موقعیت جغرا فیایی استان همدان

با همدان آشنا شوید - آکا

استان همدان با وسعتی در حدود 20 هزار کیلومتر مربع که در حدود 1/2% مساحت کل کشور را تشکیل می دهد در غرب ایران بین مدار 33 درجه و 59 دقیقه تا 25 درجه و 45 دقیقه عرض شمالی و 47 درجه و 36 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است .این استان از شمال به استان زنجان ؛ از جنوب به استان لرستان (بروجرد) و از شرق به استان اراک و از غرب به استان کرمانشاه محدود می باشد .این استان منطقه ای است کوهستانی وکوههای واقع در ان در تقسیم بندی کوههای ایران جزو رشته کوههای غربی و مرکزی کشور است که جهت انها مانند کوههای مرکزی از شمال غربی به جنوب شرقی می باشد . نوع انها خارایی و بیشتر ایام سال پوشیده از برف می باشد وبه همین علت سرچشمه رودخانه ها وچسمه سار های فراوان می باشند.

موقعیت جغرافیایی وجمعیت شهر همدان

با همدان آشنا شوید - آکا

شهر همدان در طول دره وسیعی که از دو طرف به کوههای بلند و ارتفاعات الوند محصور است قرار دارد .این شهرستان از شمال به بیجار و زنجان و قزوین از مشرق به ساوه و تفرش از جنوب به اراک و ملایر و تویسرکان وکرمانشاه و از مغرب به کرمانشاه و سنقر و قروه محدود می شود .ارتفاع ان از دریا 1747 متر است . جمعیت شهر همدان نیز در سال 1370 حدود 774000 نفر بوده که احتمالآ این رقم به حدود یک میلیون نفر در سال 1383 رسیده است .

آب و هوای استان

با همدان آشنا شوید - آکا

اغلب شهرستانهای استان همدان در نقاط مر تفع قرار دارند . در شمال شرق وشمال استان دشتها ی وسیعی وجود دارند که میدان عمل بادهای شدید می باشند وتوده های هوا به راحتی این مناطق را تحت تاثیر خویش قرار می دهند ، وجود این دشتها در مجاورت نواحی مرتفع و کوهستانی ، باعث تولید بادهای شدیدی در سطح استان می شود که باعث شده است استان همدان از مناطق باد خیز کشور به شمار اید . ضمنآ متوسط سرعت باد در این استان 4 متر در ثانیه است. دیگر عواملی که در اب وهوای استان نقش موثر دارند ، عبارتند از دوری از دریاها و پیش امدن توده های هوای شمالی و غربی . رو یهم رفته مناطق مرتفع استان ، دارای اب وهوای کوهستانی سرد و مناطق جنوبی استان (ملایر و نهاوند ) اب و هوای معتدل کوهستانی دارند .

پوشش گیاهی

با همدان آشنا شوید - آکا

استان همدان در گذشته دارای جنگلهای وسیعی بوده است . در حال حاضر فقط قسمتی از کوههای شهرستان نهاوند پو شیده از جنگل است و از درختان عمده ان بلوط را می توان نام برد . ولی مساحت مراتع این استان حدود 800000 هکتار است . بیشتر مراتع بین دره ای در شهرستانهای تویسرکان وملایر وجود دارد .

فر هنگ و زبان

با همدان آشنا شوید - آکا

در استان همدان اقوام مختلف با فرهنگها و اداب وسنن خاص خود زندگی میکنند . بدین جهت تفاوت زبان و لهجه در سطح استان بخوبی مشاهده میشود .این زبانها عبارتند از : 

1- زبان فارسی : اغلب ساکنان مرکز استان به زبان فارسی سخن می گویند .(البته بیشتر با لهجه خاص همدانی که شاید در فرصتی به ان بپردازم )

2- زبان ترکی: اغلب ساکنان شمال غرب استان به ویژه در شمال وغرب شهر همدان به زبان ترکی صحبت میکنند.

3- زبان لری ولک: ساکنان ملایر ، نهاوند وسامن به زبان لری سخن میگویند.

4- زبان کردی : اغلب ساکنان شمال غرب وغرب استان در مجاورت استانهای کرمانشاه و کردستان ، به زبان کردی صحبت میکنند.

جمعیت و تقسیمات سیاسی

جمعیت استان همدان بر اساس سر شماری سال 1370 بالغ بر 1750000 نفر بوده است . همچنین برابر اخرین تقسیمات کشوری تا سال 1375، این استان دارای 8 شهرستان شامل : همدان (مرکزاستان) ،ملایر ، نهاوند ، اسد اباد ، تویسرکان ، رزن ، بهار و کبودر اهنگ و تعداد 18 بخش است .

منبع : tebyan.net

تبلیغات