loading...
نگاهی به آیین‌های ماه ضیافت در فارس - آکا

ورود به رمضان در هر شهر و دیاری با آیین‌ها و سنتهای ویژه خود همراه است که این سنن از نسلی به نسلی رسیده است. استان فارس که از پیشینه تاریخی و کهنی برخوردار است ، در مناسبت‌ها و آیین‌ها نیز از سنت‌هایی قدیمی و اصیل بهره برده که البته امروزه بسیاری از آنها به فراموشی سپرده شده است.

در فارس مردم با خانه تکانی و زدودن گرد و غبار از خانه ها، تعویض ظروف سفالین و کوزه‌های آب به پیشواز ماه خانه تکانی دل‌ها و زدودن غبار از روح و جان می‌رفتند. امروزه نیز هنوز بانوان خانه قبل از ماه رمضان با این نیت که رمضان به خانه‌های تمیز و طاهر، رزق و روزی و برکت می‌دهد، خانه تکانی می‌کنند.

در برخی از خانه‌ها در ایام ماه مبارک رمضان، بانوان محل گرد هم می‌آیند و تا پایان ماه مبارک قرآن را ختم می‌کنند. چند روز قبل از ماه مبارک بانوان محل در آن خانه جمع می‌شوند ، محل ختم قرآن را غبارروبی گلاب افشانی می‌کنند و رحل‌های قرآن را آماده می‌کنند.

مردم فارس زمانی که هلال ماه مشاهده ‌شد و شروع ماه رمضان نوید داده شد، بر آیینه نگاه می‌کنند و مقداری پول و یا آذوقه را به عنوان صدقه این ماه کنار می‌گذارند.

همچنین خانواده‌هایی که دختری را به عقد پسر خود درآورده اند، شب اول ماه مبارک رمضان برای عروس خود خنچه‌ای شامل پارچه، لباس، قطعه‌ای طلا، شیرینی، حلوا، رنگینک که به روزه داران معروف است ، می‌فرستند.

در بین خانواده‌های فارسی مرسوم است که اگر در بین خانواده‌ای کدورت و مشکلی وجود دارد قبل از ماه مبارک،بزرگان فامیل آن خانواده را با هم آشتی می دهند تا زنگار کدورت و قهر در ماه مبارک از دل آنها پاک شود.

نگاهی به آیین‌های ماه ضیافت در فارس - آکا

شیرازی‌ها براساس اعتقاد،روز اول ماه مبارک رمضان به زیارت شاهچراغ (ع) و سیدعلاء‌الدین حسین (ع) برادران امام هشتم می‌روند و برخی خانواده‌ها تا نماز مغرب و عشا در آنجا می‌مانند و روزه خود را باز می‌کنند.

برخی بانوان فارس اعتقاد دارند که در ماه مبارک رمضان خریدن چادر و یک قطعه طلا شگون دارد، اگر خانواده‌ای دختر دم بخت داشته باشد حتما در این ماه برای او چادرنماز و طلا می‌خرند.

غذاها و حلواهای سنتی که در ماه مبارک رمضان در فارس تهیه می‌شود بسیار متنوع است که معمول آن رنگینک، ترحلوا، شله زرد، کوفته هلو، مرصع پلو، شیش انداز، قنبرپلو و آش‌ای متنوع است.

در محله‌های قدیمی که هنوز بزرگ محل از برو بیایی برخوردار است، افرادی از اهل محل که از درآمد خوبی برخوردار هستند دور هم جمع می‌شوند و مقداری مواد غذایی تهیه می‌کنند و به خانواده‌های نیازمند می‌رسانند. خانواده‌های فارس درایام ماه مبارک معتقدند که با افطاری دادن به ‌آشنایان، نزدیکان و افراد نیازمند برکت ماه‌های دیگر سال را تأمین می‌کنند.

همچنین در این ماه، خانواده‌ها ساعات بعد از افطاری را به دید و بازدید یکدیگر می‌روند و اگر خانواده‌ای بیماری در خانه داشته باشد ، مراقبت از بیمارو تهیه غذا برای افطار و سحر آن خانواده را به نوبت برعهده‌می گیرند. اگرچه امروزه بدلیل مشکلات روزمره، مردم در چرخه مشکلات و گرفتاری‌های خود درگیر هستند، اما ماه مبارک رمضان به دلیل قداست و حرمت خود هنوز گوشه‌ای از مشکلات را کنار می‌زند و صفایی خاص و حلاوتی دلنشین را در خانه‌ها به ارمغان می آورد.

منبع : tebyan.netتبلیغات