ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کارشناس فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان بوشهر گفت: کار ساماندهی سه هزار سکه باستانی کشف شده دراین استان در دست انجام است.

رشید گل‌افشان افزود: این سکه‌ها متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از جمله اشکانی، الیمایی ( حکومتی محلی در دوره اشکانیان که سکه ضرب می‌کرده‌اند) ساسانی و اسلامی تا دوره قاجاریه است که اکثر آنها درجریان کاوش‌ها و یا کشف تصادفی در محوطه‌های باستانی استان بوشهر به دست آمده است.

وی اظهارداشت: این سکه‌ها در مخزن اموال فرهنگی و تاریخی سازمان در حال نگهداری است و برنامه طبقه‌بندی و شناسنامه‌دارکردن آنها در دست انجام است.

گل‌افشان یادآور شد: اخیرا شناسنامه و تصاویر ویژه ‪50 سکه متعلق به دوره صدراسلام که در منطقه تنگ ارم شهرستان دشتستان کشف شده بود، نیز تهیه شده است.

وی اضافه‌کرد: اکثر اشیا مکشوفه دراستان بوشهر سکه‌های متعلق به دوره‌های مختلف تاریخی از دوره اشکانی تا معاصر است.

گل‌افشان گفت: سکه‌ها از جمله اشیا فرهنگی به شمار می‌روند که اطلاعات بسیار زیاد و ارزشمندی نظیر پویایی یا پویا نبودن اقتصادی، پادشاهان و حکمرانان و خطوط به کاررفته در هر دوره را در بر دارند.

وی افزود: استان بوشهر به دلیل نقش مهمی که از گذشته‌های دور در منطقه خلیج فارس داشته، محوطه‌ها، شهرها و بنادر زیادی را در حاشیه خلیج فارس در خود دارد که شواهد زنده‌ای از رونق تجاری و سیاسی گذشته ایران است.

گل‌افشان بیان کرد: در این شهرها و بنادر ساحلی مبادلات تجاری گسترده‌ای توسط سکه‌های رایج دوره‌های مختلف انجام می‌شده‌است که بصورت یافته‌های باستان شناسی در محوطه‌های باستانی به دست آمده‌اند.

 

منبع : tebyan.net

ساماندهی سه هزار سکه کشف شده در بوشهر گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران

اخبار اکاایران

اخرین مطالب آکاایران

تبلیغات