سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

براى رسیدن به کندلوس از محور کرج ـ چالوس که به سمت چالوس حرکت کنید 7 کیلومتر بعد از مرزن آباد به دوراهى کجور مى رسید. در این راه فرعى پس از طى 42 کیلومتر مسیر کوهستانى به روستاى کندلوس مى رسید. برخى منابع این دهکده را گذرگاه رستم، قهرمان اسطوره اى ایران ذکر کردند و ناصرالدین شاه قاجار نیز در سال 1292 هجرى چند روز در تنگه میخساز اطراق کرد. کندلوس فقط به خاطر طبیعت زیبا و سرسبزش شهره عام و خاص نیست، بلکه مجموعه فرهنگى کندلوس چنان وجاهتى به این روستاى تاریخى بخشیده که هم اکنون روستاى کندلوس به یکى از قطب هاى گردشگرى استان مازندران تبدیل شده است. این مجموعه تفریحى و تاریخى در سال 1367 به منظور ارج نهادن به فرهنگ و هنر و سنت مردم کجور، پس از سال ها تلاش توسط مهندس «على اصغر جهانگیرى» ساخته شد. دهکده توریستى کندلوس اثرى ماندگار است که به پشتوانه تاریخ چند هزار ساله اش این روزها در انتظار ثبت در آثار ملى ایران است. حاج میرزایدالله نظرپاک، شیخ على مقیمى کندلوسى و على اصغر جهانگیرى از جمله مشاهیر این دهکده گردشگر پذیر است.

سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

على اصغر جهانگیرى، موسس مجموعه فرهنگى کندلوس درباره سابقه تاریخى کندلوس مى گوید: کندلوس که بخشى از میخ ساز محسوب مى شود، در دامنه هاى سرسبز و کوهستانى البرز در منطقه کجور مازندران قرار گرفته است و شاهد تمدن هاى گوناگونى در ادوار مختلف تاریخ بوده و نشانه هایى از تمدن قبل از میلاد، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام را در خود جاى داده است. به گفته او امروزه میخ ساز شامل چهار دهکده به نام هاى پیده، گیل کلا، میرکلا و کندلوس است. دهکده کندلوس که یکى از قدیمى ترین سکونت گاه هاى انسانى منطقه کجور به شمار مى رود و در دامنه هاى سلسله جبال البرز منتهى به دره زانوس واقع شده است. کندلوس شامل محله هایى به نام هاى درزى کلا، ملاکلا، جورسرى، جیرسرى، بنیم سرى و سرى دله است.

جهانگیرى درباره مردم کندلوس مى گوید: مردم کندلوس خانه هایشان گلى ولى چشمه هایشان گوارا، امکاناتشان اندک اما مهربان و میهمان نواز، سوخته از آفتاب و رنج کشیده از زمانه ولى صبور و بردبارند. هنوز بانگ خروس و پرندگان رنگ دهنده روزشان و زوزه شغال و صداى رودخانه زمزمه خواب شبانگاهشان است.

سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

کار و پیشه اهالى این دهکده از قدیم الایام تهیه و تولید چوب و زغال در زمستان و کشاورزى در تابستان بوده است و اکنون به دلیل قانون مراقبت از جنگل، اهالى علاوه بر کشاورزى به خیاطى و نجارى روى آورده اند. از صنایع دستى این دهکده مى توان به بافتن جاجیم، ایزار (پارچه پشمى چارخانه دستباف) جوراب، دستکش و بلوز پشمى گلدار و نمدمالى اشاره کرد.

به گفته وى ، علاوه بر نى (نى هفت بند) که متداول ترین آلت موسیقى کندلوس است، دهل و سرنا نیز از سابقه و شهرت قابل توجهى در این منطقه برخوردار است. سرنا در محل به پسپسى معروف است که از چوب شمشاد تراشیده مى شود. مردم دهکده کندلوس به خصوص بومیان آن سفیدپوست و در بعضى موارد بور و چشم آبى هستند. اهالى کندلوس مردمانى مهربان و میهمان نوازند هرگز محبتى را بى پاسخ نمى گذارند. در این دهکده گدا وجود ندارد مردم عموماً قانع اند و پرتلاش. با آن که 9 ماه از سال اکثر خانه ها خالى از سکنه است و درهاى همه منازل همه باز است، هرگز سرقت، قتل و جنایت در این دهکده صورت نگرفته است. در این دهکده به ندرت شنیده شده است که زنى طلاق گرفته باشد. زنان بیشتر از مردان براى تامین هزینه زندگى و خانواده تلاش مى کنند. آسیاب کردن گندم، سفید کردن خانه، شکستن هیزم براى تنور، دوشیدن گاو، جالیزکارى، کاشتن سبزى خوردن ازجمله وظایف قطعى یک زن کندلوسى به شمار مى رود.

سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

ازجمله مراسم بسیار زیبایى که در حلول سال نو اجرا مى شود مراسم سال مج (خوشقدم) است که به شرح ذیل است: ابتدا نام چند کودک یا نوجوان خانواده را انتخاب و با استخاره از قرآن مجید نام هر یک که خوب آمد به عنوان سال مج انتخاب مى شود. این کودک یا نوجوان به محض تحویل سال نو با سینى محتوى کلام الله مجید، سبزه، شیرینى و یک ظرف پر آب قبل از دیگران وارد خانه مى شود و با ظرف آبى که در دست دارد آب در گوشه اتاق ها مى ریزد و به این ترتیب سالى پربار و پربرکت براى خانواده به ارمغان مى آورد.

ازجمله فعالیت هایى که به کندلوس در کنار زیبایى هاى طبیعى جلوه اى خاص بخشیده و موجب شده است این دهکده از شهرت بسزایى برخوردار شود، برپایى دو موزه مردم شناسى و موزه گیاهان دارویى است. موزه مجموعه فرهنگى کندلوس یکى از موزه هاى

منحصر به فرد استان مازندران است که در آن آثارى از سفال، آبگینه، سکه، ظروف چینى و وسایل روشنایى از هزاره دوم قبل از میلاد تا دوره قاجاریه و بخش اسناد و کتب خطى، نسخ خطى کلام الله مجید، دیوان اشعار، عقدنامه، فرامین جمع آورى شده است.

سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

تنها 15 دقیقه پیاده روى از میان کوچه هاى باریک و سنگفرش روستا کافى است تا به موزه برسید. البته خانه هاى روستاى کندلوس همچون بسیارى از روستاهاى تاریخى مثل ابیانه کاشان به قدرى زیباست که طبیعتاً زمان رسیدن شما را به موزه طولانى تر مى کند. در این موزه انواع سفالینه، ظروف چینى، اسناد، کتب خطى، زیورآلات، عینک، تفنگ هاى قدیمى و... از دوران صفویه تا معاصر یافت مى شود. آثار این موزه همگى کلکسیون شخصى على اصغر جهانگیرى است. به گفته جهانگیرى، او از آغاز کودکى به جمع کردن اشیاى قدیمى علاقه داشته و یکى از سرگرمى هایش خرید اشیاى قدیمى از پیرها و قدیمى ترها در این روستا و روستاهاى اطراف بوده است.

بناى اصلى موزه 2 طبقه است که در هر طبقه 3 اتاق قرار دارد و در ویترین هاى آن آثار و اشیاى مختلفى به نمایش درآمده است. در این موزه صداى گویایى مرتب در حال پخش است که درباره آثار موزه توضیح مى دهد. این نوارکاست در هر کدام از بخش ها و اتاق هاى موزه به طور مجزا پخش و توضیحات مربوط به همان قسمت را مى دهد. ورودیه موزه هزار تومان است که به نظر ناچیز مى رسد و چون این مجموعه یک مجموعه شخصى است و از کمک هاى دولتى بى بهره است، لذا کفاف هزینه هاى جارى موزه، مثل حقوق پرسنل، آب، برق، فضاى سبز و... را نمى کند.

سفر به کندلوس | سفر به هزاره ها - آکا

این موزه در بخش هنرهاى سنتى نیز بافته ها، پوشاک و زینت آلات روستایى، مجسمه ها و نقاشى هاى سنتى و قهوه خانه اى را به نمایش گذاشته است. در بخش ظروف و ابزارآلات فلزى و چوبى روستایى و شهرى نیز از کله چو«خانه روستایى مازندرانى» تا دوک نخ ریسى از جنگ افزار تا وسایل دامدارى و شکار، از پیه سوز و چراغ بادى تا چراغ هاى گردسوز، از نمد و جاجیم تا هنر سوزن دوزى گردآورى شده است.

موزه گیاهان دارویى مجتمع کشاورزى کندلوس در سال 1365با هدف کشت، پرورش، تولید و بسته بندى گیاهان اصلى دارویى و معطر و همچنین تولید اسانس ها و روغن هاى گیاهى تأسیس شد و براى نخستین بار در ایران مبادرت به برپایى باغ بوتانیک (موزه گیاهان دارویى) در زمینى به مساحت 10 هکتار کرد که با کاشت بالغ بر 250 گونه گیاه ژنتیک ارزشمند در ایران به تولید و عرضه محصولات گوناگون در زمینه هاى مختلف اقدام کرده و محصولات خود را به اکثر کشورهاى جهان صادر مى کند. بافت تاریخى و ارزشمند این روستا موجب شده تا گردشگران زیادى به این روستا سفر کنند.

منبع : tebyan.net


شما احتمالا با جستجوی کلمات زیر وارد مقاله شده اید چنانچه مطلب مرتبط با جستجوی شما نبوده همان کلمه را در جستجوی سایت وارد کنید

قند کله شکسته بورنیک

تبلیغات