فارس سرشار از بوی گل محمدی

استان فارس با آب و هوای معتدل خود ، اقلیم بسیار مناسبی برای پرورش انواع گل به ویژه گل محمدی به شمار می رود .

به نقل از واحد مرکزی خبر: استان فارس با بیش از 4 هزار و 400 هکتار گلزار محمدی ، رتبه نخست کشور و حتی جهان را در میزان وسعت گلزارهای محمدی دارد .

همچنین رتبه نخست تولید گل محمدی کشور به مقدار بیش از 6 هزار و 500 تن گل تر ، غنچه و گلبرگ در سال به استان فارس اختصاص دارد .

زمین بیشتر گلستان های محمدی فارس ، دیم است و همین عامل موجب شده است تا در پرورش گل های محمدی هیچ ماده شیمیایی استفاده نشود .

اما بلغارستان بزرگترین تولید کننده اسانس گل محمدی در دنیا است .

با وجود آن که سطح زیر کشت گل محمدی در بلغارستان تقریباً نصف سطح زیر کشت این گل در استان فارس است اما این کشور سالانه هزار و 200 تا هزار و 500 تن اسانس گل محمدی تولید می کند.

با وجود آن که گلزارهای محمدی استان فارس تقریباً دو برابر کشور بلغارستان است چرا بازدهی تولید در این منطقه کمتر است ؟

مدیر امور باغبانی جهاد کشاورزی فارس در این زمینه می گوید : کم توجهی به پرورش گل و تولید گلاب ، بازاریابی نکردن ، تبلیغ نکردن ، تشویق نکردن گلکاران و سرمایه گذاران ، پرداخت نکردن وام های بانکی و نبود اتحادیه صنفی از علل ناکافی بودن بازده فرآوری گل محمدی در این استان است.

ساسانی، کاهش سرمایه گذاری ، وجود نداشتن صنایع تبدیلی ، پراکندگی و در دسترس نبودن بعضی از مناطق پرورش و تولید مانند لایزنگان داراب ، خرید نکردن تضمینی ، نبود آموزش کافی و به کار نبستن تجربه کشورهای دیگر را از عوامل دیگر عقب ماندگی فارس در تولید گل و صنایع تبدیلی مرتبط به آن دانست.

مصرف اسانس گل محمدی از مزایای این اسانس است بطوری که آلمان و فرانسه از اسانس این گل برای تولید دارو ، مواد آرایشی ، بهداشتی و خوراکی استفاده می کنند.

غلامرضا منوچهری افزود : این تنوع مصرف ، انگیزه خوبی است که به تولید گل محمدی و بخش فرآوری آن در کشور توجه ویژه ای شود.

وی گفت : در کشورهای دیگر به ویژه در ترکیه ، هندوستان ، چین و نیوزلند برنامه های وسیعی برای تولید گل محمدی در حال اجراست و اگر به این بخش در کشورمان توجه ویژه ای نشود به زودی شاهد خارج شدن بازار گل محمدی و گلاب از دست ایران خواهیم بود.

منبع : tebyan.net


تبلیغات