آرامگاه کریم‌خان زند احیا می‌شود - آکا

معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس  اظهار داشت: هنوز سنگ مناسبی برای آرامگاه کریم‌خان زند پیدا نکرده‌ایم اما درنظر داریم، اگر سنگ باشکوهی برای مقبره‌ کریم‌خان پیدا شد، همراه با خطی زیبا آن‌را روی مقبره‌ این پادشاه بزرگ تاریخ ایران نصب کنیم.

وی با بیان این‌که سنگ مناسب را فقط در یزد می‌توان پیدا کرد، ادامه داد: متأسفانه هر سنگی را که تاکنون پیدا کرده‌ایم، ترک داشته است. لذا کارشناسان نظرشان این است که از یک سنگ کاهویی که ترک ندارد، استفاده شود.

او بیان کرد: به‌دلیل محدودیتی که عمارت کلاه‌فرنگی، محل دفن کریم‌خان زند دارد، آرامگاه او را نمی‌توانیم توسعه دهیم، تنها کاری که می‌توان کرد، نصب سنگی باشکوه همراه خطی زیبا روی مقبره‌ی پادشاه نامی زندیه است.

سوداگران گفت: امسال اقدامات خوبی درباره‌ بناهای دوره‌ زندیه انجام خواهند شد. به‌دنبال نورپردازی موزه‌ سنگ هفت‌تنان و مسجد وکیل هستیم و نورپردازی در ارگ کریم‌خانی و موزه‌ پارس نیز به‌پایان خواهد رسید.

وی از افتتاح موزه‌ کریم‌خانی در ارگ کریم‌خان خبر داد و اظهار کرد: هزینه‌ نورپردازی ارگ کریم‌خان 300 میلیون تومان است و 500 میلیون تومان نیز برای راه‌اندازی موزه‌ کریم‌خانی اختصاص داده‌ایم که با افتتاح این موزه، تمام اقلام مربوط به دوره‌ی زندیه که در موزه‌های مختلف کشور نگهداری می‌شوند، به این موزه منتقل خواهند شد.

به گفته‌ معاون فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس، با نصب چشم الکترونیکی در موزه‌ پارس، اشیای خطی این موزه کم‌تر در معرض آسیب قرار خواهند گرفت.

منبع : tebyan.net

تبلیغات