چشم‌ اندازی بر سرزمین کهن هرمزگان - آکا

سرزمین کهنسال هرمزگان که تاریخ، فرهنگ، سنت‌ها، آداب و رسوم دیرپایش همواره گویاى جاودانگى و قدمت ریشه دارش بوده است در پهنه خود هزاران رمز و راز دارد. یادها، یادبودها و آثار باستانى که تاریخ پربارش را به نظاره مى نشیند.

بر اساس آخرین بررسى‌هاى باستان‌شناسى که در استان هرمزگان انجام شده است پیشینه تاریخى این استان برگرفته از دوره‌هاى پارینه سنگى، پیش از تاریخ، تاریخى و دوره اسلام است که در واقع اهمیت استان را به لحاظ تاریخى و باستان‌شناسى در کشور مورد توجه قرار مى‌دهد.

معاون میراث فرهنگى، سازمان میراث فرهنگى گردشگرى و صنایع دستى استان هرمزگان مى‌گوید: دوره پارینه سنگى بین 200 تا 800 هزار سال بر اساس آثار به دست آمده است، یعنى زمانى که انسان‌هاى اولیه از قاره آفریقا به آسیا از طریق استان و شهرستان‌هاى میناب و جاسک وارد شده‌اند.

عباس نوروزى دوره تاریخى استان را از 7 هزار سال تا 3 هزار سال عنوان کرده و مى‌افزاید: در هزاره سوم این دوره یعنى 5 هزار سال پیش استان هرمزگان به عنوان ارتباط دهنده فرهنگ هلیل‌رود از شرق کشور به غرب یعنى شوش بوده است و در واقع این دوره ادامه فرهنگ هلیل رود بوده که بخشى از آن در استان کرمان است و بر طبق بررسى‌هاى به عمل آمده شهرستان جاسک درشرق استان نزدیک ترین مکان براى انتقال این فرهنگ به کشورهاى حاشیه خلیج فارس بوده است.

چشم‌ اندازی بر سرزمین کهن هرمزگان - آکا

وى دوره تاریخى استان را شامل دوره‌هاى هخامنشى، اشکانى و ساسانى دانسته و خاطر نشان مى کند که به دلیل عدم پژوهش‌هاى باستان‌شناسى لازم در حال حاضر آثار دوره هخامنشى کمتر مورد شناسایى قرار گرفته است، اما آنچه مسلم است در این دوره استان به دلیل داشتن بندرگاه‌هاى مهم داراى اهمیت بوده به گونه اى که داریوش اول در کتیبه‌هاى خود نام مکران را که بخش‌هایى از شهرستان میناب و خصوصاً جاسک است به عنوان ایالت هاى ایران نام برده است.

وى عنوان مى‌کند: در دوره بعد از هخامنشیان بر طبق اسناد تاریخى سردار بزرگ اسکندر مقدونى و طى مأموریتى که به او داده شده بود (طبق کتاب هردوت مورخ یونانى) گذر او از سواحل خلیج فارس شهرستان‌هاى میناب و جاسک بوده به گونه‌اى که شهرستان میناب نام آنامیس را داشته است. نوروزى دوره‌هاى اشکانى و ساسانى را با توجه به آثار به دست آمده از این دوران مهم مى‌داند: نقش شهرستان میناب بسیار حائز اهمیت بوده است. در این دوران کشور داراى ثبات سیاسى بوده و به راحتى از بندرگاه‌هاى این استان کالاهایى چون پارچه ابریشم و زعفران به کشورهاى همجوار صادر و دیگر کالاها وارد مى‌شد.وى قدیمى‌ترین آثار استان در دوره اسلامى را مسجد کوشه در قشم مى‌کند: این مسجد از مساجد اولیه اسلامى در کشور است که قدمت آن به سال 261 هجرى قمرى مى‌رسد .

چشم‌ اندازی بر سرزمین کهن هرمزگان - آکا

معاون میراث فرهنگى سازمان میراث فرهنگى گردشگرى و صنایع دستى استان هرمزگان استان را در دوره سلجوقى به لحاظ بازرگانى پر رونق توصیف مى کند: اهمیت اقتصادى در این دوره زمانى اتفاق افتاد که شهر تجارى سیراف بوشهر به دلیل زلزله از بین مى رود و از آن تاریخ به بعد جزیره کیش داراى رونق تجارى شده که آثار آن به عنوان شهر حریره موجود است و پس از این که جزیره کیش رونق تجارى خود را از دست داد از قرن پنجم تا هفتم هرمز کنونى که در واقع بخشى از شهرستان میناب است، داراى اهمیت بسیارى از جهت تجارى و بازرگانى بوده به گونه‌اى که مرکز تجارى جاده ابریشم دریایى محسوب مى‌شده و کالاهایى از خراسان، رى، چین و ادویه هند از این بندر به خارج از کشور صادر مى‌شده است .

در سفرنامه‌هاى جهانگردانى چون مارکو پولو، ابن بطوطه و دیگر جهانگردان به اهمیت این شهر پرداخته‌اند. گفتنى است میناب (هرمز کهنه) در زمان حمله تیموریان در قرن هشتم اهمیت خود را از دست داد و مدتى نیز جزیره هرمز به عنوان بندرگاه تجارى جاى هرمز کهنه را تا زمان حمله پرتغالى‌ها گرفت که با ساخت بزرگترین قلعه و همچنین جزایر قشم و لارک از موقعیت استراتژیکى آن به سود خود بهره بردند.

چشم‌ اندازی بر سرزمین کهن هرمزگان - آکا

پرتغالى‌ها قریب به 115 سال جزایر و سواحل استان هرمزگان را در تصرف خود داشتند و از سال 1507 تا 1622 میلادى به دلیل این که کشور ایران در زمان شاه اسماعیل با اقوام داخلى و کشور عثمانى درگیر بود، نتوانست به مقابله با پرتغالى‌هایى که مناطق جنوبى را در اشغال داشتند بپردازد، اما در سال 1622 میلادى پرتغالى‌ها در زمان شاه عباس صفوى به فرماندهى امامقلى خان و کمک کشتى‌هاى جنگى انگلستان، از جزایر هرمز، قشم و لارک بیرون رانده شدند اما این جزایر رونق گذشته خود را از دست داد.

عباس نوروزى مى‌گوید: در دوره صفویه در استان هرمزگان کاروانسراهاى بسیارى وجود داشته و قریب به 25 کاروانسراى آن در حال حاضر شناسایى شده است.معاون میراث فرهنگى سازمان میراث فرهنگى، گردشگرى و صنایع دستى استان هرمزگان خاطرنشان مى‌کند: به دلیل عدم پژوهش‌هاى باستان‌شناسى و تاریخى لازم در این استان اطلاعات کمى وجود داشته و شرایط طبیعى و آب و هوایى این استان موجب شده بسیارى از بناهاى دوره‌هاى تاریخى اوایل اسلام کاملاً از بین برود اما با توجه به این که حداقل یک دهم این استان مورد پژوهش هاى باستان‌شناسى قرار گرفته، نشان از قدمت بالاى این استان است.

نویسنده: کلثوم سلطانى

منبع : tebyan.net

تبلیغات