مشکلی به نام «روم به دیوار»! - آکا

«‌در مدت سفر در ایران، ترجیحا از نوشیدنی استفاده نکنید تا مجبور به استفاده از دستشویی‌های بین راهی نشوید!» این جمله مشترک سفرنامه بیشتر گردشگرانی است که ایران، کشور تمدن‌های چندهزارساله را به‌عنوان مقصد سفر انتخاب کرده‌اند. گردشگرانی که کمبود امکانات بهداشتی شهرها و جاده های ایران را خیلی بیشتر از ایرانیانی درک می کنند که سال هاست با مشکل کمبود سرویس های بهداشتی خو گرفته اند... مشکلی که به گفته رئیس هیأت‌مدیره‌ جامعه‌ تورگردانان ایران یکی از اصلی ترین معضلات گردشگری در ایران محسوب می شود.

 ابراهیم پورفرج می گوید: «سال‌هاست که معضل سرویس‌های بهداشتی بین راهی یکی از نقایص مجموعه سفر است. ما در بحث گردشگری، فرهنگ، طبیعت و بناهای باستانی آثار قابل توجهی داریم اما متأسفانه به زیرساخت‌های ساده گردشگری توجه نکرده‌ایم. »

او ادامه می دهد: «ما نمی‌دانیم که مثلا 20 یا 30 توریست را به کدام رستوران خوب بین‌شهری ببریم و کجا می‌توانیم امکان استفاده از سرویس بهداشتی مناسب را برایشان فراهم کنیم. این مشکل فقط مختص گردشگران خارجی نیست، هموطنان نیز در طول سفرهای جاده‌ای همواره با آن درگیر بوده‌اند. تا به حال طرح‌های زیادی در رابطه با حل این مسئله ارائه شده، حتی طرح‌هایی هم در جامعه تورگردانان لحاظ شده تا به حل این معضل کمک کند. اداره‌های میراث فرهنگی استان‌ها باید به فکر چاره‌ای باشند؛ هم در ساخت وهم در نگهداری.»

ما نمی‌دانیم که توریست هایمان را به کدام رستوران خوب بین‌شهری ببریم و کجا می‌توانیم امکان استفاده از سرویس بهداشتی مناسب را برایشان فراهم کنیم. این مشکل فقط مختص گردشگران خارجی نیست، هموطنان نیز در طول سفرهای جاده‌ای همواره با آن درگیر بوده‌اند
 

آبروی ریخته

دوستی که راهنمای تور است نقل می‌کرد که همیشه نبود سرویس‌های بهداشتی در مکان‌های توریستی و تاریخی از معضل راهنمایان تور در ایران است که گاه آبروی ملی را هم به خطر می‌اندازد؛ کمبود چنین زیرساختی در عرصه گردشگری در کنار عدم‌رعایت نظافت، نبود مواد شوینده بهداشتی، بوی نامطبوع و حتی نبود آب در توالت‌های عمومی از کابوس‌های یک گردشگر داخلی و به‌ویژه خارجی محسوب می‌شود. رضا دامن دریا، راهنمای تور استان یزد در این باره می‌گوید: متأسفانه این مسئله، همیشه برای راهنمایان تور مشکل ساز می‌شود.

مشکلی به نام «روم به دیوار»! - آکا

گاه پیش آمده که مسافران میانسال و حتی سالخورده در تورها ثبت نام می‌کنند ولی نبود سرویس‌های بهداشتی در مراکز توریستی باعث می‌شود که لذت سفر تحت‌الشعاع این معضل قرار گیرد. وی ادامه می‌دهد: در بعضی از مراکز باستانی یا گردشگری استان یزد، توالت عمومی‌های سیار- کانتینر- نصب شده اما در آنها همیشه قفل است!یک راهنمای تورهای ورودی هم در وصف مصایب عجیب و غریب سفر در جاده‌ها و مراکز توریستی به این نکته اشاره می‌کند که متأسفانه در کنار کمبودها و مسائل بهداشتی از یک نکته نیز غفلت کرده‌ایم. علائم راهنمای بین‌المللی در همه کشورها یکسان است ولی در ایران، این‌طور نیست.

آذر صادقی خیاط  اضافه می‌کند: مثلا در تخت‌جمشید، سرویس‌های بهداشتی بدون علائم راهنمای تفکیک جنسیتی و فقط با نوشته فارسی «بانوان و آقایان» از هم جدا شده‌اند که این مورد همیشه برای گردشگران خارجی مسئله‌ساز است. صادقی در مورد عکس‌العمل گردشگران خارجی به این مسئله نیز تصریح می‌کند: اکثر آنها در دفترچه‌های خاطرات خود اینگونه می‌نویسند: «طی سفر در ایران، ترجیحا از نوشیدنی استفاده نکنید تا مجبور به استفاده از دستشویی‌های بین راه نشوید!»

ماجرای توالت ها در قانون

مسئله بهداشت چیزی نیست که بشود به‌عنوان یک درخواست لوکس از آن یاد کرد. شاید به همین دلیل بود که چندی قبل مشکل کمبود سرویس‌های بهداشتی در جاده‌های بین شهری آن‌قدر جدی شد که کار به مجلس کشید اما این دخالت مجلس هم نتیجه ای در بر نداشت.

مشکلی به نام «روم به دیوار»! - آکا

سال‌87 بود که یک موج خبری و رسانه ای درباره معضل سرویس‌های بهداشتی بین راهی ایران به وجود آمد و پس از آن حل این معضل به یکی از برنامه های اصلی مسئولان کشور تبدیل شد اما این وعده در سال‌88 هم تحقق نیافت تا مشکلات در نوروز 89 هم ادامه داشته باشند. مشایی، رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، وعده داده بود که تا قبل از سال‌1390 در هر 25‌کیلومتر از راه‌های کشور یک سرویس بهداشتی ساخته شود؛ لازمه‌ای که سالیان سال است به آرزوی محال همه گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است!

در لابه‌لای اخبار سال‌87 که جست‌وجو می‌کنیم غالبا با این گفته بقایی، رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور، روبه‌رو می‌شویم؛ «ساخت یک هزار سرویس بهداشتی بین‌راهی در اولویت برنامه‌های سازمان میراث قرار دارد که امید است تا پایان سال،‌600 واحد از آنها راه‌اندازی شود.» او  در بیشتر گفت‌وگو‌ها اعلام کرده بود که طبق برنامه‌های در دست اجرا، قرار است از مجموع یک‌هزار سرویس بهداشتی بین راهی در کشور، 300‌واحد توسط سازمان میراث فرهنگی و مابقی نیز توسط بخش خصوصی ساخته شود. البته این سرویس‌ها شامل سرویس‌های بهداشتی، نمازخانه و اقامتگاه برای گردشگران داخلی و خارجی است و از مهم‌ترین و اساسی‌ترین امور برای توسعه و جذب گردشگر محسوب می‌شدند.

مشکلی به نام «روم به دیوار»! - آکا

این ماجرا تا جایی ادامه پیدا کرد که در اردیبهشت 87 اعلام شد که قرار است اسپانیایی ها هم برای حل مشکل توالت در ایران دست به کار شوند و توالت های جدیدی در  جاده های کشور بسازند. طبق طرح شرکت اسپانیایی «معماران گینجر و بونو» قرار بود ساخت هزار مجموعه سرویس بهداشتی ظرف 8‌ماه به اتمام برسد اما با وجود همه این خبرها، مشاهدات در کنار آمارها خبر می‌دهند که این پروژه ساخت تنها 10‌درصد پیشرفت داشته است! چندی پیش علی عباسپور درباره این پیشرفت 10‌درصدی اعلام کرد که ساخت هزار سرویس بهداشتی در یک سال ممکن نیست و البته در توجیه این مساله گفت که دلایل عدم‌موفقیت این پروژه زیاد است؛ از همکاری‌نکردن سازمان‌ها و مسئولان گرفته تا کمبود بودجه و وجود قوانین موازی و متناقض!


گروه گردشگری تبیان- الهام مرادی

اقتباس از همشهری

منبع : tebyan.net

تبلیغات