در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر
ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر - آکا

کارشناس فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: کار ساماندهی سه هزار سکه باستانی کشف شده دراین استان در دست انجام است.

رشید گل‌افشان افزود: این سکه‌ها متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله اشکانی، الیمایی ( حکومتی محلی در دوره اشکانیان که سکه ضرب می‌کرده‌اند) ساسانی و اسلامی تا دوره قاجاریه است که اکثر آنها درجریان کاوش‌ها و یا کشف تصادفی در محوطه‌های باستانی استان بوشهر به دست آمده است.

وی اظهارداشت: این سکه‌ها در مخزن اموال فرهنگی و تاریخی سازمان در حال نگهداری است و برنامه طبقه‌بندی و شناسنامه‌دارکردن آنها در دست انجام است.

گل‌افشان یادآور شد: اخیرا شناسنامه و تصاویر ویژه ‪50 سکه متعلق به دوره صدراسلام که در منطقه تنگ ارم شهرستان دشتستان کشف شده بود، نیز تهیه شده است.

وی اضافه‌کرد: اکثر اشیا مکشوفه دراستان بوشهر سکه‌های متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از دوره اشکانی تا معاصر است.

گل‌افشان گفت: سکه‌ها از جمله اشیا فرهنگی به شمار می‌روند که اطلاعات بسیار زیاد و ارزشمندی نظیر پویایی یا پویا نبودن اقتصادی، پادشاهان و حکمرانان و خطوط به کاررفته در هر دوره را در بر دارند.

وی افزود: استان بوشهر به دلیل نقش مهمی که از گذشته‌های دور در منطقه خلیج فارس داشته، محوطه‌ها، شهرها و بنادر زیادی را در حاشیه خلیج فارس در خود دارد که شواهد زنده‌ای از رونق تجاری و سیاسی گذشته ایران است.

گل‌افشان بیان کرد: در این شهرها و بنادر ساحلی مبادلات تجاری گسترده‌ای توسط سکه‌های رایج دوره‌های مختلف انجام می‌شده‌است که بصورت یافته‌های باستان شناسی در محوطه‌های باستانی به دست آمده‌اند.

 

منبع : tebyan.net

ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
تبلیغات