شمس‌العماره:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

شمس‌العماره که به عمارت خورشید نیز نامیده شده، به گفته سامان خلیلیان شاهکاری است از تلفیق زیبای معماری شرق و غرب که در سال 1282 بنا شده و معمیرالممالک داماد ناصرالدین‌شاه آن را به شاه هدیه یا پیشکش کرده است.

بنای شمس‌العماره در برآورده ساختن آرزوی ناصرالدین شاه برای احداث بنایی بلند مرتبه در کاخ گلستان که امکان تماشای منظره شهر از بالای آن میسر باشد، تحقق یافته است. طراحی زیبا، تزیینات کم‌نظیر و ارتفاع آن در میان تالارهای دیگر شمس‌العماره را یک شاهکار شاخص و تحسین‌برانگیز ساخته است.

تالار سلام:

ساخت تالار سلام یا اتاق موزه نزدیک به چهار سال طول کشید و در سال 1294 هـ.ق پایان یافت و با نظارت مستقیم ناصرالدین شاه در اجرای تزیینات و چیدن اشیا بهره‌برداری از آن پس از حدود پنج سال در سال 1299 هـ.ق انجام شد. این تالار که به منظور موزه احداث شده بود، پس از انتقال تخت‌طاووس با برگزاری سلام‌های خاص و رسمی تالار سلام نامیده شد. نفیس‌ترین اشیا و آثار هنری اهدایی به شاه و جواهرات سلطنتی در این مکان نگهداری می شد.

در سال 1345 به هنگام تاجگذاری محمدرضا پهلوی موزه آرایی تالار سلام تغییر کلی یافت و به حالت امروزی درآمد.

تالار آیینه:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

یکی از تالارهای مشهور مجموعه کاخ گلستان تالار آیینه است که بنای آن در سال 1294 هـ. ق پایان یافته. تزئینات این تالار بسیار زیبا و تماشایی است.

تابلو نقاشی معروف کمال‌الملک در سال 1309 شهرت این تالار را افزون‌تر ساخت.

حوضخانه:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

حوضخانه از بناهای دوره ناصری و به اتاق تابستانی معروف است. هم اکنون نقاشی‌های هنرمندان معروف اروپایی که به دربار قاجار هدیه شده و آثار ارزنده هنرمندان ایرانی در این مکان  به نمایش گذاشته شده است.

تالار برلیان:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

در سمت شرقی تالار عاج‌، چند تالار و اتاق زیبا با آینه کاری‌های فراوان‌، چلچراغ‌ها، سر بخاری‌ها، پله‌ها و سرسراهای متعدد قرار گرفته است که سطح آن‌ها نسبت به تالار عاج و تالارهای دیگر پست‌تر است‌. تالار برلیان و تالار تشریفات از آن جمله است‌.

از تالار بلور هیچ تصویری به جا نمانده است که طرح و شکل بنا را بتوان از روی آن تشخیص داد; گویا به دلیل داشتن آینه کاری‌های فراوان یا به سبب نصب حوض بلور هشت ضلعی و چلچراغی که امپراتور روسیه‌، الکساندر اول‌، به فتح‌علی‌شاه هدیه کرده بود، به این نام خوانده می‌شد.

بنا به روایات‌، در 1318 ق‌، در زمان مظفرالدین شاه‌، در بنیاد ساختمان تالار شکستی افتاده بود، که آن را تعمیر کردند و بر تزیینات‌ش افزودند و این موضوع از مضمون اشعار کتیبه سنگی بیضی شکلی که در جبهه نمای تالار حک و نصب گردیده است‌، به دست میآید. این کتیبه به خط نستعلیق و به طور برجسته حک شده است‌.

تابلوی رنگ روغنی بسیار پرکار و زیبایی از تالار برلیان‌، پیش از تعمیرات عهد مظفرالدین شاه‌، به وسیله ابوالحسن ثالث (یحیی‌خان فرزند ابوالحسن خان صنیع الملک غفاری‌) در 1305 ق نقاشی شده است که وضع داخل تالار و آینه کاری‌ها و اثاثیه‌ها و چلچراغ‌های آن را به خوبی نشان می‌دهد که سقف آن هم آینه‌های چهارگوش است و تمام اشیا و تزیینات زمین و دیوارها را به خوبی انعکاس می‌دهد

تالارعاج:

در دوره سلطنت ناصرالدین شاه هدایای پادشاهان در تالار عاج نگهداری می‌شد و در زمان پهلوی از آن برای میهمان‌های رسمی در‌بار استفاده می‌کردند.

تالار ظروف و موزه مخصوص:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

با احداث تالار ظروف بر بقایای عمارت نارنجستانی در سال 1344 شمسی هدایای پادشاهان اروپایی از موزه و تالار سلام به این مکان انتقال یافت. سرویس چینی با نقش جنگ‌های ناپلئون بناپارت؛ سرویس اهدایی نیکلای اول روسیه، سرویس جواهر نشان اهدایی ملکه ویکتوریا انگلستان، سرویس ساخته شده از سنگ‌های گرانبهای مالاشیت اهدایی‌ الکساندر سوم و سرویس چینی اهدایی ویلهلم از ارزشمندترین و جالب‌ترین اشیا این تالار به شمار می‌آیند.

موزه مخصوص نیز در طبقه زیر تالار سلام قرار دارد و در حال حاضر زره شاه اسماعیل صفوی، تیروکمان نادرشاه افشار، ساعد‌بند و مهر مخصوص فتحعلی شاه، تاج آغا‌محمدخان قاجار، دسته مهرهای سلاطین قاجار، گوی غلطان عاج و تخم شترمرغ از جمله اشیایی هستند که در آن به نمایش گذاشته شده است.

عمارت بادگیر و عکسخانه:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

عمارت بادگیر از زیباترین بناهای مجموعه کاخ گلستان است. طاهره ملامحمدی کارشناسان میراث فرهنگی و راهنمای این عمارت می‌گوید: عمارت بادگیر دومین بنای ساخته شده در کاخ گلستان در زمان فتحعلی‌شاه در سال 1228 هـ.ق احداث شده و حدود 200 سال قدمت دارد. این عمارت در زمان ناصرالدین شاه بازسازی شد و مظفرالدین شاه مراسم تاجگذاری خود را به علت هوای خنک این عمارت توسط بادگیرها در همین مکان برگزار کرد. چهار بادگیر بنا، باد مکیده شده را از طریق دالان‌های زیرزمینی وارد حوضخانه کرده و با دریچه‌های تعبیه شده شاه‌نشین را خنک می‌کرد. ترنج بسیار زیبایی که به قالیچه ایرانی شباهت دارد، در بالای نه ارسی این بنا را زینت بخشیده است. در زیرزمین عمارت بادگیر، عکسخانه معتبری قرار گرفته که مجموعه‌ای از عکس‌های دوره قاجار را با وسایل عکاسی آن زمان به نمایش گذاشته است. عکس‌های عکسخانه در زمان ناصرالدین‌شاه و پس از ورود دوربین به ایران گرفته شده و چند عکس موجود در عکسخانه نیز توسط خود ناصرالدین شاه گرفته شده است.

50 هزار قطعه عکس و 39 فریم فیلم که بیش از 100 سال قدمت دارد، دارایی گرانبهای این عکسخانه است.

تالار الماس:

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

تالار الماس در زمان فتحعلی شاه قاجار در جنوب کاخ گلستان احداث شده است. خانم رها اقبال کارشناس میراث فرهنگی و راهنمای تالار الماس می‌گوید: به علت فرم آیینه کاری داخل شاه‌نشینی نام الماس برای این تالار انتخاب شده است.

در زمان ناصرالدین شاه در تزیینات و نمای داخلی تالار تغییراتی داده شد، ولی همه اشیای موجود در آن مربوط به زمان فتحعلی‌شاه است. از جمله نقاشی‌های آن دوره که از ژاپن، هندوستان و نقاشی‌هایی که از سوی ناپلئون بناپارت و عبدالحمید عثمانی و نیکلای اول روسیه به شاه ایران هدیه داده شده است.

کاخ ابیض (موزه مردم‌شناسی):

تماشای تاریخ ایران(2) - آکا

در محل کلاه فرنگی یا برج آغا‌محمدخانی واقع در جنوب‌غربی کاخ گلستان، تالار جدیدی به دستور ناصرالدین شاه احداث شد که به علت سفیدی رنگ نمای آن، کاخ ابیض نامیده شد.

ضمن نگهداری هدایای گرانبهای سلطان عبدالحمید عثمانی در این‌جا، تالار به جلسات هیأت دولت اختصاص داشت. در سال 1344 شمسی تغییراتی در آن داده شد و از سال 1347 شمسی به موزه مردم شناسی تبدیل شد.

در پایان دیدار از مجموعه کاخ گلستان هامان خلیلیان، کارشناس میراث فرهنگی گفت: کارشناسان این مجموعه از مدتی پیش تلاش می‌کنند مدارک ثبت جهانی کاخ گلستان را برای ارسال به یونسکو آماده کنند. وی افزود: داشتن محیط و منظر مناسب از شرایط اولیه پذیرش یک اثر برای ثبت جهانی است.

به گفته وی، متأسفانه وجود یک کیوسک روزنامه‌فروشی و مواردی مانند آن مقابل شمس‌العماره، مانع بزرگی برای ثبت جهانی این مجموعه ارزشمند به شمار می‌آید. این کارشناس میراث فرهنگی در پایان گفت: برای رفع این مانع به اقدام مسئولان چشم امید داریم.

نویسنده : حمید دهقان

مطالب مربوط به استان:

تاریخچه دارالفنون

اولین های طهران

تماشای تاریخ ایران(1)

در تهران 1315 قدم بزنید

تهران چگونه پایتخت شد؟

جغرافیای طبیعی استان تهران

جغرافیای اقتصادی استان تهران

منبع : tebyan.net

تبلیغات