استقبال شیراز از بهار با بزرگداشت روزجهانى شعر - آکا

ویژه برنامه هاى مراسم پاسداشت روز جهانى شعر از 26 اسفند تا اول فروردین ماه براى دومین سال متوالى در شیراز برگزار مى شود.

مدیر بنیاد فارس شناسى و دبیر ستاد برگزارى سلسله برنامه هاى روز جهانى شعر در شیراز در رابطه با جزئیات این مراسم اظهار داشت: برنامه ها از ساعت 19 روز یکشنبه 27 اسفندماه در مراسم ویژه اى با حضور پروفسور «درمه» مترجم ایتالیایى دیوان حافظ در محل سالن هاى صدرا و سینا آغاز خواهد شد.

دکتر سعید زاهد زاهدانى افزود: روز دوشنبه 28 اسفند از ساعت 30/8 صبح تا 13 بعدازظهر به برگزارى و ارائه سخنرانى هاى علمى اختصاص یافته و مراسم شب شعر پیشکسوتان شعر و موسیقى فارس با حضور 10 نفر از شاعران مطرح و پیشکسوت استان از ساعت 19 در سالن هاى صدرا و سینا برگزار مى شود. وى خاطرنشان کرد: 20 نفر از شاعران جوان فارس که در سال هاى اخیر مقام ها و رتبه هاى اول ملى در زمینه شعرسرایى را کسب کرده اند در مراسم ویژه اى از ساعت 19روز سه شنبه در تالار آزادى به شعرخوانى مى پردازند.

زاهد زاهدانى اضافه کرد: شب شعر بومى سرایان فارس نیز از ساعت 19 روز پنج شنبه اول فروردین ماه برگزار مى شود که با توجه به مصادف بودن این روز با آغاز هفته وحدت، از شاعران بومى سراى اهل سنت استان نیز در این مراسم دعوت به عمل خواهد آمد.

استقبال شیراز از بهار با بزرگداشت روزجهانى شعر - آکا

به گفته وى، ستاد برگزارى روز جهانى شعر در شیراز با حضور نمایندگانى از استاندارى فارس، بنیاد فارس شناسى، قطب علمى پژوهش هاى فرهنگى و ادبى فارس، بخش زبان و ادبیات فارسى دانشگاه شیراز، انجمن هاى ادبى شهر شیراز، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامى فارس، شهردارى شیراز و اداره کل میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى فارس از چندى پیش شروع به فعالیت کرده و ساماندهى برنا مه هاى این مراسم را بر عهده داشته است.

دکتر کاووس حسن لى دبیر علمى ستاد برگزارى مراسم روز جهانى شعر در شیراز نیز درباره برنامه هاى همایش علمى این مراسم توضیح داد: پارسال موضوع، نظریه هاى ادبى معاصر و شعر ایران به عنوان محور اصلى برنامه هاى علمى روز جهانى شعر در شیراز تعیین شد که خوشبختانه مقالات بسیار ارزشمندى در رابطه با موضوع آن از سوى صاحب نظران ارائه شد و امسال نیز به دلیل پرهیز از مقولات تکرارى و کلیشه اى، موضوع بررسى جایگاه فارس و تأثیر شعر فارس در دیگر مناطق به عنوان محور ارائه مقالات معرفى و برگزیده شد.

وى افزود: در نشست نخست همایش علمى که از ساعت 8/30 روز دوشنبه 27 اسفند آغاز مى شود پس از ارائه مقاله این جانب با عنوان جایگاه شعر فارس دکتر ابوالقاسم رادفر در باره آثار و شخصیت نعمت خان عالى شیرازى شاعر، نویسنده، مورخ و شوخ طبع هجو پرداز که متأسفانه درایران به اندازه هندوستان، شناخته شده نیست به ایراد سخنرانى خواهد پرداخت.

استقبال شیراز از بهار با بزرگداشت روزجهانى شعر - آکا

وى تصریح کرد: بازتاب رندى شاعران فارس در غزلیات فضولى بغدادى موضوع سخنرانى دکتر علیرضا مظفرى خواهد بود و دکتر محمد کاظم کهدویى پیرامون، سهم سعدى در کتاب هاى درسى افغانستان و دکتر سیداحمد پارسا درباره تأثیر شعر سعدى بر ادب کلاسیک کردى به ارائه مقاله مى پردازند.

حسن لى یادآور شد: در نشست دوم همایش علمى، برنامه با سخنرانى دکتر محمد حسین کرمى پیرامون سعدى و کمال خجندى ادامه خواهد یافت و ا هلى شیرازى و تأثیر وى بر مثنوى سرایى عاشقانه و تمثیلى موضوع سخنرانى دکتر على اصغرباباصفرى خواهد بود.

دکتر عبدالله واثق عباسى در موضوع سعدى شیراز و سعدى هند، دکتر محمد حکیم آذر درباره اثرپذیرى شاعران سبک هندى از عرفى شیرازى و دکتر مرضیه یحیى پور در زمینه بررسى نقش گلستان سعدى در آثار دیوان بونین روسى، مقالات و سخنرانى هاى علمى خود را ارائه خواهند کرد.

گفتنى است مجموعه مقالات ارائه شده در همایش علمى روز جهانى شعر پارسال در شیراز با موضوع: نظریه هاى ادبى معاصر و شعر ایران به همت کاووس حسن لى جمع آورى و... منتشر شده که در مراسم امسال ارائه خواهد شد.

به مناسبت روز جهانى شعر امسال، دو کتاب دیگر با عنوان، مقدمه اى بر نقد زیبایى شناسى سعدى اثر دکتر اکبر صیاد کوه و ... مثنوى اشترنامه با تصحیح، توضیح و مقدمه دکتر کاووس حسن لى و دکتر کاووس رضایى آماده انتشار شده است.


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

بهار اشعار حافظ

تبلیغات