بحث کاهش ارتفاع برج جهان‌نما همچنان باقیست - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد بحث کاهش ارتفاع برج جهان‌نما همچنان باقیست ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

بحث کاهش ارتفاع برج جهان‌نما همچنان باقیست
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نماینده‌ی ایران در اجلاس سال 2008 یونسکو در پاسخ به این پرسش که اگر ایران موارد ذکرشده را درباره‌ی تعدیل جهان‌نما رعایت نکند، آیا میدان نقش جهان در فهرست آثار در خطر یونسکو قرار می‌گیرد؟ گفت: این بحث که میدان نقش جهان اصفهان در فهرست آثار در خطر قرار گیرد، اصلا مطرح نیست؛ ولی ایران باید گزارش چگونگی پیشرفت کار را در برج جهان‌نما تا فوریه‌ی سال 2009 میلادی به یونسکو ارایه کند.

عبدالرسول وطن‌دوست  گفت‌: کمیته‌ی میراث جهانی هر سال پرونده‌ی حفاظتی آثاری را که نسبت به آن‌ها گزارش‌هایی وجود داشته است، بررسی و درباره‌ی آن‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. در اجلاس امسال یونسکو نیز کشورها براساس قوانین و مصوبه‌هایی که از پیش مطرح شده بودند، گزارش‌هایی را از وضعیت موجود آثار مشخص‌شده ارایه کردند.

او یادآوری کرد: در این اجلاس، علاوه بر تشکر از ایران برای فعالیت‌هایی که در راستای کاهش ارتفاع برج جهان‌نما انجام داده است، خواسته شد تا مصوبه‌های پیشین کماکان اجرا شوند.

وی درباره‌ی این‌که آیا ایران از یونسکو برای تعدیل جهان‌نما مهلت گرفته یا این مسأله به‌شکل کامل حل شده است؟ تأکید کرد: بحث مهلت دادن به ایران برای کاهش ارتفاع برج جهان‌نما مطرح نیست؛ سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در این راستا تلاش می‌کند و باید براساس مصوباتی که پیش از این داشتیم، گزارشی را از روند و چگونگی پیشرفت کار تا اول فوریه‌ی سال 2009 میلادی ارایه دهیم.

وطن‌دوست با اشاره به این‌که موضوع توسعه‌ی شهرهای تاریخی و ساخت‌وساز در آن‌ها فقط مسأله‌ی کشور ما نیست، افزود: حساسیت دولت، سیستم رسانه‌یی و مردم نسبت به جهان‌نما یک امر بسیار مهم است و این موفقیت کشور محسوب می‌شود که چنین انسجام و حساسیتی را توانست به‌وجود آورد. در واقع، یکی از مراتبی که کمیته‌ی میراث جهانی به آن توجه دارد، همین مسأله است، زیرا کشورهای کمی توانسته‌اند، این‌گونه همه‌ی افراد را بسیج کنند.

در هنگام برگزاری اجلاس یونسکو در لیتوانی که تیرماه 1385 تشکیل شد، ایران یک طبقه از برج جهان‌نما را کوتاه کرده بود. در آن اجلاس، کارشناسان یونسکو از این‌که ایران تعدیل جهان‌نما را آغاز و بخشی از این برج را کوتاه کرده است، اظهار رضایت کردند؛ اما همچنان بر مصوبه‌ی صادرشده در اجلاس دوربان (سال 1384) مبنی بر تعدیل برج جهان‌نما به میزان 12 متر در بخش شرقی و 24 متر در بخش غربی تأکید کردند و پرونده‌ی نقش جهان را نبستند تا ایران متعهد شود، این میزان از برج را کوتاه کند. یونسکو حتا ایران را تشویق کرد تا مقدماتی را فراهم کند و محور الحاقی فرهنگی ـ تاریخی اصفهان را به پرونده‌ی نقش جهان در فهرست آثار جهانی اضافه کند.

 

منبع : tebyan.net

بحث کاهش ارتفاع برج جهان‌نما همچنان باقیست گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات