین استان ایران، دارای 82864 کیلومتر مربع مساحت می باشد. این استان بین 57 درجه و 46 دقیقه تا 60 درجه و 57 دقیقه طول شرقی و 30 درجه و 35 دقیقه تا 34 درجه و 14 دقیقه عرض شمالی قرار گرفته و 47/5 % از مساحت کشور را به خود اختصاص داده است. استان از شرق، حدود 430 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد. از شمال به استان خراسان رضوی، از غرب به استانهای یزد و کرمان و از جنوب با استان سیستان و بلوچستان همسایه است.

براساس آخرین تقسیمات کشوری، خراسان جنوبی دارای 6 شهرستان (بیرجند، قائنات، درمیان، سرایان، سربیشه و نهبندان)؛ 17 شهر، 16 بخش، 42 دهستان، 2061 آبادی دارای سکنه و 5041 آبادی خالی از سکنه می باشد.

تاریخ و فرهنگ استان

آثار و بناهای تاریخی و کهن این سرزمین نشان از عظمت و دیرینگی فرهنگ و تمدن اقوام ساکن در منطقه دارد. از لحاظ فرهنگ،‌ علم و معرفت این دیار یکی از درخشان ترین نقاط ایران به شمارمی رود. مطالعات باستان شناسی در بیرجند حاکی از استقرار اقوام کهن پیش از تاریخ و دوره های متاخر در این حوزه دارد.

بهترین اثر بجای مانده از اقوام باستانی نگاره های موجود در سنگ نگاره «لاخ مزار» و محوطه های باستانی متعددی است که در منطقه وجود دارد. از دوران تاریخی نیز آثاری بدست آمده که حکایت از حضور سلسله هایی چون اشکانیان و ساسانیان دارد. کشف سنگ نگاره های لاخ مزار در روستای کوچ از توابع بخش مرکزی بیرجند که مربوط به چند هزار سال قبل است مهر تائیدی بر سابقه استقرار بشر و فرهنگ متعالی آنها در این خطه می باشد. این سنگ نگاره ها دارای تنوع و گوناگونی زیادی هستند. از میان آنها می توان به مواردی چون کتیبه ها، نقوش انسانی و حیوانی، علائم، نمادها و خطوط تصویری اشاره کرد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات