منشور کوروش به ایران برمی گردد - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد منشور کوروش به ایران برمی گردد ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

منشور کوروش به ایران برمی گردد
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

بر اساس توافق اولیه موزه ملی ایران و موزه بریتانیا منشور کوروش در ایران به نمایش گذاشته می شود .

روبرت نیل مک گریگور، مدیر موزه بریتانیا که به تازگی برای امضای قرارداد برپایی نمایشگاه "ایران عصر صفوی" در موزه بریتانیا به ایران سفر کرده ، به محمد رضا مهراندیش رئیس کل موزه ملی ایران وعده داد منشور کوروش را برای نمایش موقت به ایران امانت دهد.

منشور کوروش که به استوانه کوروش هم موسوم است 130سال پیش از ایران خارج شد و اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می شود و دولت ایران برای نمایش این اثر تاریخی موظف به تنظیم موافقت‌نامه‌های حقوقی با دولت انگلیس است .

منشور کوروش یک شی استوانه‌ای سفالین است که در سال 539 پیش از میلاد به فرمان کوروش دوم هخامنشی ساخته شده و دور تا دور آن مجموعه‌ای از سخنان و دستورات پادشاه به خط میخی بابلی نقش بسته است، به همین علت این استوانه به منشور حقوق بشر در جهان شناخته می‌شود.

منشور کوروش در حدود سال 1285هنگام کاوش های باستان‌شناسی در میان‌رودان (بین‌النهرین) کشف شده است .

پیش از این یک بار در سال1971 میلادی مسئولان وقت موزه بریتانیا وعده کرده بودند منشور کوروش را به درخواست دولت ایران به تهران امانت دهند که مخالفت دولت بریتانیا با این اقدام ،سبب بروز تنش میان مسئولان دو کشور شده بود.

بنابراین گزارش، نمایشگاه ایران عصر صفوی زمستان سال جاری در موزه بریتانیا برپا می شود، اما درباره زمان نمایش منشور کوروش در ایران هنوز خبری در دست نیست.

 

منبع : tebyan.net

منشور کوروش به ایران برمی گردد گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

تبلیغات