علامه طباطبایی - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد علامه طباطبایی ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

جد علامه :

علامه طباطبایی
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

جدّ علامه طباطبائی(ره) از شاگردان و معاشران نزدیک شیخ محمد حسن نجفی (صاحب جواهرالکلام) بود و نامه ها و نوشته های ایشان را می نگاشت. مجتهد بود و به علوم غریب (رمل و جفر و ...) نیز احاطه داشت اما از نعمت داشتن فرزند محروم بود. روزی هنگام تلاوت قرآن به این آیه رسید « و ایوب إذ نادی ربه: انیّ مسنی الضر و انت ارحم الرّاحمین ». با خواندن این آیه، دلش می شکند و از نداشتن فرزند غمگین می شود.

همان هنگام چنین ادراک می کند  که اگر  حاجت خود را از خداوند بخواهد، روا خواهد شد. دعا می کند و خداوند هم پس از عمری دراز، فرزند صالحی به او عنایت می فرماید. آن پسر، پدر مرحوم علامه طباطبائی می شود. پدر علامه نیز پس از تولد او، نام پدر خود ( یعنی جدّ علامه) را بر وی می نهد.

ولادت:

علامه طباطبایی در آخرین روز ماه ذیحجه سال 1321 هـ.ق در شاد آباد تبریز متولد شد و81 سال عمر پربرکت کرد و در صبح یکشنبه 18 محرم الحرام سال 1402 هـ.ق سه ساعت به ظهر مانده رحلت کردند.

اجداد علامه طباطبایی از طرف پدر از اولاد حضرت امام حسن مجتبی علیه السلام و از اولاد ابراهیم بن اسماعیل دیباج هستند و از طرف مادر اولاد حضرت امام حسین علیه السلام می باشند. در سن پنج سالگی مادرشان و در سن نه سالگی پدرشان بدرود حیات می گویند و از آنها اولادی جز ایشان و برادر کوچکتر از ایشان بنام سید محمد حسن کسی دیگر باقی نمانده بود.

تحصیلات واساتید :

سید محمد حسین به مدت شش سال (1290 تا 1296هـ.ش) پس از آموزش قرآن که در روش درسی آن روزها قبل از هر چیز تدریس می شد آثاری چون گلستان، بوستان و ... را فراگرفت. علاوه بر آموختن ادبیات، زیر نظر میرزا علینقی خطاط به یادگیری فنون خوشنویسی پرداخت. چون تحصیلات ابتدایی نتوانست به ذوق سرشار و علاقه وافر ایشان پاسخ گوید از این جهت به مدرسه طالبیه تبریز وارد شد و به فراگیری ادبیات عرب و علوم نقلی و فقه و اصول پرداخت و از سال 1297 تا 1304 هـ.ش مشغول فراگیری دانشهای مختلف اسلامی گردید. علامه طباطبایی بعد از تحصیل در مدرسه طالبیه تبریز همراه برادرشان به نجف اشرف مشرف می شوند و ده سال تمام در نجف اشرف به تحصیل علوم دینی و کمالات اخلاقی و معنوی مشغول می شوند.

علامه طباطبایی علوم ریاضی را در نجف اشرف نزد آقا سید ابوالقاسم خوانساری که از ریاضی دانان مشهور آن زمان بود فراگرفت. ایشان دروس فقه و اصول را نزد استادان برجسته ای چون مرحوم آیت الله نائینی(ره) و مرحوم آیت الله اصفهانی(ره) خواندند و مدت درسهای فقه و اصول ایشان مجموعاً ده سال بود.

استاد ایشان در فلسفه حکیم متأله، مرحوم آقا سید حسین باد کوبه ای بود که سالیان دراز در نجف اشرف در معیت برادرش مرحوم آیت الله حاج سید محمد حسن طباطبایی الهی نزد او به درس و بحث مشغول بودند.

و اما معارف الهیه و اخلاق و فقه الحدیث را نزد عارف عالیقدر و کم نظیر مرحوم آیت الله سید علی آقا قاضی طباطبائی(ره) آموختند و در سیر و سلوک و مجاهدات نفسانیه و ریاضات شرعیه تحت نظر و تعلیم و تربیت آن استاد کامل بودند. استاد امجد نقل می کند که ((حال مرحوم علامه، با شنیدن نام آیت الله قاضی دگرگون می شد. ))

حجت الاسلام سید احمد قاضی از قول علامه نقل می کند که: پس از ورودم به نجف اشرف به بارگاه امیرالمؤمنین علیه السلام رو کرده و از ایشان استمداد کردم. در پی آن آقای قاضی نزدم آمد و فرمود:

((شما به حضرت علی علیه السلام عرض حال کردید و ایشان مرا فرستاده اند. از این پس، هفته ای دو جلسه با هم خواهیم داشت.))

و در همان جلسه فرمود:

(( اخلاصت را بیشتر کن و برای خدا درس بخوان. زبانت را هم بیشتر مراقبت نما.))

فعالیت و کسب درآمد :

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مرحوم علامه در مدتی که در نجف مشغول تحصیل بودند به علت تنگی معیشت و نرسیدن مقرری که از ملک زراعیشان در تبریز بدست می آمد مجبور به مراجعت به ایران می شود و مدت ده سال در قریه شادآباد تبریز به زراعت و کشاورزی مشغول می شوند. فرزند ایشان مهندس سید عبدالباقی طباطبائی می گوید:

خوب به یاد دارم که، مرحوم پدرم دائماً و در تمام طول سال مشغول فعالیت بود و کارکردن ایشان در فصل سرما در حین ریزش باران و برفهای موسمی در حالی که، چتر به دست گرفته یا پوستین بدوش داشتند امری عادی تلقی می گردید، در مدت ده سال بعد از مراجعت علامه از نجف به روستای شادآباد و بدنبال فعالیتهای مستمر ایشان قناتها لایروبی و باغهای مخروبه تجدید خاک و اصلاح درخت شده و در عین حال چند باغ جدید احداث گردید و یک ساختمان ییلاقی هم در داخل روستا جهت سکونت تابستانی خانواده ساخته شد و در محل زیرزمین خانه حمامی به سبک امروزی بنا نمود.

مهارتهای علامه :

فرزند علامه می افزاید:

پدرم از نظر فردی، هم تیرانداز بسیار ماهری بود و هم اسب سواری تیزتک و به راستی در شهر خودمان، تبریز بی رقیب بود، هم خطاطی برجسته بود، هم نقاش و طراحی ورزیده، هم دستی به قلم داشت و هم طبعی روان در سرایش اشعار ناب عارفانه و ....،

اما از نظر شخصیت علمی و اجتماعی هم استاد صرف و نحو عربی بود هم معانی و بیان هم در اصول و کلام کم نظیر بود و هم در فقه و فلسفه، هم از ریاضی( حساب و هندسه و جبر) حظی وافر داشت و هم از اخلاق اسلامی، هم در ستاره شناسی (نجوم) تبحر داشت هم در حدیث و روایت و خبر و ...

شاید باور نکنید که پدربزرگوار من، حتی در مسائل کشاورزی و معماری هم صاحب نظر و بصیر بود و سالها شخصاً در املاک پدری در تبریز به زراعت اشتغال داشت و در ساختمان مسجد حجت در قم عملاً طراح و معماری اصلی را عهده دار بود و تازه اینها گوشه ای از فضایل آن شاد روان بود وگرنه شما می دانید که بی جهت به هر کس لقب علامه نمی دهند و همگان بخصوص بزرگان و افراد خبیر و بصیر هیچکس را علامه نمی خوانند مگر به عمق اطلاعات یک شخص در تمام علوم و فنون عصر ایمان آورده باشند...

هجرت:

به هر حال علامه طباطبایی بعد از مدتی اقامت در تبریز تصمیم می گیرد تا به قم عزیمت نماید و بالاخره این تصمیم خود را در سال 1325هـ.ش عملی می کند.

فرزند علامه طباطبایی در این مورد می گوید:

همزمان با آغاز سال 1325هـ.ش وارد شهر قم شدیم... در ابتدا به منزل یکی از بستگان که ساکن قم و مشغول تحصیل علوم دینی بود وارد شدیم ولی به زودی در کوچه یخچال قاضی در منزل یکی از روحانیان که هنوز هم در قید حیات است اتاق دو قسمتی که با نصب پرده قابل تفکیک بود اجاره کردیم، این دو اتاق قریب بیست متر مربع بود.

طبقه زیر این اطاقها انبار آب شرب منزل بود که در صورت لزوم بایستی از درب آن به داخل خم شده و ظرف آب شرب را پر کنیم. چون خانه فاقد آشپزخانه بود پخت و پز هم در داخل اطاق انجام می گرفت در حالی که مادر ما به دو مطبخ (آشپزخانه) 24 متر مربعی و 35 متر مربعی عادت کرده بود که در میهمانیهای بزرگ از آنها به راحتی استفاده می کرد. پدر ما در شهر قم چند آشنای انگشت شمار داشت که یکی از آنها مرحوم آیت الله حجت بود. اولین رفت و آمد مرحوم علامه به منزل آقای حجت بود و کم کم با اطرافیان ایشان دوستی برقرار و رفت و آمد آغاز شد.

لازم به ذکر است که علامه طباطبایی در ابتدای ورودشان به قم به قاضی معروف بودند، چون از سلسه سادات طباطبایی هم بودند خود ایشان ترجیح دادند که به طباطبایی معروف شوند. ایشان عمامه ای بسیار کوچک از کرباس آبی رنگ و دگمه های باز قبا و بدون جوراب با لباس کمتر از معمول در کوچه های قم تردد داشت و در ضمن خانه بسیار محقر و ساده ای داشت.

رحلت :

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

مهندس عبدالباقی، نقل می کند:

هفت، هشت روز مانده به رحلت علامه، ایشان هیچ جوابی به هیچ کس نمی داد و سخن نمی گفت فقط زیر لب زمزمه می کرد « لا اله الا الله! »

حالات مرحوم علامه در اواخر عمر دگرگون شده و مراقبه ایشان شدید شده بود و کمتر تناول می کردند، و مانند استاد خود، مرحوم آیة الله قاضی این بیت حافظ را می خواندند و یک ساعت می گریستند

کاروان رفت و تو در خواب و بیابان در پیش             کی روی؟ ره زکه پرسی؟ چه کنی؟ چون باشی؟

همان روزهای آخر، کسی از ایشان پرسید: در چه مقامی هستید؟ فرموده بودند: مقام تکلم

سائل ادامه داد: با چه کسی؟ فرموده بودند: با حق

حجت الاسلام ابوالقاسم مرندی می گوید:

« یک ماه به رحلتشان مانده بود که برای عیادتشان به بیمارستان رفتم. گویا آن روز کسی به دیدارشان نیامده بود. مدتی در اتاق ایستادم که ناگهان پس از چند روز چشمانشان را گشودند و نظری به من انداختند.

به مزاح [ از آن جا که ایشان خیلی با دیوان حافظ دمخور بودند ] عرض کردم: آقا از اشعار حافظ چیزی در نظر دارید؟ فرمودند:

صلاح کار کجا و من خراب کجا؟ بقیه اش را بخوان!

گفتم: ببین تفاوت ره از کجاست تا به کجا

علامه تکرار کردند: تا به کجا! و باز چشم خود را بستند و دیگر سخنی به میان نیامد

آخرین باری که حالشان بد شد و راهی بیمارستان شده بودند، به همسر خود گفتند:

من دیگر بر نمی گردم

آیت الله کشمیری می فرمودند:

« شب وفات علامه طباطبائی در خواب دیدم که حضرت امام رضا علیه السلام در گذشته اند و ایشان را تشییع جنازه می کنند. صبح، خواب خود را چنین تعبیر کردم که یکی از بزرگان [ و عالمان] از دنیا خواهد رفت؛ و در پی آن، خبر آوردند که آیت الله طباطبائی درگذشت »

ایشان در روز سوم ماه شعبان 1401 هـ.ق به محضر ثامن الحجج علیه السلام مشرف شدند و 22 روز در آنجا اقامت نمودند، و بعد به جهت مناسب نبودن حالشان او را به تهران آورده و بستری کردند، ولی دیگر شدت کسالت طوری بود، که درمان بیمارستانی نیز نتیجه ای نداشت.

تا بالاخره به شهر مقدس قم که محل سکونت ایشان بود برگشتند و در منزلشان بستری شدند وغیر از خواص، از شاگردان کسی را به ملاقات نپذیرفتند، حال ایشان روز به روز سخت تر می شد، تا اینکه ایشان را در قم، به بیمارستان انتقال دادند. قریب یک هفته در بیمارستان بستری می شوند و دو روز آخر کاملاً بیهوش بودند تا در صبح یکشنبه 18 ماه محرم الحرام 1402 هـ.ق سه ساعت به ظهر مانده به سرای ابدی انتقال و لباس کهنه تن را خلع و به حیات جاودانی مخلع می گردند و برای اطلاع و شرکت بزرگان از سایر شهرستانها، مراسم تدفین به روز بعد موکول می شود و جنازه ایشان را در 19 محرم الحرام دو ساعت به ظهر مانده از مسجد حضرت امام حسن مجنبی علیه السلام تا صحن مطهر حضرت معصومه علیها السلام تشییع می کنند و آیت الله حاج سید محمد رضا گلپایگانی(ره) بر ایشان نماز می گذارند و در بالا سر قبر حضرت معصومه علیها السلام دفن می کنند.

 

ابربرچسب : اشعار حافظ در باره دوست ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی و فارسی ، شاخ نبات و حافظ ، فال حافظ با تفسیر عطاری ، شاخه نبات حافظ کیست ، شعر حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان حافظ انگلیسی pdf ، حافظ شیرازی ویکی پدیا ، فال حافظ با معنی فارسی برای موبایل ، دانلود حافظ خوانی امیر نوری ، فال روزانه حافظ شیرازی ، ترجمه ی دیوان حافظ به انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، فال حافظ اصلی امروز ، حافظ خوانی با صدای موسوی گرمارودی ، دانلود حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، حافظ شیرازی دوست ، حافظ شیرازی اشعار ، حافظ خوانی استاد گرمارودی ، فال حافظ با تفسیر و معنی فارسی ، فال حافظ روزانه امروز ، اشعار حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی برای موبایل-جاوا ، فال حافظ با تعبیر فارسی ، فال حافظ با تفسیر اندروید ، دیوان حافظ online ، دانلود دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، شعر حافظ ، دانلود حافظ خوانی صوتی ، فال حافظ روزانه ، کد دانلود فال حافظ ناطق برای موبایل ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، اشعارعاشقانه حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر آنلاین ، دیوان حافظ اندروید صوتی ، کتاب شاخ نبات حافظ ، شاخ نبات ، فال حافظ با تفسیر معنی کامل ، حافظ خوانی احمد شاملو ، حافظ خوانی در بریتانیا ، حافظ شیرازی اردو ، حافظ شیرازی فال ، اشعار حافظ در مورد دوست ، دیوان حافظ انگلیسی ، اشعار حافظ در مورد دوست داشتن ، شعر سعدی به زبان انگلیسی ، گرفتن فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ ، فال حافظ با تفسیر و استخاره و معنی ، حافظ شیرازی mp3 ، حافظ خوانی شاملو دانلود ، دیوان حافظ با صدای شاملو ، بهترین اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دیوان حافظ آنلاین جستجو ، دانلود اشعار عاشقانه حافظ شیرازی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با تفسیر صوتی برای اندروید ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود فال حافظ با معنی برای جاوا ، دانلود حافظ خوانی شجریان ، اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، فال حافظ ناطق دار ، فال حافظ همراه با تفسیر و معنی ، فال حافظ با تفسیر برای اندروید ، فال حافظ با معنی و استخاره ، فال حافظ با معنی و تعبیر و تفسیر ، حافظ خوانی دانلود ، فال روزانه حافظ ناطق ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل اندروید ، حافظ شیرازی ، دیوان حافظ صوتی دانلود ، گرفتن فال حافظ با تفسیر و معنی ، شعر حافظ در مورد بی وفایی دوست ، دیوان حافظ fale hafez فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره دیوان حافظ ، شاخه نبات کیست ، اشعار حافظ شیرازی به انگلیسی ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای جاوا ، دیوان حافظ برای موبایل اندروید ، فال حافظ با تفسیر فارسی ، دیوان حافظ صوتی موبایل ، دانلود فال حافظ ناطق برای اندروید ، فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، اشعار سعدی به زبان انگلیسی ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی برای جاوا ، دیوان حافظ فارسی و انگلیسی ، دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، دانلود دیوان کامل حافظ به انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی فرمت جاوا ، حافظ خوانی ژاله صادقیان ، فال امروز حافظ شیرازی ، دانلود کتاب شاخ نبات حافظ ، دیوان حافظ صوتی ، دانلود فال حافظ با معنی برای گوشی جاوا ، حافظ خوانی با صدای استاد موسوی گرمارودی ، دیوان حافظ دانلود رایگان ، دیوان حافظ شیرازی ، فال حافظ با تفسیر دکتر قمشه ای ، فال حافظ آنلاین با تفسیر کامل ، شعر حافظ درباره دوست خوب ، فال حافظ همراه با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی ، فال حافظ روزانه آنلاین ، شاخ نبات حافظ کیست ، دیوان حافظ آنلاین ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل اندروید ، دانلود حافظ خوانی بهروز رضوی ، دانلود دیوان حافظ به زبان انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر دکتر عطاری ، فال حافظ روزانه اصلی ، دانلود دیوان حافظ با ترجمه ی انگلیسی ، شعر از حافظ شیرازی ، دانلود حافظ خوانی دکتر سروش ، فال حافظ با تعبیر و تفسیر و معنی ، شعر حافظ به زبان انگلیسی با ترجمه ، فال حافظ با معنی و تعبیر ، دیوان حافظ به فارسی و انگلیسی ، اشعار حافظ شیرازی pdf ، فال حافظ با معنی شب یلدا ، فال حافظ با تفسیر معنی قران ، دیوان غزلیات حافظ آنلاین ، دیوان حافظ به زبان آلمانی ، حافظ خوانی دکتر موسوی گرمارودی ، شاخ نبات کیست ، شاخ نبات معشوقه حافظ ، شعر حافظ در مورد دوست خوب ، مراسم حافظ خوانی در شب یلدا ، فال حافظ ناطق ، دیوان حافظ نسخه اندروید ، کتاب شعر حافظ شیرازی ، حافظ خوانی شب یلدا ، فال حافظ با معنی و تفسیر آنلاین ، فال روز حافظ شیرازی ، دانلود کتاب فال حافظ با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی بیتوته ، حافظ خوانی گرمارودی ، دیوان حافظ pdf ، اشعار حافظ در مورد عشق ، دیوان شعر حافظ شیرازی ، دیوان حافظ صوتی برای موبایل ، حافظ خوانی با صدای گرمارودی ، فال حافظ روزانه همراه اول ، دانلود حافظ خوانی کیکاووس یاکیده ، کد فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ روزانه یک پاراگراف ، حافظ شیرازی شعر ، اشعار حافظ شیرازی در مورد بهار ، دانلود فال حافظ با معنی جاوا ، دانلود نرم افزار فال حافظ با معنی برای موبایل جاوا ، دیوان حافظ ، اشعار حافظ در مورد دوستی ، فال حافظ شیرازی با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ درباره خدا ، دیوان حافظ آنلاین با معنی ، فال حافظ با تفسیر کامل معنی دکلمه صوت قرائت آواز ، شعر های سعدی به زبان انگلیسی ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای کامپیوتر ، فال حافظ روزانه ایرانسل ، فال حافظ با تفسیر انلاین ، دانلود حافظ خوانی گرمارودی ، فلسفه حافظ خوانی در شب یلدا ، شعر از حافظ در مورد دوستی ، اشعار حافظ ترجمه انگلیسی ، دانلود کتاب دیوان حافظ با ترجمه انگلیسی ، فال حافظ با تفسیر و تعبیر ، فال حافظ با تفسیر استخاره با معنی ، شعری از حافظ به زبان انگلیسی ، نرم افزار دانلود فال حافظ ناطق برای کامپیوتر ، فال حافظ با معنی و تفسیر کامل ، اشعار حافظ درباره دوستی ، فال حافظ با تفسیر عطاری کرمانی ، برنامه بهترین کتاب دیوان حافظ گویا اندروید ، فال حافظ با تفسیر ، همسر حافظ شیرازی که بود ، شاخ نباتم دادند ، فال حافظ با تعبیر آنلاین ، فال حافظ روزانه 2030 ، دیوان حافظ ترجمه انگلیسی ، دیوان حافظ صوتی شاملو ، حافظ خوانی ، شعرای حافظ شیرازی ، فال حافظ از دیوان حافظ ، فال حافظ با معنی نیک صالحی ، دانلود رایگان فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ اندروید ، شاخه نبات معشوقه حافظ ، حافظ شیرازی اشعار عاشقانه ، حافظ شیرازی که بود ، دیوان حافظ صوتی گرمارودی ، اشعار عاشقانه از حافظ شیرازی ، شعر حافظ شیراز ، شاخه نبات معشوقه ی حافظ ، دانلود برنامه فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ android ، فال حافظ با معنی واقعی ، شعر معروف حافظ شیرازی ، بهترین شعر حافظ شیرازی ، فال حافظ با معنی با تفسیر استخاره ، فال حافظ با معنی برای موبایل ، فال حافظ با معنی برای شب یلدا ، دانلود نرم افزار فال حافظ صوتی برای اندروید ، دانلود برنامه فال حافظ با معنی با فرمت جاوا ، دانلود حافظ خوانی مرشد ترابی ، دیوان صوتی حافظ با صدای شاملو ، دانلود فال حافظ صوتی برای اندروید ، دیوان حافظ آنلاین انگلیسی ، دانلود فال حافظ با معنی برای موبایل نوکیا ، حافظ خوانی در شب یلدا ، فال حافظ با معنی تعبیر ، دانلود اشعار حافظ به زبان انگلیسی ، دیوان صوتی حافظ با صدای

منبع : tebyan.net

علامه طباطبایی گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات