loading...
چابهار | هم آواز با اقیانوس(2) - آکا

تمساح(کروکودیل) «پوزه کوتاه» برجسته ترین موجود حیات وحش منطقه چابهار است که به طور طبیعى در این منطقه زندگى مى کنند. زیستگاه اصلى این تمساح که به نام محلى گاندو خوانده مى شود حدود 380 هزار هکتار مساحت دارد که بخشى از آن در چابهار و بخش دیگر آن در شهرستان ایرانشهر قرار دارد. بیشتر این تمساح ها در برکه هاى میان راسک و باهو کلات و باتلاق هاى دلگان و کلانى متمرکز هستند و این تمساح تنها تمساح ایران است که داراى ارزش ملى و بین المللى است طول این جانور تا 4 متر و حدود نیمى از کل بدن آن را دم قوى این حیوان تشکیل مى دهد. بزرگ ترین خزنده ایران بازمانده خزندگانى است که حدود 265 میلیون سال پیش مى زیسته اند و درطول 65 سال گذشته تغییرات اندکى یافته اند داراى پوزه اى پهن بوده که دوطرف فک بالایى 19 دندان و 2 طرف فک پایینى 15 دندان دارد و در قسمت پشت سر و در ناحیه گردن 2 جفت صفحات شاخى بزرگ دیده مى شود. داراى پاهاى کوتاه بوده و 5 انگشت منتهى به ناخن هاى بلند در پاهاى جلویى و 4 انگشت منتهى به ناخن هاى کوتاه تر در پاهاى عقبى دیده مى شود، رنگ عمومى بدنش زیتونى تا قهوه اى بوده و شکمى بدون فلس و به رنگ سفید متمایل به زرد دارد. تمساح حیوانى بسیارخجالتى، محتاط و ترسوست و به سختى مى توان آن را مشاهده کرد. در عین حال حیوانى باهوش و زیرک است و به محض احساس خطر و با حضور مزاحم در آب فرو رفته و مخفى مى شود ولى براى تنفس باید سریعاً به سطح آب برگردد. غذایش را ماهیان، پرندگان و پستانداران تشکیل مى دهند و عموماً شب ها شکار مى کند.

چابهار | هم آواز با اقیانوس(2) - آکا

کوه هاى بدلند یا مریخى نیز یکى از مناظر بدیع و سحرانگیزى هستند که به موازات ساحل از منطقه کچو تا طرف هاى خلیج گواتر کشیده شده اند و از پدیده هاى ژئومورفولوژى این ناحیه هستند.

علاوه بر جاذبه هاى طبیعى شهرستان چابهار آثار باستانى این منطقه نیز چشم هر بیننده اى را نوازش مى دهد که یکى از این آثار ویرانه هاى قدیمى در دره تیس کوپان است. این دره از دره تیس بزرگتر است.

محوطه باستانى کنارک که در بخش شمال غربى آن ابزارى از دوران پارینه سنگى میانى به دست آمده از دیگر جاذبه هاى باستانى چابهار است. این ابزار در یک سطح صاف به صورت پراکنده پخش شده اند و شبیه به ابزار شمال غربى ایران و ابزار لادیزى هستند و به آثار دوران پارینه سنگى شباهت دارند. در بخش جنوب شرقى این محوطه ابزارى به دست آمده که در کنار آنها مقدارى سفال ساده و منقوش مربوط به هزاره چهارم و اوایل هزاره سوم قبل از میلاد دیده مى شود. ویرانه هاى شهبازبند بر فراز کوه شهبازبند، آثار حصاربند و پى بندهاى ساختمان و در برخى از نقاط آثار شهرنشینى و خانه هاى مسکونى باقى مانده در محوطه باستانى کنارک است. بنا بر باور بومى ها برفراز این کوه بازهاى شکارى شاه تربیت مى شده اند.

قلعه پیروز گت

چابهار | هم آواز با اقیانوس(2) - آکا

قدمت قلعه پیروز گت به دوره اشکانیان و ساسانیان برمى شودبر فراز تپه اى در وسط دره تیس واقع است. بلندى این محل حدود 1/5 تا 4 برابر ارتفاعات اطراف در محل روستاى تیس است. قلعه از تخته سنگ هایى از جنس رسوبى و آهکى تشکیل شده است. آثارى از زراعت و آبادانى در اطراف تپه پیروز گت دیده مى شود راه ورود به تپه سخت و پرخطر است. در قسمت پایین تپه و در اطراف آن آثارى از دیوارهاى سنگى بزرگ و قلوه سنگ و ساروج با قدمت خیلى زیاد دیده مى شود. قسمت هایى از دیوارها که باقى مانده اند ضخامتى2/5 تا 4 متر و ارتفاع آن در برخى نقاط به 12 متر مى رسد. بین دیوارهاى اصلى اطراف تپه دیوارهایى با ضخامت کمتر به موازات دیوار اصلى دیده مى شود که از یکدیگر 8 متر فاصله دارند و 200 متر طول دارند. میان 2 دیوار آثارى از برج هاى قلعه نمایان است و هر نقطه از تپه براى تأسیسات خاصى مانند کشیک خانه، قراول خانه و حفاظت قلعه اختصاص داشته است و تنها اثرى که از آن به جا مانده است سنگ و دیوار شکسته، ملات، ساروج، گچ، خرده هاى سفالى و پى هاى بنایى است. علاوه بر این دیوارهاى بزرگ و ضخیم، اثر خندقى به عرض 3 متر و عمق متفاوت قبل از دیوار اصلى دیده مى شود. در اطراف دژ آثارى از آب انبارها نمایان است.

چابهار | هم آواز با اقیانوس(2) - آکا

زیربناى قلعه حدود 800 متر، طول و عرض آن با توجه به وضع طبیعى زمین متغیر و بیضى شکل است. آثارى از برج ها در ضلع شمالى و جنوبى دیده مى شود. در قسمت ضلع شمالى 2 اتاق کوچک در اندازه هاى 2 در 3 متر به منظور دیدبانى روى یک گوشواره زمین مانند 2 طبقه واقع شده اند و بلندترین قسمت دژ و برج روى همین گوشواره است و بر اطراف اشراف دارد. در گوشه هاى شرقى و غربى در مرکز حیاط قلعه آثارى از سکو هاى بلند که از سنگ تراشیده ساخته شده اند مشهود است و قسمت هایى که باقى مانده اند نمایانگر محلى براى اجتماع، عبادت یا نشستن اهل قلعه در یک مجلس بوده است. سنگ هاى به کار رفته در بنا ها غیرآهکى هستند که از نقاط دیگرى به اینجا آورده شده اند زیرا جنس خود تپه آهکى و سیلیسى است و این بنا با توجه به آثار باقى مانده مشابه بنا هاى دوره پارتى (اشکانى) است و نام پیروز ساسانى به این احتمال قوت مى بخشد.

ساختمان قدیمى تلگرافخانه چابهار که در سال 1281 هجرى قمرى به وسیله انگلیس ها ساخته شده است از قدیمى ترین ساختمان هاى سنگى موجود در شهر چابهار است که به منظور رونق دریانوردى، تجارت و ایجاد ارتباط با هند، گواتر، چابهار، جاسک و بندرعباس از سوى مجریان خط تلگراف انگلیس در 2 طبقه ساخته شده است.

منبع : tebyan.netتبلیغات