loading...
بزرگترین غار آبى آسیا(1) - آکا

در دیار زیباى اورامانات در نزدیکى شهر پاوه (شهر هزار ماسوله ) علاوه بر جذابیت طبیعت زیبا و فرهنگ اصیل، وجود یک غار شگفت انگیز مشتاقان شاهکارهاى طبیعت را به خود فرا مى خواند. غار قورى قلعه بنا به تحقیق هاى به عمل آمده به عنوان بزرگترین غار آبى آسیا لقب گرفته است.

مردمان غرب کشور در سرزمین اعجاز و تاریخ و تمدن زیست دارند و اورامانات از آن مناطقى است که در آن واژه هاى شگفتى، زیبایى و تاریخ را مى توان احساس و به معناى کامل درک کرد.

کرمانشاه را که 87 کیلومتر به سمت پاوه پیش بروى به غار قورى قلعه مى رسى. این غار شگفت انگیز چندین تالار دارد که بازدید کننده را از چند مسیر به اعماق زمین هدایت مى کند. قورى قلعه دیوان شعرى پر از استعاره هاى سنگى در دل طبیعت است. قرار گرفتن روستایى به همین نام در کنار غار، اساس وجه تسمیه آن است که گفته مى شود، شکل روستا شبیه قورى است.

عده اى نیز بر این عقیده اند گور قلعه اى (گورگبرها) که غیر مسلمان ها در آنجا دفن شده اند، وجود دارد. به باورى دیگر «قورى قلعه» به قلعه اى گلى اطلاق مى شود که روى تپه اى مشرف به این روستا که در دوران یزدگرد سوم بنا شد قرار دارد.

به هر حال قورى قلعه مکانى است زیبا و خوش آب و هوا که چشمه اى زیبا از داخل آن مى جوشد و کشاورزى و مردمان قورى قلعه را سیراب مى کند. قورى قلعه با ?? میلیون سال قدمت تنها 30 سال از شناسایى آن مى گذرد.

بزرگترین غار آبى آسیا(1) - آکا

على معلمى پور، کارشناس محیط زیست درباره ویژگى هاى این غار مى گوید: منطقه قورى قلعه از نظر جغرافیایى معتدل و معمولاً 252 تا 305 روز در سال دماى بالاى صفر درجه دارد و بیشترین میزان بارندگى در اسفند ماه است. او با بیان این که غار قورى قلعه بیشتر به یک تونل شبیه است مى افزاید: دماى داخل غار از 7 تا 11 درجه تخمین زده مى شود و در تمام فصول ثابت است. آب زلال داخل غار حدوداً منفى 10 درجه و هوا نیز داراى رطوبتى بین 40 تا 60 درصد است.

معلمى پور یادآور مى شود: با گشاد کردن حفره ورودى غار با انفجار و نیز اقدام هاى آماده سازى در حال حاضر حدود 500 متر که شامل تالارهاى مریم و کوهان شتر است، قابل بازدید است.

او اذعان مى کند: هم اکنون تنها میهمان غار، گونه کمیابى از خفاش هاى نامدار به نام گوشى موشى است؛ هنوز انتهاى غار آشکار نشده و غارنوردان تا 13 کیلومتر راه هاى پرپیچ و خم و فرعى را نقشه بردارى کرده اند.

تالارهاى زیبا با رنگ هاى گوناگون و آبشارهایى از قندیل ها، آدمى را به دنیایى رویایى فرو مى برد. در تالار عروس و تالار بلور مى توان زیبایى هاى بیشترى دید. میله هاى خودکار آویز، پرده گوش هاى موزیکال که با نوازش آنها صداى موسیقى برمى خیزد و قندیل هاى شفاف آویزان که روشن شدن یک لامپ را با چند برابر منعکس مى کند، زیبایى خاص و نادرى را در مقابل دیدگان آدمى قرار مى دهد.

در تالار بلور که عمق حوضچه آن به 14 متر مى رسد و در زمستان پرآب است گوشه اى دیگر از این زیبایى نمایان مى شود. در قسمت هایى از غار مى توان قایق تفریحى راه انداخت و ارزش گردشگرى آن را بیشتر کرد. به گفته یکى از راهنمایان غار قورى قلعه، 25 عدد چتر واژگون به زیبایى هر چه تمام در تالار عروس قرار دارند. احتمال دارد انتهاى غار به کامیاران برسد. اما نمى توان به این گمانه زنى ها مطمئن بود.

بزرگترین غار آبى آسیا(1) - آکا

بعد از 13 کیلومتر که آخرین نقطه کشف شده غار است، گفته مى شود یک سنگ بزرگ مانع عبور مى شود که در صورت برداشتن آن (که البته زمان و هزینه مى طلبد) شاید گوشه هاى دیگرى از اعجاز الهى در این نقطه محروم و زیبا نمایان شود.

اسدالله بیرانوند، رئیس سازمان میراث فرهنگى، گردشگرى و صنایع دستى استان کرمانشاه نیز درباره ویژگى هاى گردشگرى این استان تصریح مى کند: ایجاد ? مجموعه گردشگرى یکى از برنامه هایى است که در مناطق دیدنى و توریستى سراب نیلوفر کرمانشاه، قورى قلعه پاوه، بیستون، گیلانغرب و صحنه ایجاد مى شود.

او بیان مى کند: هم اکنون ایجاد مجموعه گردشگرى در شهرستان گیلانغرب با 400 میلیون ریال اعتبار در دست اجراست و در مناطق سراب نیلوفر کرمانشاه، قورى قلعه پاوه، دربند صحنه و بیستون در دست مشاور است.

به گفته بیرانوند در منطقه قورى قلعه پاوه بحث توسعه غار و فضاى کمپینگ مطرح است که برنامه مطالعاتى آن به اتمام رسیده است.

رئیس سازمان میراث فرهنگى، گردشگرى و صنایع دستى استان کرمانشاه متذکر مى شود: در حال حاضر اقدام به توسعه این غار ممکن است آب آشامیدنى روستا را به خطر بیندازد. هم اکنون نیز ساکنان قورى قلعه بعضاً اعتراض هایى دارند؛ اما ادامه فاز دوم که 2600 متر است، آماده کردن آن براى بازدید، کمى مشکل به نظر مى رسد.

بزرگترین غار آبى آسیا(1) - آکا

او اضافه مى کند: قرار است با استفاده از تونل شیشه اى و با عبور از تالار برزخ مسافران به آن سوى فاز اول پا گذاشته و زیبایى هاى قندیل هاى شفاف و زیبا را ببینند.

بیرانوند خاطرنشان مى کند: علاوه بر اهمیت اکوتوریستى منطقه، آثارى نیز در این غار کشف شده که این آثار شامل تعدادى ظرف و سکه هاى حکاکى شده است. این آثار نشان از اقامت یا تردد انسان در زمان هاى دور به این غار دارد.

او ادامه مى دهد: غار قورى قلعه به عنوان یکى از 7 اثر طبیعى ملى ایران به ثبت رسیده است.

بیرانوند اشاره مى کند: این غار با توجه به جریان رودخانه اى و تونل هاى تنگ و گذرگاه هاى باریک و در مقایسه با دیگر غار هاى تونلى همچون غار «چال نخجیر» دلیجان، غار « کتله خور» در زنجان و غار«کلهرود» اصفهان بسیار جوان تر، فعال تر و در سازندگى و در تشکیل تزیینات آهکى از سرعت عمل بیشترى برخورداراست. به علاوه به علت پیچیدگى منحصر به فرد خود به نام «چتر واژگون» داراى ویژگى جهانى است.

او عنوان مى کند: در سال 1355 یک گروه غارشناس انگلیسى و در سال 1356 گروه غارنوردان فرانسوى در صدد نفوذ به اعماق آن برآمدند که ناموفق بودند. در سال 1368 گروه غارنوردان کانون کوهنوردى کرمانشاه تلاش خود را جهت کشف اعماق غار به عمل آوردند که طى اجراى چند برنامه موفق به کشف درون غار و دالان هاى فرعى آن شدند.

منبع : tebyan.netتبلیغات