استان زنجان

استان زنجان از استان‌های شمال غرب ایران است که به دلیل استقرار در محور ترانزیتى، نقطه ارتباط مرکز با غرب و شمال غربی کشور تلقی می‌شود. آزادراههای زنجان ـ تهران و زنجان ـ تبریز و راه‌آهن و فرودگاه موجب شده این استان به نقطه مهم ترانزیتی غرب کشور تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار مهر در زنجان، جاذبه های جهانگردی استان زنجان در تمام قسمت های آن پراکنده شده و می توان آنها را در شمار جاذبه های طبیعی، تاریخی، اجتماعی و فرهنگی مورد بررسی قرار داد. در این میان شهرستان های ابهر و زنجان مشهورترین جاذبه های گردشگری این استان را در خود جای داده اند.

از نظر جاذبه های گردشگری وجود بنای عظیم و باشکوه سلطانیه که یکی از بزرگترین و مشهورترین بناهای اسلامی با عمری 700 ساله و از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی است، این استان را در صنعت گردشگری کشور حائز اهمیت بسیار کرده است.

در زنجان صنایع دستی از رشد و شکوفایی چشمگیری برخوردارند. نمونه های بدیع، آفریده های دستان هنرمندان و متخصصان برجسته زنجانی در زمینه های چاقوسازی، فرشبافی، چاروق دوزی و ملیله کاری امروزه مایه سربلندی و مباهات موزه های بزرگ جهان است.

رودهای مهم در این استان قزل اوزن، زنجانرود و ابهررود است. بلندترین نقطه استان در ارتفاعات تخت سلیمان (بیش از 3000 متر) و کمترین آن در قزل اوزن در گیلوان (نزدیک به 300 متر) است. مهمترین آثار تاریخی و باستانی استان زنجان شامل گنبد باشکوه سلطانیه، بازار زنجان، مجموعه رختشورخانه، مسجد جامع زنجان، مقبره قیدار نبی در خدابنده، آرامگاه احمد زهرنوش و امامزاده زیدالکبیر در ابهر است.

آب و هوای استان زنجان به طور کلی سردسیر است، به طوری که در زمستان بسیار سرد و در تابستان معتدل است. فصول بهار و تابستان بهترین زمان برای گذراندن اوقات فراغت در این استان است. تنوع آب و هوایی این منطقه موجب ایجاد گونه های متفاوت زندگی جانوری شده است. وجود گونه های حیوانات وحشی و پرندگان مهاجر و جانوران آبزی، گردشگران بسیاری را در فصل شکار مجاز به این منطقه جذب می کند.

غارهای استان عبارتند از: غار کتله خور و گلجیک و غار خرمنه سر. غار کتله خور که دیدنی ترین و بزرگترین غار منطقه است، یکی از زیباترین پدیده های طبیعی ایران محسوب می شود که در هشت کیلومتری جنوب خدابنده قرار گرفته است.

از رودهای مهم استان قزل اوزن است که رودی جوشان و خروشان بوده و از کوههای کردستان سرچشمه می گیرد که پس از توقف در پشت سد منجیل نهایتا وارد دریای خزر می گردد. همچنین چشمه های آب معدنی استان عبارتند از چشمه آبگرم ونق، چشمه آبگرم ابدال، چشمه آبگرم گرماب و چشمه آبگرم حلب انگوران.

منبع : tebyan.net

تبلیغات