بزرگترین غار آبى آسیا(2) - آکا

این غار از نظر شکل هندسى به یک تونل با برش سطح مقطع شبیه است و فعالیت آهک ها موجب ظاهر شدن استالاگمیت و استالاکتیت هاى بسیار زیبا و دیدنى و آراسته با قطره هاى شفاف آب ها شده است . عوامل یاد شده غار را در ردیف زیباترین غارهاى دیدنى جهان قرار داده است . از طرفى با تحقیق هاى به عمل آمده طول این غار حدود 13 کیلومتر و ستون فقراتى غار 3140 متر است . به همین دلیل به عنوان بزرگترین غار آبى آسیا لقب گرفته است همچنین در اعماق این غار چترهاى واژگونى وجود دارد که در نوع خود کم نظیر است دره اى که غار قورى قلعه در آن واقع شده از زیباترین دره هاى استان بوده که از ویژگى هاى جنگلى خاص و چشمه سارهاى بى شمار با چشم اندازهاى حیرت انگیز و جذاب برخوردار است تا کنون 3140 از عمق غار، شناسایى و بخش هایى از آن براى بازدید آماده شده است.

در این غار تالار کوچکى به نام برزخ که در فاصله 2 قسمت غار قرار دارد را مى توان مشاهده کرد. به نوشته راهنماى غار قورى قلعه سنگ بزرگى در مقابل در ورودى تالار مریم قرار داشته که برداشتن آن از نظر ریالى 15 میلیون ریال هزینه در برداشته که این کار از سوى یکى از جوانان روستا و به وسیله پتک و دیلم بدون دریافت هزینه اى برداشته شده، از این رو به «اسماعیل باویسیرا» فرهاد قورى قلعه مى گویند.

آب این غار که عمق آن 5/1 تا 2 متر است در برخى مکان ها حداکثر به 3 متر مى رسد. به اعتقاد بومیان قورى قلعه از منطقه اى به نام نورکه در ارتفاع بلندى قرار دارد و در اثر آفتاب برف هایش ذوب مى شود، سرچشمه مى گیرد. آثار به دست آمده در این غار که هم اکنون در اماکن خاصى نگهدارى مى شود، قابل تأمل و مطالعه است.

بزرگترین غار آبى آسیا(2) - آکا

اشیاى بسیار زیبا و بدیعى در این غار پدیدار شده و 2 قطعه از این اشیا نیز داراى کتیبه احتمالاً (پهلوى - ساسانى) و 2 ظرف نیز داراى لایه زراندود است. اشیاى نقره اى مکشوفه از غار قورى قلعه شامل ظروفى بیضى شکل و مدور منقوش پرندگان در حال شکار و طرح اسطوره اى شیر در یک نقش تزیینى اسلیمى و گل هاى لوتوس برجسته است. اما علاوه بر این آثارى چون کاسه، ظروف فلزى، جمجمه مربوط به 800 سال پیش، سکه و... مربوط به دوران یزدگرد سوم کشف شده است.

در کتاب شگفتى هاى باستانى ایران آمده است: درمیان جنگل هاى بلوط شمال شهر جوانرود، یکى از بزرگترین غارهاى آبى آسیا در روستاى قورقلعه جاى دارد که به گفته بومیان تا خاک عراق مى رسد.

هنوز انتهاى غار آشکار نشده و غارنوردان تا 12 کیلومتر راه هاى پرپیچ و خم و فرعى را نقشه بردارى کرده اند. 8 هزار سال پیش از آنکه گروه هاى غارنوردى، کاوش خود را آغاز کنند، غار قورى قلعه میزبان انسان هاى پیشدادى (پیش از تاریخ) بود که اینک جمجمه و سفالینه هاى ایشان به یادگار مانده است ... ستون (راهرو) اصلى غار تا 3140 متر کاوش شده و برخى کاوشگران بر این باورند که بسیار بیشتر است.

این غار شامل تالارهایى است که زیباترین آنها تالار عروس واقع در 1400 مترى غار و تونل برزخ، وحشتناک ترین جاى غار واقع در 500 مترى با طول 220 متر و با عرض 3 متر و 5/1 متر عمق آب است.

تالارهاى زیبا با رنگ هاى گوناگون و آبشارهایى از قندیل ها، آدمى را به دنیایى رویایى فرو مى برد. در تالار عروس و تالار بلور مى توان زیبایى هاى بیشترى دید. در تالار بلور که عمق حوضچه آن به 12 متر مى رسد و در زمستان پر آب است گوشه اى دیگر از این زیبایى نمایان مى شود.

بزرگترین غار آبى آسیا(2) - آکا

تالار مریم، تالار کوهان شتر، مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس هر یک چون قصیده اى مصور با تو سخن مى گویند و رازهایى از تاریخ چندین میلیون ساله زمین را با تو در میان مى گذارند.

در طول مسیر قندیل هایى با اشکال متفاوت را نامگذارى کرده اند. قندیل هایى با ساختى اعجاب انگیز و ریزه کارى هایى قابل توجه که از ویژگى هاى منحصر به فرد غار است.

بازدید عمومى که در تابستان 1378 راه اندازى شده است شامل 2 تالار به نام هاى مریم و کوهان شترکى است و اشکال مختلفى از جمله نیم رخ شتر، کوهان شتر، مار، طوطى، کرکس، قلب، شیر سنگى، بابانوئل، برج پیزا، ابوالهول، مجسمه فردوسى، کشتى و اشکال دیگرى که مشابه آن در این قسمت یافت مى شود. فاز دوم غار نیز یکهزار متر است که شامل 3 تالار به نام هاى نماز، بلور، عروس یا بتهوون است.

در طول میلیون ها سال که از خلقت این قطعه از خاک مى گذرد، بر اثر نفوذ و جریان آب در دل کوه ها و صخره هاى منطقه ، غارهاى زیادى در کوهستان هاى این استان به وجود آمده است که هریک داراى مزیت هاى خارق العاده هستند.

به لحاظ زمین شناسى ، کوهستان هاى منطقه کرمانشاه ، از نوع آهکى و پیدایش آنها مربوط به دوران دوم زمین شناسى است . در این منطقه در دل کوه ها غارهایى واقع شده اند که در نوع خود بى نظیرترین جلوه هاى طبیعت را رقم زده اند. از جمله این غارها مى توان به غار «کنشت » در جنوب شهر کرمانشاه و غارهاى عظیم دیگرى چون غار «پروا» در جنوب شهر کرمانشاه حدفاصل کوه طاق بستان و بیستون در دل کوه «پروا» اشاره کرد. اما قورى قلعه با داشتن یخچال هاى طبیعى معروف ، شگفتى هاى منحصر به فرد، دره اى به عمق 5/7062 متر با چندین آبگیر و آبرو، در بین غارنوردان داراى اهمیت و ارزش فراوانى است و عمیق ترین غار آسیا به شمار مى آید.

منبع : tebyan.net

تبلیغات