رکورد شکنی یک گاو در گلستان - آکا

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: گاو گل خاتون که متعلق به یک دامدار گلستانی است، روزانه 161 تا 185کیلوگرم شیر تولید می کند.

وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد: با رشد جمعیت، بشر برای تامین غذا به فکر پرورش حیوانات و اهلی کردن آن افتاد، ولی صرفا پرورش دام به شیوه سنتی نمی‌توانست نیازهای غذایی را برطرف کند، به همین دلیل انسان با استفاده از علم ژنتیک شروع به اصلاح نژاد دام‌ها کرده تا از این طریق میزان و بازده تولیدات دامی را بالا ببرد. برای اصلاح‌ نژاد دام‌ها نیاز به انتخاب دام‌های برتر است و چگونگی استفاده از این دام‌های برتر مستلزم شناخت علمی و کاربردی ژنتیک می‌باشد، ولی گاهی تولید این دام‌های برتر، فوق‌العاده نادر است که یکی از این اتفاقات نادر در استان گلستان، شهرستان بندرگز و در روستای گز شرقی به وقوع پیوست.

بنابر این گزارش، گاو شیری( نام گاو «گل خاتون» است) متعلق به آقای نصیر خاری، یکی از این دام‌هاست که رکورد ثبت و تایید شده تولید شیر آن که توسط کارشناسان مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی و معاونت امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان برابر 161 تا 185کیلوگرم در روز بوده است.

علاوه بر این گزارش رکورد تولید شیر این دامداری نیز به طور مستمر و روزانه به معاونت امور دام گزارش می‌شود.

«گل خاتون» در تاریخ 29/9/86 گوساله نری را به دنیا آورد و بعد از آن تاریخ تولید شیرش به شکل فوق‌العاده‌ای افزایش یافت، جالب اینکه این گاو بعد از چهارمین زایش نیز این شکل افزایش تولید را نشان داد و اوج تولید 104 کیلوگرمی هم تاکنون داشته است.

«گل خاتون» 6 بار در روز دو شش می‌شود و غذای مصرفی آن حدود 50 کیلوگرمی است که این میزان خوراک حدود 2 برابر یک گاو پر تولید است.

اهمیت تولید شیر گل خاتون وقتی روشن‌تر می‌شود که بدانیم در حال حاضر بهترین گاوهای موجود در ایران بیشینه تولید حدود 70- 60 کیلوگرم را نشان می‌دهند که این گاوها نیز تعداد محدودی هستند، ولی یک چنین تولیدی با توجه به شرایط معمول در گاوداری‌های موجود نه تنها در کشور ما بلکه در جهان بی‌سابقه است.

گل خاتون تاکنون 5 گوساله به دنیا آورده که 2 راس از آنها نر و 3 راس ماده بوده و کارشناسان معاونت امور دام استان شناسنامه گاو دورگ یا ‌آمیخته برای این گاو صادر کرده‌اند. لذا با توجه به اهمیت موضوع معاونت امور دام با همکاری سایر مراکز تحقیقاتی در فکر بهره‌برداری ویژه از پتانسیل‌های ژنتیکی این گاو برای نسل‌های آینده می‌باشد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات