کرمانی‌ها لاغرترین مردم ایران هستند - آکا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: استان کرمان از لحاظ شیوع لاغری در میان مردم رتبه اول کشور را از آن خود کرده است.

مسئولان دانشگاه علوم پزشکی کرمان عصر امروز در یک مصاحبه مطبوعاتی به مناسبت هفته سلامت ضمن تشریح فعالیت های این دانشگاه به سوالات خبرنگاران در زمینه های مختلف پاسخ دادند.

در ابتدای این نشست، رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان طی سخنانی با بیان این که در برخی از شهرستان های استان کرمان فقط یک پزشک متخصص وجود دارد گفت: استان کرمان از این لحاظ با کمبود مواجه است که البته رفع این مشکل نیاز به یک دوره زمانی 5 تا 10 ساله دارد.

محمدجواد زاهدی تصریح کرد: پزشکانی که در شهرستان‌های استان فعالیت می کنند اگر بومی باشند ماندگاری بیشتری خواهند داشت.

وی در ادامه ضمن ارائه گزارشی از مجموعه فعالیت های دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: طی دو سال گذشته مبلغی معادل 15 میلیارد تومان صرف خرید تجهیزات برای بیمارستان های استان کرمان شده است به طوریکه هم اکنون بیمارستان های استان از نظر تجهیزات با مشکلات چندانی مواجه نیستند.

زاهدی همچنین از راه اندازی مرکز پیوند مغز و استخوان طی سال جدید در استان کرمان خبر داد و گفت: در کل کشور تنها 3 مرکز این چنینی وجود دارد اما خوشبختانه با جذب کمک های خیرین مقدمات ایجاد این مرکز در کرمان نیز فراهم شده و تاکنون نیز مبلغ 5 میلیارد تومان از سوی آنان برای ساخت این مرکز اهدا شده است. وی افزود: مقدمات اولیه راه‌اندازی این مرکز تاکنون انجام شده و این مرکز طی 6 ماه آینده با وارد شدن تجهیزاتش به استان راه اندازی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بخش دیگری از صحبت های خود افزایش تخت های ICU در بیمارستان های کرمان به میزان یکصد تخت، تصویب ایجاد سه مرکز تحقیقاتی و اخذ مجوز ایجاد دانشگاه بین المللی علوم پزشکی را از دیگر اقدامات دانشگاه علوم پزشکی کرمان برشمرد و خاطرنشان کرد: این دانشگاه که از مهرماه سال جاری پذیرش دانشجوی خود را در رشته های مختلف آغاز می کند.

در این نشست مطبوعاتی همچنین معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز طی سخنانی از کاهش 48 درصدی بیماری مالاریا در شهرستان های جنوبی استان کرمان بویژه در مناطق جنوبی شهرستان قلعه گنج خبر داد و افزود: توزیع پشه بند و سم پاشی مهمترین علت کاهش این بیماری در این مناطق بوده است.

حسین صافی زاده تصریح کرد: این در حالی است که در استان سیستان و بلوچستان به عنوان استان همجوار کرمان درصد ابتلا به مالاریا افزایش یافته است.

وی همچنین با بیان اینکه اجرای طرح واکسیناسیون برای مبارزه با بیماری سرخک و سرخچه، پیگیری ساخت 35 خانه بهداشت و 5 مرکز درمانی در استان کرمان از جمله سایر فعالیت های معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان است گفت: استان کرمان هم اکنون در میان استان های کشور از لحاظ شیوع لاغری رتبه اول، در کم وزنی رتبه دوم و در کوتاه قدی رتبه چهارم کشور را دارد که این مشکل عمدتا مربوط به شهرستان های جنوبی استان کرمان است که بر همین اساس سعی شده است به مناطق جنوبی استان توجه بیشتری مبذول شود.

صافی زاده در خاتمه نیز گفت: قصد داریم برای مناطق جنوبی استان کرمان 5 نفر پزشک را جذب کنیم که البته این مسأله با دشواری همراه است.

این مصاحبه مطبوعاتی در محل سالن سلامت دانشگاه علوم پزشکی کرمان برگزار شد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات