معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

بر اساس طبقه بندی علم باستان شناسی محوطه باستانی به 3 دسته کلی (پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی) تقسیم بندی می گردند. به همین دلیل در اینجا آثار باستانی استان گلستان را به ترتیب معرفی می نمائیم:

دوره پیش از تاریخ :

غار کیارام :

غار کیارام که در محل به آن غار وسط دل دل می گویند. و در ادبیات باستان شناسی به نام کیارام معروف است. در روستای فرنگ بخش گالیکش قرار دارد. این غار قدیمی ترین غار مسکونی شناخته شده در استان گلستان است. بر اساس آثار به دست آمده از حفاری های باستان شناسی قدمت این مکان به دوره پارینه سنگی میانه (حدود صد هزار سال قبل از میلاد ( دوره موسترین) می رسد و این غار محل سکونت گروه های شکارچی و جمع آورندگان غذا بوده است که توسط باستان شناس آمریکایی به نام مک بورنی شناسایی و مورد کاوش قرار گرفت.

آق تپه :

آق تپه در 15 کیلومتری شمال شرق گنبد کاووس و در350متری جنوب غربی روستای بزاق آباد قرار دارد. کاوش باستان شناسی آن در سال 1379 به سرپرستی دکتر صادق ملک شهمیرزادی انجام شد و سه دوره فرهنگی به نام های فلات عتیق، فلات قدیم و عصر آهن و هخامنشی شناسایی شد. در واقع آق تپه کهن ترین روستای پیش از تاریخ دشت گرگان تا به اکنون در مطالعات باستان شناسایی به حساب می آید که قدمت آن به بیش از 7500 سال قبل می رسد.

تورنگ تپه :

تورنگ تپه در حدود 17 کیلومتری شمال شرقی شهر گرگان واقع شده است. آثار بدست آمده از کاوش های علمی در این تپه خاکی از سکونت انسان تا 6000 سال پیش از میلاد در منطقه بوده و علاوه بر آثار دوران پیش از تاریخ آثاری از دوران عصر برنز (مفرغ) عصر آهن دوره اشکانیان و ساسانیان و اسلامی از این محل به دست آمده است. آنچه که در تورنگ تپه از همه چشمگیرتر است وجود قلعه از دوره ساسانیان (قرن سوم تا پنجم میلادی) است که تاریخ احداث آن به دوره اشکانیان می رسد و همچنین یک چهار طاقی که مربوط به قرن هفتم میلادی می باشد.

دوره تاریخی :

یاریم تپه :

این تپه به فاصله تقریبی 9 کیلومتری جنوب شهرستان گنبد کاووس واقع شده است. بر اساس نتایج به دست آمده از کاوش های باستان شناسی در این تپه 33 لایه استقراری مشخص شد که به تحتانی ترین لایه آن در بردارنده بقایای دوره نو سنگی (دوره یک) و قدمت آن حداقل به هزاره پنجم قبل از میلاد می رسد. فوقانی ترین لایه استقراری در یاریم تپه با سفال های مشخصه دوره پارت همراه بودند که مشابه سفال های تورنگ تپه است. استروناخ این تپه را مورد کاوش قرار داد.

دیوار تاریخی گرگان :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

یک از بارزترین آثار معماری دشت گرگان وجود آثار دیواری از آجر و خشت است که در مسافتی بالغ بر 200 کیلومتر از دشت گرگان از ارتفاعات زاو در شرق استان تا گمیشان در کنار دریای خزر در غرب را در بر می گیرد. نام های متعددی بر این محل اطلاق شده است. از جمله سد انوشیروان، سد اسکندر، سد فیروز، قرل آلان (مار سرخ) یا غزل آلانگ. در طول این دیوار 40 قلعه وجود دادکه با پلان مربع یا مستطیل احداث شده اند بر اساس شواهد و یافته های معماری که در کاوش های این اثر تاریخی بدست آمده است، این بنا به دوره ساسانی تعلق دارد.

شهر قدیمی تمیشه و دیوار آن :

بقایای شهر قدیمی تمیشه و دیوار آن در غرب روستای سرکلاته خراب شهر (شهرستان کردکوی) به صورت تپه های پست و ناهمواری هایی جلب توجه می کند به استناد گزارش علمی برخی از باستان شناسان این شهر پایتخت یک سلسله محلی متعلق به اسلام تا دوره سلجوقی بوده است. بخشی از عناصر حفاظتی شهر متعلق به دوره ساسانی و در زمان سلطنت خسرو انوشیروان ساخته شده بود. دیوار این شهر از دامنه کوه واقع در جنوب روستای سرکلاته خراب شهر شروع شده و تا محلی به نام پل خشتی در روستای باغوکناره در ساحل دریای خزر ادامه دارد.

دوره اسلامی :

بناهای این دوره با توجه به کاربری و عمکرد آن ها به دو دسته مذهبی و غیر مذهبی تقسیم می شوند و بر اساس این طبقه بندی به معرفی نمونه هایی از آن می پردازیم:

بناهای مذهبی :

مسجد جامع گرگان :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

این مسجد در بازار سنتی و قدیمی نعلبندان در زمینی به مساحت 1600 متر مربع واقع شده است. بنای اصلی مسجد جامع متعلق به دوره سلجوقی است که از این دوره تنها مناره آجری آن باقی مانده است که دارای کتیبه ای به خط کوفی می باشد. در داخل مسجد بر دیوارهای ایوان غربی آن سنگ نبشته های زیادی نصب شده است. منبر قدیمی و تاریخی آن (که تاریخ سال 859 و تاریخ 1018 ه.ق روی آن حک شده است) در ایوان غربی نگهداری می شود. این مسجد چندین بار مرمت شده است. از جمله در زمان شاه عباس اول (966، 1039 ه.ق) و دوم صفوی.

مدرسه عمادیه :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

مدرسه عمادیه در محله قدیمی دربنو گرگان با فرم چهار ایوانی واقع شده است. زمان احداث مدرسه بر اساس شواهد وقف نامه های موجود در زمان صفویان بوده و در دوره های بعد نیز مرمت و بازسازی شده است. این بنا دارای نقشه چهار ایوانی می باشد و بر بالای طبقه دوم ایوان غربی آن گلدسته چوبی احداث شده که جایگاه موذن است.

مدرسه و مسجد کریم ایشان :

این بنا در شرق کلاله، در روستای کریم ایشان و در مسیر جاده کلاله به مراوه تپه واقع شده و از آثار متعلق به دوره قاجار است. این بنا دارای یک حیاط چهارگوش و 23 حجره است. و دارای 2 گلدسته کوچک بر سردر و چهار گلدسته در چهار گوشه ساختمان است. تاریخ ساختمان مدرسه و مسجد کریم ایشان، سال 1328ه.ق است.

برج (گنبد) قابوس :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

 برج قابوس یکی از بی نظیرترین یادمان های برجسته معماری ایران در دوره اسلامی است که در شمال شهر گنبد کاووس و در 3 کیلومتری بازمانده شهر قدیم جرجان مرکز حکومت آل زیار قرار دارد. اثر مذکور که بر روی تپه ای به بلندی 15 متر قرار گرفته است به سال 397 ه.ق به عنوان یادمان شمس المعالی قابوس بن وشمگیر ساخته شده است. ارتفاع این برج 55 متر و با احتساب بلندی تپه در مجموع به 70 متر از سطح زمین ارتفاع دارد. به فاصله 3 متر از پائین و حدود 2 متر از پائین قاعده مخروط و بر روی بدنه آجری آن دو ردیف کتیبه آجری به خط کوفی ساده نصب شده است که بانی و تاریخ احداث آن را معرفی می نماید.

برج رادکان :

این برج در 24 کیلومتری جنوب کردکوی و بر فراز تپه ای بنا شده که از موقعیت خاص طبیعی برخوردار است. برج مذکور به ارتفاع 37 متر به دستور اسپهبد ابوجعفر از شاهزادگان طبرستان و از فرمانروایان آخر سلسله باوندی در زمان زیاریان ساخته شده است. بر بالای این برج کتیبه ای به دو زبان پهلوی و کوفی دیده می شود که استفاده از خط پهلوی راحتی چهار قرن بعد از ورود مسلمانان به این منطقه نشان می دهد.

امامزاده اسحاق (نور) :

این امامزاده که به شکل کثیرالاضلاع ساخته شده است، در محله سرچشمه گرگان قرار دارد. این امامزاده دارای تزئینات آجری محراب گچبری و دو لنگه در قدیمی و صندوق چوبی نفیس است که تاریخ 867 ه.ق در روی آن حک شده است. این بنا از بناهای قرن نهم ه.ق است.

امامزاده روشن آباد :

بنای امامزاده روشن آباد در حدود 15 کیلومتری بین راه گرگان و کردکوی در نزدیکی روستای سرکلاته شموشک و دو رود محله و در وسط باغ مشجر و قبرستان واقع شده است. این بقعه دارای رواق و حرم چهارگوش و گنبد ساقه دار و مدور است. صندوق روی مرقد دارای تاریخ 879 ه.ق بوده و در دو لنگه نفیس آن نیز به 869 ه.ق است.

امامزاده یحیی بن زید :

مقبره این امامزاده در قسمت غربی شهر گنبد کاووس واقع شده است. این بنا از معروفترین بناهای متبرکه استان گلستان و از فرزندان امام زین العابدین که در زمان حکومت بنی امیه قیام نموده و درسال 120 ه.ق به قتل رسید. از بناهای قدیمی این بقعه محراب ایلخانی آن عصر که دارای تزئینات گچین با نقوش گیاهی هندسی آیاتی به خط کوفی است.

آرامگاه مختومقلی فراغی :

آرامگاه مختومقلی فراغی شاعر و عارف نامی و یکی از مفاخر فرهنگی کشور در محلی به نام آق تقه یا آق تقای (دشت سفید) بین مراوه تپه و کرند و در 155 کیلومتری شمال شرق شهرستان گنبد کاووس قرار دارد. احداث آرامگاه مختومقلی فراغی متعق به عصر حاضر می باشد که سبک طرح نقشه آن آمیزه ای از گل وحشی و آلاچیق ترکمنی است.

بناهای غیر مذهبی :

بافت های روستایی :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

جغرافیای طبیعی استان گلستان بر معماری روستاها و شهرها تأثیر مستقیم داشته به طوری که جلوه هایی از معماری ارزشمند استان را می توان در آن مشاهده نمود که شاخص های هر منطقه جغرافیایی را می توان به شرح ذیل مثال زدنی است. منطقه کوهستانی: روستای شاهکوه.

منطقه کوهپایه و جنگلی: روستای زیارت.

منطقه دشت (جلگه ای): روستای بناور، روستای قارقی.

 بافت قدیم شهر گمیشان :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

شهر گمیشان در 55 کیلومتری شمال غرب شهر گرگان و در شهرستان ترکمن واقع است. نام محلی این شهر گمیش دپه (تپه نقره ای) است. برخی آن را شهر آبسکون می داند. گمیشان دومین شهری در استان گلستان است که بعد از شهر گرگان دارای بافت با ارزش فرهنگی است. ابنیه بافت گمیشان دارای معماری سنتی دوره قاجار و پهلوی هستند. فرم شیروانی بنا، سکوسازی، بهره گیری وسیع از چوب از ویژگی های برجسته معماری شهر به حساب می آید. بافت قدیم گمیشان دارای چند محله است که عبارتند از: محله خوزین ها، محله شیر محمدی ها، محله شیروانی ها، محله مصطفائی ها و . . . اشاره نمود. سبک معماری شهر به صورت معماری روسی اجرا شده است.

 پل آق قلا :

معرفی اماکن باستانی استان گلستان - آکا

این پل بر روی گرگان رود احداث شده است. طول 76 متر و عرض معبر آن 30/4 است. ارتفاع پل تا سطح آب در حالت عادی 11 متر است. پایه های این پل به دوره سلجوقی بر می گردد و صفویان بر روی پایه های به جا مانده، پل جدید خود را احداث کردند.

شهر باستانی جرجان :

خرابه شهر جرجان که در سه کیلومتری جنوب غربی شهر گنبد کاووس قرار گرفته است یکی از بلاد معتبر در دوره های سامانیان، آل زیار و سلجوقیان بوده که بر اثر حملات مغول ها در 617 ه.ق از بین رفته است. این شهر بر روی ویرانه ای شهری از دوران پارتی و ساسانی با وسعتی در حدود 1200 هکتار ساخته شده و از لحاظ معماری و شهرسازی بسیار پیشرفته بوده است.

محوطه و گورستان خالد نبی :

گورستان خالد نبی در حدود 55 کیلومتری شمال شرقی شهرستان کلاله قرار دارد که از مشرق کوه های بابا شملک و از شمال، جنوب و غرب به هزاره دره منتهی می شود. حاشیه بنای خالد نبی گورستان عظیمی بر روی تپه ماهوره اطراف وجود دارد که همگی دارای سنگ مزارهای ایستاده هستند که از نظر فرم و تزئینات با دیگر سنگ مزارهای شناخته شده در منطقه متفاوت هستند. همچنین بقعه خالد ابن سنان در بالاترین سطح این محوطه قرار دارد.

موزه گرگان :

موزه گرگان در اردیبهشت ماه سال 1343 در کاخ سلطنتی واقع در پارک شهر فعلی افتتاح شد و تا سال 1358 دایر بود لکن ساختمان فعلی موزه گرگان در خیابان شهداء و جنب امامزاده عبدالله شهر گرگان قرار دارد. این موزه در سال 1355 به عنوان موزه سنگ قبر افتتاح شد و در بهمن 1367 به صورت موزه منطقه ای در آمد. موزه گرگان به سه بخش که شامل بخش های باستان شناسی، مردم شناسی و بخش سنگ مزارهایی که به دست آمده از گورستان های قدیمی منطقه می باشد، تقسیم می گردد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات