قیام 19 دی - آکا

در اواسط دی ماه 1356، پیک دربار نامه ممهور به مهر دربار را به داریوش همایون، وزیر اطلاعات و جهانگردی داد و او نامه را جهت انتشار به روزنامه اطلاعات داد. مسعودی صاحب امتیاز روزنامه، مفاد مقاله‌ را برای آینده روزنامه خطرناک یافت و نگران واکنش علما و روحانیون شد. اما در تماس‌هایی که با وزیر اطلاعات و جهانگردی و نخست وزیر وقت (آموزگار) گرفت، دریافت که برخی از مفاد تند و تحریک آمیز آن به خواست شخص شاه در مقاله آمده است.

در این مقاله – که نویسنده آن «احمد رشیدی مطلق» ذکر شده بود – به طور صریح بی‌ حجابی را فضیلت و حجاب، کهنه پرستی و ارتجاع معرفی و به ساحت مقدس امام (ره) اهانت، و قیام 15 خرداد 1342، توطئه استعمار سرخ و سیاه معرفی شده بود. با پخش روزنامه اطلاعات و رسیدن آن به شهر قم، اولین واکنش‌ها آغاز شد. مدرسین حوزه علمیه قم در بیت آیت ‌ا... حسین نوری گرد آمدند تا اقدامی هماهنگ داشته باشند و پس از بررسی تصمیم گرفته شد تا هجدهم دی درس‌های حوزه تعطیل شود.

صبح هجدهم دی، طلاب با تشکیل اجتماع بزرگی، تظاهرات و راهپیمایی خود را آرام به سوی منازل مراجع آغاز کردند و با تجمع در مقابل منازل ایشان با دادن شعارهایی به حمایت از امام (ره) پرداختند. نیروهای امنیتی با یورش به صف تظاهرکنندگان سعی در متفرق نمودن و ممانعت از راهپیمایی کردند. عده‌ای از طلاب در مقابل بیت آیت‌ ا... العظمی گلپایگانی تجمع کردند و معظم‌له طی سخنانی فرمودند:

«اینها به آن آقا (امام خمینی) توهین نکردند. اینها به ما توهین کردند، برای اینکه اینها با این کارشان نشان دادند و خواستند بگویند که آن آقا (امام خمینی) با ما مخالف است و مفهوم حرفشان این است که ما با اینها (رژیم شاه) موافقیم. اینکه ما با اینها موافقیم، توهین به ماست. ما در گذشته با اینها مخالف بوده‌ایم و در آینده نیز مخالف خواهیم بود».

سپس راهپیمایان به سمت منزل علامه طباطبایی، منزل و مدرسه آیت ‌ا... مکارم شیرازی و منزل آیت ‌ا... وحید خراسانی رفتند و هر یک به نوبه خود برای مردم سخنرانی کردند.  بازاریان قم با مشاهده حرکت حوزه علمیه تصمیم به تعطیلی مغازه‌های خود در 19 دی گرفتند.

روز نوزدهم دی ماه ساواک و شهربانی به کمک نیروهای کمکی که از تهران وارد شده بودند، در سطح شهر، بویژه در حوالی مدارس علمیه و مرقد حضرت معصومه (س) متمرکز شدند. اقشار مختلف مردم و طلاب در میدان آستانه تجمع کردند و باز راهپیمایی به سوی منازل بزرگان حوزه آغاز شد. ابتدا به بیت آیت ‌ا... میرزا هاشم آملی رفتند. آیت ‌ا... آملی طی سخنانی به بیان عظمت و شخصیت فوق‌العاده امام (ره) پرداخت و هیأت حاکمه و رژیم پهلوی را مورد نفرت روحانیت و ملت قلمداد کرد. نیروهای رژیم با آرایش ضد شورش و نفربرهای نظامی در خیابان‌ها آماده شده بودند.

هنگام عصر مردم و طلاب اجتماع نموده، و به طرف منزل آیت ‌ا... نوری حرکت کردند. سپس در حالی که جمعیت می‌خواستند از طریق خیابان ساحلی به منازل آیات سلطانی طباطبائی و مشکینی بروند، یکی از مأمورین شیشه بانک صادرات را شکست و به همین بهانه اسلحه‌ها به طرف مردم نشانه‌گیری و تیراندازی شروع شد. با به زمین افتادن تعدادی از مردم، جمعیت در کوچه‌های اطراف پناه گرفتند و با هر آنچه که به دست می‌آوردند، مقابل مأموران مسلح رژیم ایستادند. جنگ و گریز تا ساعاتی از شب ادامه یافت.

دراین روز دست کم شش نفر شهید و ده‌ها تن زخمی شدند. بعد از این حادثه، طلاب و علمای قم با انتشار اعلامیه‌‌ای این سؤال را مطرح کردند که آیا فضای باز سیاسی به این معناست که اگر کسانی به مطالب غیر واقعی روزنامه اعتراض کنند، باید با گلوله پاسخ بگیرند؟

با قیام قم،‌ آهنگ حرکت انقلاب با محتوای کاملاً اسلامی شتاب فزاینده و گسترده ‌تری به خود گرفت و رهبری امام (ره) به عنوان نقش اصلی مبارزه با رژیم شاه ظاهر شد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات