loading...
تاریخ زمین در دشت جازموریان - آکا

آنهایی که اهل سفرهای علمی با هدف زمین شناسی و اقلیم شناسی هستند می دانند که نباید از کنار هامون جازموریان به راحتی عبور کنند. دریاچه ای فصلی که با تاریخ نه چندان طولانی اش یکی از جاذبه های گردشگری علمی در ایران محسوب می شود.

هامون جازموریان بین کوه های مکران و شاهسواران قرار دارد و از شرق به غرب ایران گسترده شده است. در حقیقت این هامون 300 کیلومتر درازا و 100 کیلومتر پهنا دارد. این دریاچه فصلی را باید در غرب بلوچستان ببینید. البته نیمی از آن هم در استان کرمان واقع شده و به همین دلیل دریاچه مشترک این دو استان به شمار می رود.

هامون جازموریان بر خلاف هامون های دیگر، آب شیرین دارد و شوری آن بسیار کم است. علت شیرینی این است که آب در آن ساکن نیست و زهکش طبیعی دارد

جازموریان سال ها است که به مقصد رودهای هلیل رود و بمپور تبدیل شده است اما ظاهرا در گذشته رودهای هلیل رود و بمپور در جنوب غربی آن به دریای عمان می ریختند. در حقیقت هامون جازموریان در دوره های اخیر زمین شناسی مسدود شده و خوردگی های زمین در این ناحیه باعث مسدود شدن دره بوده اند و هامون امروزی را شکل داده اند.

تاریخ زمین در دشت جازموریان - آکا

زمین شناسان معتقدند که هامون جازموریان، یک فرونشست زمین‎ ساختی جوان در 150 کیلومتری غرب ایرانشهر است که از سطح دریای آزاد 350 متر بالاتر قرار گرفته است. به طوری که وسعت این هامون در فصول پرباران، 3300 کیلومترمربع است و به دلیل شرایط اقلیمی ویژه، در بیشتر مواقع سال، بخش اعظم آن به کفه نمکی و کفه‎های رسی تبدیل می‎شود.بر خلاف تمام هامون های بسته درونی ایران، خاک های هامون جازموریان چندان شور نیست و زمین آن از قلوه سنگ ها و لایه های شنی و آهکی تشکیل شده است.

هامون جازموریان بر خلاف هامون های دیگر، آب شیرین دارد و شوری آن بسیار کم است. علت شیرینی این است که آب در آن ساکن نیست و زهکش طبیعی دارد. در فصول بارانی در قسمت های عمیق این دریاچه آب مشاهده می شود ولی در سایر مواقع به شکل مرداب و باتلاق در می آید.

کلمه جازموریان از ترکیب دو کلمه محلی جاز و موریان تشکیل شده است که جاز به معنی پوشش گیاهی و موریان به معنی انبوه و فراوان است.


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

 

منبع : tebyan.netتبلیغات