کردستان سرزمین زیبایى ها - آکا

استان پرجاذبه کردستان از شمال به استان هاى آذربایجان غربى و زنجان و از جنوب به استان کرمانشاه و از شرق به استان همدان محدود است.

آب و هواى استان در ناحیه شمالى آب و هواى نسبتاً سرد و در نواحى جنوبى معتدل کوهستانى است و داراى فلات هاى مرتفع و خشک و دشت هاى حاصلخیز مانند دشت مریوان، دشت اوباتو، دشت ئیلاق یا دهگلان، دشت قروه و دشت کامیاران است.

رودهاى استان با توجه به وضع طبیعى و توپوگرافى منطقه داراى مشخصات خاصى هستند.

کوه هاى کردستان قسمتى از کوه هاى غرب ایران را تشکیل داده اند و مهم ترین آنها عبارتند از: برانان در شرق چهل چشمه (چهل چمه) به ارتفاع 3120 متر در غرب دیواندره، کوه عوالان به ارتفاع 2665 متر در میان گاورود و کامیاران، قره داغ به ارتفاع 3120 متر در شمال بیجار، گوژه به ارتفاع 2666 متر در بین دهگلان و سنندج، کوه آبیدر به ارتفاع 2555 متر در سنندج وکوه بزرگ شاهو به ارتفاع 3325 متر که بلندترین کوهستان استان است. استان کردستان به سبب پیشینه تاریخى خود که در اعماق ایران زمین ریشه دوانده و نیز به علت گستره زیباى جغرافیایى همانند نگینى در پهناى ایران زمین مى درخشد و حائز جاذبه هاى تاریخى، فرهنگى و طبیعى است.

استانى با جاذبه هاى خاص

استان کردستان داراى جاذبه هاى گردشگرى مهمى مانند مسجد دارالاحسان، عمارت آصف الدیوان متعلق به دوران صفویه، بقعه باباگرگر در شهرستان قروه و آثار متعدد دیگر مانند دریاچه طبیعى زریوار شهرستان مریوان، سد شهید کاظمى سقز، سد وحدت (قشلاق) و رودخانه قزل اوزن که از کوه هاى چهل چشمه سرچشمه مى گیرد، است.

رودخانه قشلاق، رودخانه سیروان، چشمه باباگرگر در 18 کیلومترى شمال شهر قروه و چشمه گواز در 50 کیلومترى شمال غربى کامیاران از دیگر جاذبه هاى گردشگرى استان کردستان است. زیبایى هاى استان کردستان هر ساله با آغاز فصل بهار شکوهى دیدنى به استان مى بخشند و مسافران نوروزى را از اقصى نقاط کشور به خود جذب مى کنند.

کردستان،میزبان گردشگران نوروزى

کردستان سرزمین زیبایى ها - آکا

مسئولان سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى کردستان به عنوان متولیان بخش گردشگرى هر ساله با نزدیک شدن به فصل بهار و آغاز مسافرت هاى نوروزى تدابیر خاصى را به منظور جذب گردشگر مى اندیشند.

على فعله گرى سرپرست سازمان میراث فرهنگى، صنایع دستى و گردشگرى کردستان در این باره مى گوید: امسال با هدف معرفى جاذبه ها و توانایى هاى توریستى استان کردستان نمایشگاهى با عنوان سفر و جهانگردى با کمک مؤسسات توریستى و اماکن اقامتى استان دایر شد.

به گفته وى، نمایشگاه سفر و جهانگردى که اخیراً در محل دایمى نمایشگاه هاى صنایع دستى کردستان در خیابان پاسداران شهر سنندج پذیراى بازدیدکنندگان و علاقه مندان بود.

وى هدف از برپایى این نمایشگاه را بالابردن سطح آگاهى مردم در زمینه سفر و گردشگرى، نهادینه کردن امر گردشگرى و شناساندن پتانسیل هاى گردشگرى استان کردستان به مسافران و مردم عنوان کرد.

به گفته وى در این نمایشگاه شرکت هاى گردشگرى اطلاعات و نقشه هاى راهنما را به منظور آشنایى مردم با تورهاى مسافرتى در معرض دید آنان قرار دادند. وى همچنین از بازسازى خانه کرد سنندج براى پذیرایى از میهمانان نوروزى خبر داده و مى گوید: در راستاى اجراى این طرح 25 عدد از مجسمه هاى نمونه موزه مردم شناسى سنندج (خانه کرد) مرمت و بازسازى شد.

به گفته وى، مجسمه هاى نمونه قبلى که نمایانگر تعدادى از مشاغل و سنت هاى شهرى و روستایى است از جنس فایبرگلاس ساخته شده و از فرهنگ مناطق مختلف استان الگوبردارى شده است.

فعله گرى در ادامه از حمایت استاندارى کردستان از بخش گردشگرى خبر داد و مى گوید: با حمایت هاى استاندارى کردستان بسیارى از مصوبات سفر ریاست محترم جمهورى به استان کردستان در گردشگرى یا تحقق یافته است یا در مرحله اجراست.

وى با بیان اینکه پارسال بیش از 700 هزار گردشگر داخلى و خارجى از استان کردستان دیدن کرده اند، مى گوید: استان کردستان امسال نیز آماده پذیرایى از میهمانان نوروزى است.

منبع : tebyan.net

تبلیغات