یزد در یک نگاه - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد یزد در یک نگاه ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید


یزد در یک نگاه
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

استان یزد در قسمت مرکزی فلات ایران قرار دارد.

این استان حدود 551/131 کیلومتر مربع وسعت در مرکز ایران و در حاشیه ی دشت های کویر و لوت واقع شده و چهارمین استان وسیع ایران بعد از استان های خراسان ،سیستان و بلوچستان و کرمان است.

این استان کویری دارای 10 شهرستان، 21 شهر، 19 بخش و 51 دهستان می باشد.

استان یزد با استان های اصفهان ،فارس،خراسان و کرمان همجوار می باشد.از نظر پستی و بلندی دارای تنوع از حدود850 متر از سطح دریای آزاد تا 4055 متر (شیرکوه)تغییر می کند.

منطقه یزد یکی از سرزمین های باستانی اقوام ایرانی و دارای میراث درخشانی از فرهنگ و تمدن کهن و ادوار مختلف تاریخی با قدمت سه هزار سال است.برخی ازمورخان بنای اولیه شهر یزد را به زمان اسکندر مقدونی نسبت می دهند که وی زندانی ساخته و نام آنرا چنین نهاده است وبه اعتقاد عده ای دیگر از تاریخ نویسان در دوره ی ساسانیان به فرمان یزدگرد اول (421-339م)در این محل شهری به نام «یزدان گرد»بنا گردیده است.

نام یزد از همین عنوان گرفته شده است و به معنای مقدس،فرخنده و درخورآفرین می باشد.

مورخین یونانی شهر کهن و باستانی را «ایساتیس»خوانده اند که احتمالا بعد از ویرانی شهر کهن «کته»پدید آمده است.

جمعیت :

جمعیت استان یزد در حال حاضر بالغ بر 890000 نفر است که 1/4 در صد از جمعیت کل کشور را به خود اختصاص می دهد .

زبان :

مردم استان یزد به زبان فارسی رایج ، با پاره ای ویژگی های گویشی سخن می گویند . برخی ویژگیهای گویشی در میان شهرستانهای این استان محسوس است .

مذهب :

پیش از ورود مسلمانان به ایران ، مردم استان یزد نیز مانند مردم سایر نقاط ایران زرتشتی بودند . با انقراض حکومت ساسانیان در نیمه نخست سده اول ه . ق مردم بیشتر نقاط ایران از جمله استان یزد نیز به دین اسلام گرویدند ؛ ولی برخی از آنان با پرداخت جزیه ، آیین خود را حفظ کردند و زرتشتی باقی ماندند . قریب به اتفاق مردم استان یزد ، مسلمان و پیرو شیعه جعفری هستند.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله یزد در یک نگاه شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

نام بیمارستنهای یزد

یزد در یک نگاه گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
تبلیغات