دره ستاره قشم | شاهکار طبیعت (2) - آکا

به دلیل شکل ویژه این دره و انواع حجم ها و پدیده هاى فرسایش موجود در آن وزش بادهاى تند و گردش هوا در لابه لاى ستون ها و حفره هاى موجود در دره تولید صدا مى کند و به دلیل این صداها ست که اهالى معتقدند با تاریک شدن هوا این دره محل آمد و شد ارواح و اجنه است و بنا براین از ورود به آب در شب خوددارى مى کنند.

بر اساس یک افسانه قدیمى جزیره نشینان، دره ستاره ها را شب هنگام محل آمد و شد ارواح و اجنه مى دانند که این باور از نظر علمى هنوز اثبات نشده است.

ویژگى ها و دیدنى هاى دره ستاره ها سبب شد این دره به عنوان بخشى از ژئو پارک جزیره قشم جزو آثار طبیعى در سازمان یونسکو به ثبت برسد. ژئو پارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى تنها ژئو پارک منطقه خاورمیانه است.

زیبایى دره ستاره ها در شب هاى مهتابى در لحظاتى که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها در نزدیکى زمین احساس مى شوند،

دو چندان است. در گوشه و کنار ستون ها و دره ستاره ها راه هاى تنگ، باریک و گاه پهن و وسیع وجود دارد که با نظم خاص خود چشم هر بیننده اى را خیره مى کند.

دره ستاره ها و دره چاه کوه پدیده اى شگفت از فرسایش سنگ هاى رسوبى زمین است. دره ستاره ها که به گمان افراد بومى، در آن ستاره افتاده است و شب ها جن دارد، بسیار دیدنى است و مشابه این اشکال زمین شناسى یا ژئومرفولوژى را ما تنها در آمریکا مى بینیم. که توریست هاى بسیارى را مى توانند به خود بکشند.

دره ستاره قشم | شاهکار طبیعت (2) - آکا

دره یا تنگه چاه کوه دره اى به عمق 100 متر نمایش دیگرى از فرسایش سنگ هاى رسوبى است.گنبد و غارهاى نمکى در جنوب جزیره قشم قرار دارندو در یک جاده خاکى ما را به آنجا مى رساند که دسترسى به آن مشکل است، لایه هاى نمک که مربوط به دوره هاى جدید زمین شناسى هستند در برخورد با گسل هاى پوسته زمین بالا آمده و گنبدهاى نمکى را به وجود آورده اند. در داخل این گنبدهاى نمکى، غارهاى نمکى قرار دارد.غار نمکى شماره 3 قشم با6 هزار متر طول، بزرگترین غاز نمکى جهان شناخته شده است.درون این غار رودخانه اى مارپیچ به عمق یک متر با استلاکتیت و استلاگمیت هایى اعجاب آور انسان را به شگفتى وامى دارند.

تغییر بعد از هر حادثه طبیعى

دره ستاره ها در واقع یک ناحیه فرسایش یافته از سوى آب هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالى به صورت کم و بیش دست نخورده باقى مانده، در ارتفاع بین 7 تا 10 مترى از کف دره قرار دارد و جنس آن ماسه سنگ با سیمان آهکى سست و پر از پوسته هاى فسیلى است.

مخروط هاى نوک تیز، ستون ها و ستونک هاى فرسایشى، آرک ها و تیغه ها و دیواره هاى نوارى از جمله بخش هایى هستند که در این دره مشاهده مى شوند.

به دلیل سست بودن جنس لایه ها، مى توان انتظار داشت که پس از هر بارندگى شدید (که به ندرت اتفاق مى افتد) تغییرات محسوسى در مورفولوژى دره صورت پذیرد.

دره ستاره قشم | شاهکار طبیعت (2) - آکا

آنچه مشخص است این است که این اشکال در اثر فرسایش باد و باران و رگبارهاى فصلى پدید آمده است؛ البته بازدید از دره ستاره ها در شب هاى مهتابى جاذبه اى خاص دارد، بویژه در آن لحظه که سکوت همه جا را فرا گرفته و آسمان و ستاره ها با نزدیکى خاصى به زمین احساس مى شوند.

در هر صورت براى رفاه حال بازدیدکنندگان و گردشگران در ابتداى سال 85 به دستور مدیرعامل منطقه آزاد قشم و با همت معاونت سیاحتى و گردشگرى سازمان و کمک اهالى و شوراى اسلامى روستاى برکه خلف راه دسترسى به دره ترمیم و براى ایجاد امکانات رفاهى و بهداشتى اقداماتى صورت پذیرفته است.

منظره هاى این دره واقعاً قشنگ و جالب هستند. در گوشه و کنار ستون ها و کنگره ها با اشکال متنوع و جالب به چشم مى خورند و بین اینها راه هاى تنگ و باریک و گاهى پهن و وسیع وجود دارد. علاوه بر این شکاف ها و سوراخ هاى بزرگ و کوچکى هم ایجاد شده اند که ممکن است این تصور را ایجاد کنند که موجودى عجیب و غریب در دل آن تاریکى ها زندگى مى کند. با وجود این اشکال و طرح هاى عجیب بیخود نبوده که در شبهاى تاریک مردم فکر مى کردند اشباح و اجنه در این دره رفت و آمد مى کنند!

نگهبان 81 ساله

محمد مظفرى نگهبان 81 ساله دره ستاره ها که داراى 12 فرزند است، مى گوید: امسال میزان بازدید مردم از این دره نسبت به سال هاى قبل افزایش یافته است.

وى مى گوید: بازدید از این مکان به صورت رایگان است و شب هاى این دره به دلیل نزدیکى ستاره ها به سطح زمین بسیار دیدنى است.

دره ستاره قشم | شاهکار طبیعت (2) - آکا

مظفرى یکى از مشکلاتشان را نداشتن آب شیرین عنوان مى کند و مى گوید: براى خرید هر تانکر آب شیرین باید12الى 13 هزار تومان پول پرداخت کنیم و با حقوق 100 هزار تومان نمى توانیم، در نتیجه آب شور که هر تانکر آن حدود 6 هزار تومان است، خریدارى مى کنیم.

این مرد ظهرها براى فرار از گرماى سوزناک و نفسگیر تابستان به آلونکى گلى پناه مى برد؛ البته این آلونگ گلى را هم از صدقه سر همین حادثه طبیعى به دست آورده است.بدون پاپوش و در اسفند ماه با یک لباس آستین کوتاه نظاره گر خیل جمعیتى بود که با ولع هر چه تمام به دیدن این شاهکار خارق العاده مى رفتند.

تسبیح کوچک و سفید رنگى در دستانش و کلاهى محلى برسرش و با لبخندى مهربان به هر بیننده اى خوشامد مى گفت و به سادگى سفره دلش را براى هر غریبه اى آشنا باز مى کرد.

خدا حافظ دره سحرانگیز

بعد از ساعتى گشت و گذار ماجراجویانه در بین این ساختارهاى هنوز ذهنمان درگیر قله هاى تراشیده شده اى بود که فقط خالق طبیعت مى تواند چنین نقشى خیال انگیز و جادویى بیافریند اما باید رفت ودیارهاى بکر و دست نخورده اى را دید و قلم را تراشید براى گزارشى دیگر و شماره اى دیگر!!

منبع : tebyan.net

تبلیغات