ارگ بم

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی استان کرمان، در مراسم اعطای گواهی ثبت ارگ بم در فهرست میراث جهانی که در شهرستان بم برگزار شد، معاون عمرانی استاندار کرمان طی سخنانی ضمن تشکر از رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور و استان برای بازسازی بنای تاریخی ارگ قدیم بم گفت: ایران اسلامی از لحاظ داشته‌های فرهنگی جزو 10 کشور اول دنیا است و به همین دلیل شناساندن این داشته‌ها به دنیا یک امر ضروری است.

جواد کمالی به تعدادی از جاذبه‌های استان کرمان اشاره کرد و گفت: این مواهب باید هرچه سریعتر در فهرست میراث جهانی به ثبت برسند.

وی همچنین ثبت ارگ تاریخی بم در فهرست میراث جهانی را اقدامی حساس و کم‌نظیر خواند و تصریح کرد: باید از اجماع جهانی که پیرامون بازسازی بم و ثبت ارگ قدیم در فهرست میراث جهانی بوجود آمده، تقدیر شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان نیز در این مراسم، ثبت شهرستان بم و منظر فرهنگی آن در فهرست میراث جهانی را نقطه عطفی در تاریخ این منطقه عنوان کرد و گفت: سعی خواهیم کرد با همکاری صدا و سیما، شبکه بین‌المللی جام جم و شبکه استانی کرمان خطه بم به همگان شناسانده شود.

علی کارنما با اشاره به اینکه می‌توان کرمان را به عنوان پایتخت تاریخی جهان معرفی کرد، افزود: وجود حوزه‌های فرهنگی هلیل رود، روستای صخره‌ای میمند، کلوت‌های شهداد و ارگ تاریخی بم، همگی دلیلی بر این مدعا هستند.

وی با بیان اینکه این مناطق باید با همکاری سازمان یونسکو در فهرست آثار جهانی به ثبت برسند، خاطرنشان کرد: استان کرمان در عرصه‌های مختلف فرهنگی، تاریخی و طبیعی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: ثبت یک اثر تاریخی در فهرست آثار جهانی سبب ایجاد غرور ملی و محلی می‌شود.

دکتر سعیدآبادی اقدام سریع یونسکو در ثبت ارگ بم در فهرست میراث جهانی را نشانگر تعهدات جهانی نسبت به این اثر تاریخی دانست و گفت: امیدواریم روزی ارگ بم نیز همانند شهر بم و باشکوه‌تر از گذشته تجلی یابد.

وی آموزش اهالی مناطق ثبت شده در فهرست آثار جهانی را نیز ضروری دانست.

در این مراسم مقامات محلی و تنی چند از اعضای یونسکو نیز حضور داشتند.

منبع : tebyan.net


تبلیغات