loading...
پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

کمتر از پنجاه سال از احداث و افتتاح پل بروکلین پل فلزی جهان می‌گذشت که در شهر اهواز پایه‌های پل فلزی معلق بنا گذاشته شد.

از جمله روایات مربوط به احداث پل، این که می‌گویند مهندسی آلمانی به اتفاق همسرش که مهندس نیز بود شروع به ساختمان پل کرد و کار را تا مرحله سوار کردن یکی از هلالی‌ها با موفقیت پیش برد، ولی انگلیسیهای حاکم بر شرکت نفت در آن زمان، لوازم و ادواتی که در اختیار سازنده پل گذارده بودند از جمله جرثقیلی که با آن هلالی اول را بالا کشیده و مهار کرده بود پس گرفتند که این عمل انگلیسی ها باعث دق کردن و مرگ مهندس آلمانی، سازنده پل شد. ولی بعد از چندی، سرانجام زن مهندس آلمانی کمر همت بست و با ابتدایی‌ترین وسایل ممکن آن زمان و بکار گرفتن چند دوبه بجای جرثقیل، هلالی دوم را بر اسکلت پل سوار کرد و ساختمان آن را بپایان رسانید و پل را آماده تحویل و بهره‌برداری کرد.

نحوه بسته شدن قرارداد و چگونگی اجرای پل:

در تاریخ 10خرداد 1312 از طرف ریاست اداره بهره برداری راه ‌آهن ناحیه جنوب اهواز (اریک کسوندسن) و معاونت فنی و مهندسی سیف‌ الله ‌خان مشاور پروژه ساختمان، یک پل جدید بر روی رود کارون جهت عبور و مرور اهالی شهر اهواز در یازده صفحه به وزارت کل طرق و شوارع داده و سه محل برای احداث پل پیشنهاد گردید. تا این زمان تنها پل معلق بر روی رودخانه کارون پل فلزی راه آهن (پل سیاه) بود که برای اتصال راه‌آهن سراسری به بندر امام خمینی در سال 1308 احداث شده است.

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

در تاریخ 17 خرداد 1313 قراردادی در 12 ماده بین میرزا علی‌خان منصور وزیر طرق و شوارع ایران و اسکارلیندال نماینده شرکت سوئدی سونسکاانتر پرناداکتی پولاکت منعقد و طبق قرارداد مسئولیت ساختمان پل کارون اهواز و امتحان زمین و تهیه نقشه‌های اصلی به شرکت مذکور که به اختصار (سنتاب) نامیده می‌شد واگذار گردید، کل هزینه عملیات مربوط به پل کارون که بایستی به موجب قرارداد پرداخت می‌شد، مجموعاً پنج ‌میلیون و هفتصد و هشت هزار ریال (000/708/5 ریال) برآورد گردید. که پرداخت آن طی 12 فقره چک به عهده بانک ملی ایران واگذار گردید. فولاد مورد نیاز و سایر مصالح و لوازم ساختمان پل از طرف شرکت سنتاب پس از تایید رسمی سفارت ایران در استکلهم به کشور سوئد داده شد.

بر اساس ماده 3 این قرارداد انجام کار بعد از تصویب نقشه‌های تفصیلی و امضاء قرارداد بیست ماه تعیین گردید و طبق شش ماه شرکت سنتاب موظف بود یک نفر نماینده با اختیارات تام برای مذاکرات و تصمیمات مربوط به امور ساختمان در محل کار تعیین نمایند و در همین بند از قرارداد اداره راةآهن جنوب نیز نماینده وزارت طرق و شوارع به منظور نظارت در اجرای عملیات ساختمانی، طبق نقشه‌های مصوب معرفی گردید.

یک ماه بعد از تاریخ 20 مرداد 1313 گونتربرگ از طرف شرکت سنتاب به سمت ریاست ساختمان پل اهواز منصوب و بعنوان نمایندة شرکت مذکور به اهواز اعزام شد. مهندس سیف‌الله‌خان مشاور از طرف وزارت طرق و شوارع به نمایندگی انتخاب شد.

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

در اوایل مهرماه 1313 موقعیت خط وسط پل بر روی رود کارون تعیین و در دوم شهریور همان ماه به منظور استحکام زمین برای شالوده ریزی پایه‌های پل از شرکت نفت درخواست وسایل حفاری شده که در اواخر همین ماه یعنی در 28 مهرماه 1314 اولین پی‌کنی آن آماده گردید و تا 20 بهمن‌ماه همان سال پنج پایه از هفت پایه اصلی پل بر اساس طرح (ک. لوبرک استاد آکادمی استکهلم) پی‌کنی و بتون‌ریزی شد. در ماههای اردیبهشت و تیر ماه سال 1314 دو پایه باقیمانده آن تکمیل شد. فطعات فلزی پل که در کارخانه «مولارک  استاد» سوئد ساهته گردید بهم متصل، سپس از «دوبه» راه‌آهن   بوسیله جرثقیل کشتی فلورستان متعلق به کمپانی استریل در روز 18 مرداد 1314 اولین قطعه آهن پل فلزی اهواز بالا کشیده شد.

در 12 مرداد 1315 بتون‌ریزی سرتاسری پل به پایان رسید و در 15 مرداد آسفالت سطح اتومبیل روی پل آغاز شد و در 24 مرداد همان سال ضمن شروع سیم کشی برق جهت روشنایی پل از سوی شرکت سنتاب اعلام شد که پل اهواز 14 روز دیگر برای تحویل حاضر می‌شود.

آزمایش پل چهار ساعت و نیم به درازا کشید و سرانجام در 30 شهریور 1315 با بیش از هفت ماه تأخیر با ضمانت بیست و چهار ماهه و عمر مفید پنجاه ساله به ناحیه راه‌آهن جنوب تحویل داده شد. سپس در تاریخ پانزده آبان ماه 1315 افتتاح و با رعایت اینکه:

1- در موقع عبور، بیش از یک ماشین روی پل در حرکت نباشد.

2- چند درشکه پشت سرهم روی پل در حرکت نباشد.

3- سرعت حداکثر اتومبیل روی پل 5 کیلومتر در ساعت باشد.

و بنابراین ارتباط عبور و مرور اهالی از شهر قدیم اهواز به شهر جدید آغاز شد.

بازسازی و مرمت عرشه پل معلق:

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

هدف از اجرای طرح:

- رفع خطرات احتمالی، به لحاظ گذشت 13 سال از عمر مفید پنجاه ساله پل

- بهینه سازی، مرمت و احیاء سمبل تاریخی شهر

مشخصات فنی پل:

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

جنس سازه : بتونی و فلزی

طول: 20/501

عرض: 8/9

سه دهانه: 49 متری

دو دهانه: 130 و 136 متری

دو قوس بتونی: 12 و 20

8 ستون به ضخامت: 20/56

ارتفاع از سطح آب: 13 

مراحل اجرایی پروژه:

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

که شامل عملیات تخریب بتن کف، نصب قطعات فلزی، بتون ریزی و کف سازی، ساخت نرده مناسب، سند بلاست و رنگ‌آمیزی مجدد کل قطعات فلزی پل و نورپردازی با استفاده از فیبر نوری می‌باشد. 

هزینه و روش اجرا:

پل سفید | اولین پل معلق ایران - آکا

 این پروژه با اعتبار 5/7 میلیارد ریال و در سه فاز اجرایی برنامه‌ریزی شده است.

- فاز اول شامل سه دهانه وسطی

- فاز دوم شامل دهانه بزرگ غربی

- فاز سوم شامل دهانه بزرگ شرقی 

منبع : tebyan.netتبلیغات