loading...
چابهار | هم آواز با اقیانوس(1) - آکا

شهرستان چابهار با مساحتى حدود 17 هزار و 155 کیلومتر مربع در جنوب شرقى ایران در کنار آب هاى گرم دریاى عمان و اقیانوس هند قرار گرفته است.

این شهرستان از جانب شمال به شهرستان هاى ایرانشهر و نیکشهر و از جنوب به دریاى عمان و از شرق به پاکستان و از غرب به استان هاى کرمان و هرمزگان محدود است. بندر چابهار، مرکز شهرستان با وسعتى بالغ بر 11 کیلومترمربع در ارتفاع 7 متر از سطح دریا قرار گرفته است. فاصله هوایى شهرستان چابهار تا تهران یکهزار و 453 کیلومتر و فاصله زمینى از طریق جاده ایرانشهر به کرمان یکهزار و 961 کیلومتر است. این شهرستان داراى حدود 300 کیلومتر مرز آبى در دریاى عمان است. شرایط آب و هوایى و همجوارى منطقه آزاد چابهار با دریا، نزدیکى به مدار رأس السرطان و قرار گرفتن در مسیر بادهاى موسمى شبه قاره هند و جبهه هاى استوایى موجب شده که داراى آب و هوایى گرمسیرى و معتدل با رطوبت نسبى باشد. این منطقه گرمترین نقطه کشور در زمستان و خنک ترین بندر جنوبى ایران در تابستان است. جاذبه هاى گردشگرى شهرستان چابهار هر ساله گردشگران بسیارى را از داخل و خارج کشور به این منطقه جذب مى کند.

خلیج چابهار با جلوه هاى بى نظیر طلوع و غروب خورشید در دریا که بدون شک زیباترین منظره طلوع و غروب کشور است یکى از این جاذبه هاى طبیعى است.

چابهار | هم آواز با اقیانوس(1) - آکا

در کناره هاى دریاى عمان و قسمت جنوبى شهرستان چابهار صخره هاى بزرگى در اثر پیشروى آب دریا و فرسایش سنگ هاى رسوبى به وجود آمده که چشم اندازى زیبا را تشکیل داده است. این بخش از سواحل را به خصوص در هنگام غروب مى توان به عنوان یکى از دیدنى ترین سواحل جنوبى ایران نام برد زیرا دیواره هاى صخره اى و مناظر دلنشین مانند آکواریومى طبیعى با انواع ماهى همواره بینندگان را به شگفتى وا مى دارد.

بندر چابهار داراى 2 اسکله بزرگ شهید کلانترى و شهید بهشتى ظرفیت تخلیه و بارگیرى 15 تا 20 هزار تن کالا را دارد.

در چابهار چند اسکله صیادى وجود دارد که 3 اسکله صیادى تیس، رمین و بریس از بقیه دیدنى تر هستند. اسکله تیس در داخل محوطه منطقه آزاد و رمین در 10 کیلومترى و بریس در 60 کیلومترى چابهار قرار دارد تماشاى لنج ها و قایق هاى ماهیگیرى و صیادان دریا دل که در حال صید ماهى هاى گوناگون و شاه میگوها، محصولات دریایى منحصر به فرد منطقه هستند دیدنى و خاطره انگیزاست.

گل فشان ها

در میان دشت کهیر و تنگ و در 20 کیلو مترى روستاى کهیر در مسیر جاده تنگ گالک به فاصله چند کیلومترى 3 تپه کوچک گل فشان به ارتفاع 10 تا 20 متر وجود دارد که 2 تاى آنها همانند تپه بوده و از چند سال پیش غیرفعال شده است و سومى شکل یک آتشفشان بوده و در حال حاضر فعال است که یک پدیده منحصر به فرد طبیعى است و نظیر آن فقط در 3 نقطه دیگر جهان گزارش شده و همواره از دهانه آن گل سرد طوسى رنگى تراوش مى کند.

تالاب لیپار

چابهار | هم آواز با اقیانوس(1) - آکا

در15 کیلومترى شهر چابهار بعد از روستاى رمین در مسیر جاده ساحلى گواتر و در تنگه صخره هاى مشرف به دره اى سبز و زیبا قرار دارد که از بالاى آن روستاى لیپار در میان سبزه زارها پیداست. در میان 2 کوه که فاصله چندانى با هم ندارند آب بندى ایجاد شده که آب هاى سرگردان اطراف را در خود جمع کرده است و به آبگیرى به طول 14 کیلومتر تبدیل شده است. در این آبگیر چشم نواز انواع بوته ها و درختچه ها از نوع گز و کلیر و چش با چشم اندازى زیبا، منطقه اى بکر با اکو سیستم خاصى را به وجود آورده است. پرندگانى چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووس کن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتى و خوتکا در این اکوسیستم زندگى مى کنند.

یکى از درختان بزرگى که در نوار ساحلى چابهار مى روید انجیر معابد(لورلول) و به زبان محلى ها کرگ است که در تمام اعضاى آن شیره سفید رنگى جریان دارد و از درختان تیره کائوچویى به شمار مى آید. تاج این درخت بزرگ و پهن و از انشعاب هاى آن ریشه هاى نا بجا مى روید. پوست درخت صاف و خاکسترى، برگ هایش بیضى شکل، ساده و درشت است. میوه هایش نارنجى رنگ و به درشتى فندق و قابل خوردن است. این درختان داراى قدمتى بالاى صد سال هستند و اکثراً در نزدیکى زیارتگاه ها قرار دارند. در حال حاضر در روستاهاى رمین، تیس کوپان، ماشى، لیپار، کوپان سر و. .. از این درخت ها وجود دارد.

چابهار | هم آواز با اقیانوس(1) - آکا

در ناحیه ساحلى خلیج گواتر بویژه در خور باهو و در نزدیکى محلى که رودخانه باهو کلات به دریاى عمان مى ریزد، جنگلى بسیار زیبا و قابل توجه از گونه حرا پدیدار مى شود. حرا درختچه اى است که در مرداب هاى نواحى گرم کرانه هاى عربستان، مصر و جنوب ایران از جمله شهرستان چابهار مى روید. از مشخصات حرا این است که دانه اش روى درخت مادر رشد اولیه را طى کرده و سپس نهال جوان حاصل از درخت جدا شده و به مرداب مى افتد. برگ هاى حرا بادوام است و ظاهر بیضى شکل و منتهى به یک خامه باریک است. قسمت مورد استفاده پوسته شاخه آن است و در حال حاضر این جنگل یکى از زیباترین منظره هاى موجود در چابهار و منطقه گواتر است.

رودخانه باهو کلات

باهوکلات یکى از پر آب ترین رودخانه هاى استان و عامل اصلى حیات و زندگى در جنوب بلوچستان به حساب مى آید. این رودخانه آب هاى مناطق وسیعى از مناطق جنوبى شهرستان ایرانشهر و شهرستان چابهار را جمع آورى و به دریاى عمان سرازیر مى کند رودخانه باهوکلات در کیلومترى شرق چابهار به خلیج گواتر دریاى عمان سرازیر مى شود. این رودخانه بویژه به دلیل زیستگاه تمساح ایرانى از نظرگردشگرى اهمیت فراوانى دارد شرایط و عوامل زیست محیطى در این رودخانه در مقایسه با سایر اکو سیستم هاى آبى از ثبات و پایدارى کمترى برخوردار است به طورى که مى توان گفت در اینجا زیستگاه آبى به نوعى با زیستگاه خاکى در هم آمیخته است. درباره آبگیر هاى کم عمق و موقت در امتداد سرتاسر رودخانه هاى این منطقه نیز همین مطالب صادق است. در این زیستگاه ها که گاه تا چند ماه بدون آب باقى مى ماند جانورانى که حیات آنها به آب وابسته است نیز بهگونه اى حیرت انگیز خود را با شرایط محیطى وقف داده اند.

منبع : tebyan.netتبلیغات