جزیره کیش

جزیره کیش درعرض شمالی26 درجه و 32 دقیقه و طول شرقى 53 درجه و 58 دقیقه قرار دارد. این جزیره شکلى تقریباً بیضى دارد که گوشه ى شمال شرق آن دچار خوردگى است. کیش دارای زیبای و جاذبه های فراوانی است. در اینجا به معرفی کوتاه تعدادی از این جاذبه ها می پردازیم.

پارک دلفین ها:

جزیره کیش

مساحت حدود 100 هکتار

تاریخ شروع پروژه 1377 و در تاریخ 1379 اولین پروژه بهره بردارى شد .

پروژه هاى اجرا شده : مشتمل بر مجموعه استخرهاى دلفین و باغ پرندگان ، ایجاد فضاى سبز و گونه هاى مختلف گیاهى .

پروژه هاى در دست اقدام : احداث سه هتل 5 و 7 ستاره ، احداث باغ کاکتوس ، احداث باغ پروانه ها ، احداث تونل زیر دریایى ، احداث اسکله مارینا جهت انجام بازى هاى آبى ، احداث سایت شترمرغ سوارى و ایجاد پارک کودک و ایجاد مرکز خرید بین المللى مى باشد .

آکواریوم ، حیات در دریا:

جزیره کیش

خلیج فارس محل زندگى آبزیان متنوعى است. گردشگران در هر گوشه ساحل ، مى توانند انواع ماهیان و دیگر آبزیان را که برخى از آن ها بسیار عجیب به نظر مى رسند ، در داخل این آکواریوم ببینند .

در آکواریوم کیش که در ساختمان کانون هنر قرار دارد انواع مختلفى از آبزیان زیبا و شگفت انگیز خلیج فارس نگهدارى مى شود . دیدن این آکواریوم براى کسانى که امکان غواصى در زیر آب را ندارند این امکان را به وجود مى آورد که ماهى هاى رنگارنگ و زیباى خلیج  فارس را ببینند و لحظاتى به یاد ماندنى و خاطره انگیز داشته باشند .

شهر باستانی حریره:

جزیره کیش

شهر حریره با قدمت 800 ساله از جاذبه های کم نظیر کیش که روزگاری بندر مهم و مرکز ارتباطی میان هند و چین با ایران و اروپا بود و امروز بقایای آن بصورت پشته های خاکی بزرگ بجا مانده است .

تاکنون با کاوشهای باستان شناسان مجموعه های خانه اعیانی ، حمام و محدوده صنعتی و مسجد آن برای بازدید رایگان گردشگران مهیاست .

باغ وحش ، پارک آهوان:

جزیره کیش

مجموعه آکواریوم در کنار باغ وحش مجموعه اى زیبا و به یادماندنى را براى گردشگر به وجود آورده است . در این مجموعه انواع حیوانات درنده مثل : شیر و خرس ؛ حیوانات اهلى مانند : اسب ، بز و گوسفند ؛ پرندگان مانند :لک لک ، مرغابى ، قو و ...؛ آهو ، روباه،گرگ،میمون و ده ها حیوان دیگر به دور هم جمع شده اند تا همراه با یک فضاسازى زیبا همراه با درختان پیچک ، محیطى دل انگیز و خاطره انگیز را براى شما عزیزان فراهم کنند .

این بوستان با دو هکتار مساحت در انتهاى خیابان فردوسى قرار دارد و داراى 17 قفس براى نگهدارى از انواع حیوانات است .

آهوها بر خلاف سایر حیوانات که در قفس نگهدارى مى شوند به صورت آزاد در این بوستان زندگى مى کنند.

درخت سبز:

جزیره کیش

آبهاى سطحى به قسمتى از منطقه شمالى جزیره که به درّه پرتغالى ها معروف است سرازیر مى شوند ، لذا این منطقه از سرسبزى خاصى برخوردار است . 

در اطراف یکى از کهنسال ترین درختان لور جزیره ، مجموعه ى درخت سبز احداث شده است .

سرسبزى محوطه ى ساختمانها و نرده هاى چوبى و پیاده روهاى این مجموعه، مناطق شمالى کشور را تداعى مى کند؛ اما یکى از عواملى که گردشگران را به این منطقه مى کشاند ، هیبت افسانه اى درخت سبز است. درخت سبز ، کهنسال ترین درخت (لور) جزیره است و احتمالاً 500 تا 600 سال عمر دارد .

بر شاخه هاى این درخت نخ یا پارچه هایى بسته شده است که در نگاه اول آن را به نوعى مقدّس مى نمایاند . گروهى از مردم عقیده دارند که این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه هایى به شاخه هاى آن مى بندند .

هیچ کس نمى داند که جنبه تقدّس این درخت از چیست و چه کسانى نخستین گره ها را بر شاخه ها بسته اند . ظاهراً بومیان جزیره اعتقادى به تقدّس درخت لور کهنسال ندارند و معتقدند که گره هاى موجود احتمالاً به وسیله مسافران جزیره و ساکنان تازه آن به درخت زده شده است .

یکى دیگر از عوامل جذابیت مجموعه درخت سبز ، همجوارى آن با شهر تاریخى حریره است که به گردشگران امکان مى دهد ضمن بازدید از بقایاى شهر تاریخى حریره ساعاتى را در این مجموعه به استراحت بگذرانند .

کشتى یونانى:

جزیره کیش

کشتى یونانى جاذبه توریستى دیگرى از جزیره کیش است . در یک روز گرم تابستان ، چهارم مرداد سال هزار سیصد و چهل و پنج هجرى شمسى ، بومیان جزیره کیش کشتى عظیمى را دیدند که در سال هزار و سیصد و بیست و دو شمسى توسط شرکت ویلیم همیلتون با هفت هزار و شصت و یک تن وزن و صد وسى و شش متر طول در بندر گلاسکو ساخته شده بود که ابتدا " شیپور امپراطور"،"ناتور الیست"،" سیروس فارس" ، "همدان" و بعد کولائف ، نام گرفت. تماشاى غروب خورشید در پشت " کشتى یونانى " فراموش نشدنى است.

ساحل جزیره:

جزیره کیش

خاک کیش دارای ساخت مرجانی است وبارنگ نقره فام در زیر آفتاب ازدرخشندگی خیره کننده ای برخوردار است. این ویژگی رابسیاری از سواحل دنیا که از ماسه خاکستری پوشیده شده اند، ندارند. ماهی های تزئینی و بسیارزیبا که درآبهای حاشیه کیش غوطه ور هستند جاذبه استثنانی کیش به حساب می آیند. در عین حال مرغوب ترین ماهی های خوراکی کشور نیز در همین سواحل توسط شرکت صید کیش و بومیان ماهیگیرصید میشود. علاقمندان به ماهیگیری میتوانند در سواحل جنوبی وغربی جزیره به صید بپردازند.

مسیر ویژه دوچرخه سواری:

جزیره کیش

دوچرخه سواری در کیش علاقمندان زیادی دارد یکی از طولانی ترین ، امن ترین و زیباترین مسیرهای دوچرخه سواری کشور در این جزیره قرار دارد . مسیر دوچرخه سواری کیش دور تا دور جزیره امتداد دارد. ایستگاههای اجاره دوچرخه های معمولی و برقی در اسکله تفریحی واقع شده اند .

غروب جزیره:

جزیره کیش

غروب آفتاب در این منطقه واقعا دیدنی است و طوری است که کشتی یونانی درست در مقابل آفتاب قرار می‌گیرد و خورشید دراواخر وقت به صورت قرص ماه تمام در می‌آید و به نظر می‌رسد که در پشت کشتی یونانی فرو می‌رود.

تماشای خورشید که به آهستگی درپشت این کشتی یونانی در آبهای نیلگون خلیج فارس غروب می کند خاطره ای فراموش نشدنی و جاویدان است.

ورزش های دریایی:

جزیره کیش

بدون تردید برای داشتن تجربه ای لذت بخش از ورزشهای دریایی ، کیش مناسب ترین مکان در کشور است . در باشگاهها و مراکز تفریحات دریایی کیش امکانات و خدمات نظیر غواصی ، جت اسکی ، اسکی روی آب ، گشت با قایق تندرو ، چتر پاراسل ، جت بوت ، قایق پدالی ، بانانا ، ویند سرف ارائه می شود. این مراکز در محدوده سواحل شرقی جزیره مستقر می باشد.

آب انبارسنتی:

جزیره کیش

یکی از روشهای ذخیره آب آشامیدنی در قدیم الایام در جزیره کیش، ساخت آب انبار بوده است. در سال 1372 جهت جمع آوری آب های سطحی، یک آب انبار دوقلو با پنج بادگیر به سبک معماری سنتی یزدی در محل یک آب انبار باستانی در محدوده شهر حریره در نزدیکی مجموعه درخت سبز ساخته شد. با توجه به ساخت و سازهای کیش و از بین رفتن مسیر آبهای سطحی منتهی به آب انبارهای سنتی، این آب انبارها کاربری اصلی خود را از دست داد و امروزه از دستگاه های آب شیرین کن برای تهیه آب شیرین استفاده می شود.معماری خاص این بنا یاد آور ایام گذشته و برای گردشگران داخلی و خارجی بسیار جالب و دیدنی است.

منبع : tebyan.net

تبلیغات