جنگل فندقلو - آکا

کمى دورتر از نمین و پس از دشت هاى سرسبز و وسیعى که یا پوشیده از گلهاى زیباست و یا زیر کشت رفته، جنگل «فندقلو» قرار گرفته است. این منطقه دو بهار دارد، یکى از ابتداى فروردین تا پایان خرداد و دیگرى از مهر تا آبان. «فندق لو» در مجموع ۴ هزار هکتار وسعت دارد که هزار هکتار آن جنگل فندق و ۳ هزار هکتار سبزى و گل است. این جنگل استعداد پرورش صد نوع گل از جمله بوماداران و بابونه را دارند. به گفته فرماندار «نمین» این جنگل مکمل گردشگرى سرعین در نظر گرفته شده است.        

جنگل فندقلو در 30 کیلومتری شهر اردبیل و در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین قرار گرفته است .این منطقه بخاطر داشتن جاذبه های منحصر بفرد جنگلی – مرتعی و گردنه زیبای حیران با جذابیتهای طبیعی متنوع ، قابلیتی بسیار ممتاز برای توسعه در صنعت اکوتوریسم را دارد.عرصه جنگلی فندقلو بخشی از جنگلهای شرق استان اردبیل به شمار می رود 

موقعیت جغرافیایی:

منطقه فندقلو بین طول جغرافیایی 25/38 و عرض جغرافیایی 40/48 قرار گرفته و حداقل ارتفاع آن از سطح دریاهای آزاد 1500 متر و حداکثر 1850 متر می باشد که از شمال به راه قدیم اردبیل – آستارا و آبادیهای آرپاتپه، خانقاه علیا و سفلی از جنوب به کوه معروف خان بلاغی و آبادیهای نیارق و از غرب به ننه کران، مهدی پستی، آبی بیگلو، کریم کندی، دگرماندرق و از شرق به حیران محدود است. مساحت کل این جنگل در حدود 9/4422 هکتار می باشد.

آب و هوا:

هوای این ناحیه به علت قرار گرفتن در ارتفاعات ، دارای تابستانی بسیار خنک و مطبوع و زمستانی سرد و مرطوب است که جزو مناطق سردسیر استان محسوب می گردد، این منطقه در ارتفاعات گیلان (آستارا) و شرق اردبیل واقع شده و از رژیم بارندگی و رطوبت دریای مازندران بهره می گیرد. ریزش بارانهای فصلی و وجود مه های دائمی رطوبت منطقه را به حد کافی تامین می نماید، میانگین بارندگی در سال 4/290 میلی متر و دمای حداکثر مطلق 37 درجه در شهریور و دمای حداقل مطلق آن 37- درجه سانتیگراد در بهمن ماه است.

حیات وحش:

گونه های جانوری مختلفی از قبیل: گرگ، روباه، خوک وحشی، خرگوش، خرس قهوه ای و پرندگانی چون عقاب طلایی، بلدرچین، هدهد، قرقاول، کبک، چکاوک، کلاغ ابلق و سیاه و ... در آن زندگی می کنند.

پوشش گیاهی:

جنگل فندقلو - آکا

انواع تیپ های جنگل فندقلو عبارتند از :

1- راش ممرز  

2- بلوط ممرز  

3- فندق ممرز  

4- فندق خالص

ساختار جنگل از لحاظ آمیختگی شامل: فندق، بلوط، راش، ممرز، ازگیل، ال اسبی، آلوچه، زالزالک و غیره می باشد و گونه های علفی منطقه چون نسترن، تمشک، خاس، پامچال، بابونه، سرخس، گیلدیگ، بنفشه وحشی، گل گاو زبان و ... در زمینهای آن به وفور یافت می شود.

برنامه های آتی جهت تکمیل و اتمام پروژه:

1- ساخت پیست دوچرخه سواری کوهستان 

2- تکمیل محوطه سازی، اجرای پارکینگ خودروها، کف سازی معابر 

3- تکمیل روشنائی (نصب چراغهای روشنائی در معابر و محوطه) 

4- ساخت درب مناسب جهت سایت فندقلو با توجه به اجرای پیست اسکی روی چمن در منطقه(متولی تربیت بدنی) 

5- نصب و اجاره چادرهای گروهی برای مسافرین 

6- احداث نماز خانه 

7- احداث ساختمان نگهبانی 

8- تجهیز و راه اندازی سالن های چند منظوره جهت سرویس دهی به مسافرین و گردشگران 

9- ساخت مراکز تجاری و بهداشتی و درمانی و ارایه صنایع دستی منطقه 

10- تکمیل و نصب وسایل بازی جدید(مکانیکی و برقی) 

11- افزایش آلاچیقهای چوبی در سایت فندقلو.

امکانات رفاهی، بهداشتی، امنیتی و اقامتی جنگل فندقلو:

جنگل فندقلو - آکا

شهرداری نمین از سال 79 به عنوان مجری طرح گردشگری به مساحت 24 هکتار با اخذ اعتبارات مورد نیاز نسبت به اجرای پروژه اقدام نموده و در عرض 4 سال بخش وسیعی از عملیات عمرانی در منطقه صورت پذیرفته و با وجود اینکه پروژه هنوز به مرحله بهره برداری کامل نرسیده، مورد توجه خاص مردم و به خصوص گردشگران خارجی قرار گرفته است که اهم اقدامات انجام یافته پروژه فندقلو به شرح زیر می باشد:

1- اجرای

منبع : tebyan.net

تبلیغات