loading...
خانه شهید اول مرمت می شود - آکا

خانه‌ی "شهید اول" در اصفهان؛ بنایی رهاشده که توسط بخش خصوصی مرمت می‌شود

در بافت تاریخی اصفهان، در کنار مسجد جامع و مقبره‌ی علامه مجلسی، خانه‌ای معروف به خانه‌ی «شهید اول» با تزییناتی از دوره‌ی صفوی و دوره‌ی قاجار یکی از نخستین خانه‌های ثبت‌شده در فهرست آثار ملی در 40 سال پیش است که از 30 سال پیش یا خالی از سکنه یا میزبان افاغنه بوده و صدمه‌های جبران‌ناپذیری بر آن وارد شده‌اند.

یک کارشناس ارشد مرمت آثار و بناهای تاریخی  با اشاره به این مطلب گفت : در چند سال گذشته نیز به‌دلیل اجرای طرح جامع مسجد جامع اصفهان توسط شهرداری حدود نیمی از بخش‌های مهم این خانه تخریب شدند. ازسوی دیگر، اسکان تعدادی از افاغنه در این خانه، تخریب بخش‌هایی از معماری اصیل آن‌را به‌دنبال داشته است.

حمید مظاهری تهرانی با اشاره به سالم باقی ماندن قسمت‌هایی از بخش‌های اصلی خانه مانند شاه‌نشین و زیرزمین منحصربه‌فرد آن، درباره‌ی مرمت‌های انجام‌شده در این خانه‌ی تاریخی، توضیح داد: سال گذشته ازسوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان، 71 میلیون تومان برای رفع خطر و نجات‌بخشی بنا اختصاص یافت و سقف‌های خانه، بخصوص بخش‌ شاه‌نشین و قسمت‌هایی که در معرض خطر بودند، مرمت و بخش‌هایی نیز پی‌بندی و استحکام‌بخشی شدند.

به گفته‌ی او، بعد از انجام این مرمت ازسوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان، مالک خانه، سه‌ماه پیش با پی‌گیری‌هایی از طریق بخش خصوصی، بنا را به این بخش واگذار کرد تا با نظارت سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان پس از مرمت، به مکانی فرهنگی و هنری تبدیل شود.

ناظر پروژه‌ی مرمت خانه‌ی شهید اول بیان کرد: در کنار مرمت این خانه توسط بخش خصوصی که اکنون درحال انجام است، معماری آن جنبه‌ی مطالعاتی داشت که بررسی‌های لازم روی آن درحال انجام‌اند.

وی افزود: هنگام تحویل خانه به بخش خصوصی، بخش‌هایی از تزیینات اتاق شاه‌نشین از بین رفته و دخل و تصرف‌ها و الحاقات بی‌موردی انجام شده بودند، به‌گونه‌ای که فرم نخست خانه دیگر مشخص نیست.

مظاهری روند کنونی مرمت را در خانه‌ی شهید اول، انجام کارهای اصولی مرمت در این خانه دانست و گفت: استحکام‌بخشی و پی‌بندی دیوارها درحال تکمیل است و پس از آن، فضاهای داخلی،‌ بدنه‌ی آن‌ها و اتاق‌ها مرمت و بازسازی می‌شوند.

وی تکمیل اتاق‌ها را به‌وسیله‌ی اندود گچ‌ به‌دلیل وجود تزیینات بی‌شمار مقرنس در اتاق‌ها لازم ارزیابی و اظهار کرد: اتاق‌های خانه‌ی شهید اول، تزیینات بسیار پرکار مقرنس، گچ‌بری، لندنی‌کاری، نقاشی پشت شیشه و آینه‌کاری در سقف دارند که متاسفانه بسیاری از آن‌ها تخریب و بخش‌های کمی باقی مانده‌اند.

خانه شهید اول مرمت می شود - آکا

او از شاخصه‌های اصلی خانه‌ی شهید اول را نقاشی‌های سنتی روی نقش‌برجسته‌ها و تزیینات مقرنس خانه دانست که در دوره‌ی قاجار به آن اضافه شده‌اند.

ناظر پروژه‌ی مرمت خانه‌ی شهید اول وجود دو بادگیر در دو طرف گوشواره‌های اتاق شاه‌نشین و استفاده از ازاره (کاشی‌ هفت‌رنگ‌) را در سرداب و زیرزمین، از دیگر شاخصه‌های اصلی این خانه دانست.

مظاهری تنها کمک افاغنه‌ی ساکن در این خانه را با هدف حفظ آن، جمع‌آوری و نگهداری قطعات کاشی و مقرنس‌های اتاق شاه‌نشین در هنگام تخریب بخش‌هایی از آن توسط شهرداری اعلام کرد و افزود: وجود حوضی کوچک با کاشی‌های معرق و آجر و تزیینات پرکار در این حوض به زیبایی خانه افزوده است.

وی وجود دو چاه را که قبلا تامین‌کننده‌ی آب خانه بودند و به فاضلاب خانه‌ی شیخ بهایی هدایت می‌شدند، از دیگر مشخصه‌های مهم این خانه ارزیابی کرد.

او هزینه‌ی مرمت این بنای تاریخی را یک میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مرمت کامل خانه‌ی شهید اول با این اعتبار، سرمایه‌گذاری کلانی می‌خواهد که بعید است، بخش خصوصی از عهده‌ی تهیه‌ی آن به‌صورت کامل برآید. به همین دلیل، بخش خصوصی برای مرمت تا جایی پیش‌ می‌رود که از آن بتواند بهره‌برداری کند و برای انجام کارهای فرهنگی در آن ساکن شود.

این کارشناس ارشد مرمت آثار و بناهای تاریخی اضافه کردن چند متر به دیوار خانه را با حفظ همه‌ی ضوابط و اصول معماری، به‌دلیل بالا آمدن ارتفاع خانه‌های کوچه‌ی شهید اول تنها بخش الحاقی به این بنای تاریخی دانست و اظهار داشت: در طول سال‌ها، ارتفاع کوچه‌ بالا آمده و لایه‌های سیمان و ساخت‌وسازها نه‌تنها سبب ایجاد منظره‌ای بدترکیب و بدمنظر در کوچه شده‌اند، بلکه به‌دلیل پایین بودن ارتفاع دیوار خانه‌ی شهید اول نسبت به دیگر خانه‌ها، راه‌ دزدی آن باز شده و سرقت از این خانه‌ی تاریخی را بدون مشکل کرده بود. به همین دلیل، مجبور به اضافه کردن چند متر به ارتفاع دیوارهای خانه شدیم که انجام این کار نیز با مجوز سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: حتی داخل خانه نیز از جایی که این الحاق انجام شده، مشخص است و روی تابلویی که در همان مکان نصب شده، این کار توضیح داده شده است. همچنین تاسیسات، گازکشی، تعویض لوله‌های آب،‌ سیستم فاضلاب و نورپردازی خانه از دیگر کارهای در دست انجام هستند.

به گفته‌ی مظاهری، خانه‌ی شهید اول به‌دلیل داشتن شاخصه‌های تزیینات معماری‌های اصیل از دوره‌های صفوی و قاجار بخش‌های باارزشی مانند شاه‌نشین و بادگیر،‌ کلاس درس ارزشمندی است که به‌عنوان گالری تزیینات مختلف آن‌را مورد استفاده می‌توان قرار داد.

منبع : tebyan.netتبلیغات