موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان

استان هرمزگان یکی از استانهای کشور جمهوری اسلامی ایران است که در جنوب آن، بین مختصات جغرافیایی 25 درجه و 24 دقیقه تا 28 درجه و 57 دقیقه عرض شمالی و 53 درجه و 41 دقیقه تا 59 درجه و 15 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده است. این استان حدود 68 هزار کیلومتر مربع مساحت دارد که از این نظر هشتمین استان کشور می باشد. هرمزگان از جهت شمال و شمال شرقی با استان کرمان، غرب و شمال غربی با استان های فارس و بوشهر از شرق با سیستان و بلوچستان همسایه بوده و جنوب آن را آبهای گرم خلیج فارس و دریای عمان در نواری به طول تقریبی 0 کیلومتر دربرگرفته است.

هرمزگان دارای 8 شهرستان به نامهای بندرعباس، میناب، بندرلنگه، رودان، جاسک، قشم، حاجی آباد، ابوموسی 16 شهر، 21 بخش و 71 دهستان و 2170 آبادی دارای سکنه است و بنا به سرشماری به عمل آمده در سال 1375 جمعیت استان هرمزگان 1062155 نفر می باشد. از این تعداد سهم هر یک از شهرستانهای استان به قرار زیر می باشد:

بندرعباس      419938                                            بندرلنگه      156930

قشم              72981                                            بندرجاسک     56214

میناب           204588                                             رودان           86704

حاجی آباد       61385                                             ابوموسی         3415

مرکز استان هرمزگان شهر تاریخی بندرعباس می باشد که امروزه یکی از 20 شهر بزرگ ایران و مرکز فعالیتهای مهم اقتصادی و تجاری کشور محسوب می گردد. بندرعباس به عنوان بزرگترین مبادی ورودی و خروجی کشور نقش بسیار ارزنده ای در دوران جنگ تحمیلی عراق علیه ایران که بنادر مهم آبادان و خرمشهر مورد تعدی دشمن قرار گرفته بودند، در زمینه نیازهای وارداتی کشور ایفا نمود. این شهر در فصل مشترک خلیج فارس و دریای عمان روبروی جزایر قشم، هرمز و لارک در فاصله نزدیک تنگه استراتژیک هرمز واقع شده و دارای ظرفیت های درخور توجهی از نظر تاسیسات پیشرفته خدماتی، زیربنایی و اقتصادی می باشد.

آب و هوا:

موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان

بجز نوار باریک ساحلی به عمق حداکثر 30 کیلومتر از ساحل دریا که دارای اقلیم گرم و مرطوب است و مناطق کوهستانی و جلگه های نسبتا مرتفع نواحی شمال مجاور مرزهای کرمان و فارس که از آب و هوای نیمه معتدل برخوردارند سایر نواحی هرمزگان در محدوده مناطق گرم و خشک قرار دارند. بطور کلی هرمزگان تحت تاثیر آب و هوای بیابانی و نیمه بیابانی بوده و دارای تابستان های طولانی و گرم و زمستانهای کوتاه و ملایم است. تعادل آب و هوای استان هرمزگان تحت تاثیر توده های مختلف هوای شمالی، غربی و جنوبی قرار داشته و به طور کلی خشک و کم باران است. بارندگی استان عمدتا به صورت رگبار و سیلابی در ماه های زمستان می باشد. با توجه به اقلیم صحرایی هرمزگان، حجم بارندگی استان علیرغم اینکه حد پائین را به خود اختصاص می دهد از دامنه نوسان زیادی برخوردار است. بر طبق آمارهای موجود، میانگین بارندگی ده ساله اخیر در استان حدود 180 میلی متر اندازه گیری شده است.

میزان رطوبت در نواحی ساحلی در تابستان بسیار بالا بوده و حتی به صددرصد نیز می رسد. درجه حرارت تحت تاثیر رطوبت متعادل بوده و بندرت در تابستان از 42 درجه تجاوز می کند. در مناطق صحرایی خشک، درجه حرارت در زمستان کمتر به صفر تمایل می کند به نحوی که هرمزگان را باید استانی فاقد روزهای یخبندان تلقی کرد.

در هرمزگان نیز بسته به فصل، بادهای مختلفی در طول سال می وزد که مهمترین آنها باد شمال، قوس، سهیلی، ناشی یا نعشی و بادلوار می باشند. بادلوار، ویژگی مناطق گرم و خشک صحرایی استان و به آتش باد نیز معروف است.

ارتفاعات :

موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان

بجز حاشیه باریک ساحلی که جلگه ای پست و کم ارتفاع است، بخش اعظم استان را کوه ها و ارتفاعات کوتاه و بلند و دشتها و دره های نسبتا مرتفع بین آنها تشکیل داده است. از اینرو هرمزگان را باید استانی کوهستانی به حساب آورد که بیش از 70 درصد گستره آن را در برگرفته است. کوههای استان عمدتا دنباله سلسله جبال عظیم زاگرس هستند که از شمال غربی و غرب کشور به سوی جنوب تا به داخل آبهای خلیج فارس امتداد یافته و به تدریج از ارتفاع آن کاسته می شود. بلندترین قلل کوههای استان عبارتند از کوه گنو در فاصله 20 کیلومتری شمال شهر بندرعباس در جلگه ایسین به ارتفاع 2347 متر از سطح دریا که از شهر به خوبی دیده می شود از فراز آن پهنه نیلگون خلیج فارس، تنگه هرمز و جزایر قشم، لارک و هرمز در چشم انداز فریبنده ای جلوه گر است. کوههای فارغان به بلندی 3268 متر و کوه شب با ارتفاع 2861 متر از دیگر بلندیهای شایان ذکر استان است.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

طول و عرض جغرافیایی بندرعباس هرمزگان , طول و عرض جغرافیایی میناب هرمزگان

تبلیغات