موزه هنرهای ملی ایران

این موزه در سال 1309 شمسی به همت و تلاش هنرمند گرانقدر مرحوم طاهرزاده بهزاد که خود از نقاشان و طراحان نقش قالی و مینیاتور بود دایر شد. ساختمان موزه از بناهای دوره قاجار است و در حقیقت حوض خانه کاخ نگارستان بود. از این کاخ دوره قاجار فقط همین بخش باقی مانده است. آثار به نمایش در آمده در این موزه شامل مینیاتور، تذهیب، تشعیر، خاتم کاری، پارچه بافی (زری و مخمل )، معرق، منبت، قلم زنی روی فلز، سفال گری، فرش و میناکاری هنرمندان قرن اخیر است.

نشانی : میدان بهارستان، خیابان کمال الملک، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  

موزه جواهرات ملی

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

در سال 1316 شمسی به موجب قانون مورخ 25 ابان ماه 1316، قسمت عمده جواهرات موجود در کاخ های سلطنتی به بانک مرکزی ایران منتقل شد. از سال 1322 به بعد این موزه به تماشای عموم گذاشته شد. بعداً خزانه جدیدی در خور جواهرات ملی ساخته شد و خزانه فعلی جواهرات بانک مرکزی در سال 1324 در یک طبقه در محل فعلی گردآوری شد و در اواخر سال 1339 گشایش یافت.

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

نشانی : خیابان فردوسی، روبروی سفارت آلمان 

موزه هنرهای معاصر

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

ساختمان موزه در اواخر 1356 شمسی افتتاح شد. ساختمان آن تلفیقی از شیوه معماری سنتی و معماری مدرن است. این موزه مشتمل بر سه طبقه و چندین گالری است. آثار و اشیای ارائه شده در این گالری ها به مناسبت های مختلف تغییر می کند. در سه گالری موزه آثار هنرمندان معاصر ایرانی و خارجی به نمایش گذاشته شده است. موزه هنرهای معاصر دارای امکانات جنبی از جمله کتابخانه تخصصی، کارگاه عکاسی، محل فروش نشریه، رستوران، سالن سخنرانی و سینما است.

نشانی : خیابان کارگر شمالی، جنب پارک لاله    

موزه آزادی (مجموعه فرهنگی)

این مجموعه شامل بخش های زیر است: برج با ارتفاع 50 متر که بخش اصلی موزه را تشکیل می دهد و معماری آن تلفیقی از دوره ساسانی و اسلامی است، سالن سمعی و بصری که براساس نقشه ایران طراحی شده است، چند تالار نمایشگاه های آثار هنری، سالن دیور اما با 12 غرفه، کتابخانه، سالن سینما و امکانات دیگر.

خانه صبا

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

به منظور بزرگداشت استاد ابوالحسن صبا بزرگ مرد تاریخ موسیقی معاصر ایران در آبان ماه 1353  بخشی از خانه پدری و شخصی وی با عنوان خانه صبا گشایش یافت. در این موزه سازهای متعلق به صبا مشتمل بر دو ویولون، یک سه تار، یک سنتور، نی، تار، کمانچه، ضرب، دف و اشیای دیگر نیز از جمله تألیف ها و یادداشت های استاد در زمینه هنر موسیقی، نامه ها، اسناد و نوشته های رسمی، عکس ها، تابلوهای نقاشی و اشیاء و اموال شخصی وی به نمایش در آمده اند. در این موزه نمونه هایی از نقاشی های صبا نیز به چشم می خورد.

نشانی : میدان آزادی   

موزه سیزده آبان

این موزه در سال 1325 به وسیله جمعیت هلال احمر و با تلاش استاد علی اکبر صنعتی زاده مجسمه ساز و نقاش معروف معاصر با نمایش تندیس هایی از شخصیت های علمی و ادبی و تیپ های مختلف اجتماعی در صحنه های مختلف همراه با صد پرده نقاشی آبرنگ کار مؤسس آن استاد صنعتی زاده به نمایش در آمده است.

نشانی : میدان امام خمینی 

موزه سینما

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

در این موزه وسایل و لوازم قدیمی سینما و عکس هایی از شخصیت های سینمایی نظیر دوبلورها، فیلم سازان و پشت صحنه فیلم های بزرگ و پوسترها به نمایش گذاشته شده است .

نشانی : خیابان ولیعصر – باغ فردوس   

موزه نقاشی پشت شیشه

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

این موزه در برگیرنده مجموعه تابلوهای نقاشی پشت شیشه از انسان، تک چهره، شخصیت های مذهبی، تصاویر گل و مرغ، تصاویر هندسی، حیوانی، بناها، منظره، نوشته ها و خطوط قرآنی است.

نشانی : خیابان هدایت، تقاطع خیابان تنکابن  

کتابخانه و موزه ملی ملک

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

این موزه دارای کتب نفیس خطی و آثار و اشیایی است که توسط حاج آقا ملک ( ملک التجار ) در طی دوران زندگی او خریداری و جمع آوری شده است. در این موزه کتاب های نفیس، سکه، مجموعه تمبر، تابلوهای نقاشی « منجمله از آثار کمال الملک » قالیچه و ... نگه داری می شود.

نشانی : خیابان امام خمینی، شمال سر در باغ ملی    

موزه فرش رسام عرب زاده

فرش و طرح های گوناگون آن در این موزه به نمایش در آمده است. کلیه آثار این مجموعه متعلق به هنرمند نامی کشورمان مرحوم رسام عرب زاده است.

نشانی : پاسداران، بوستان یکم، شماره 7      

موزه (تماشاگه) پول

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

در این موزه پول شامل سکه و اسکناس از ادوار مختلف تاریخی به نمایش در آمده است.

موزه سکه بانک سپه

گشت و گذاری در موزه های پایتخت (2)

این موزه در سال 1341 شمسی در ساختمان مرکزی بانک سپه در یک طبقه تأسیس شد. در این موزه 20 هزار سکه از 2700 سال پیش تا به حال نمایش گذاشته شده است.

نشانی : میدان امام خمینی، بانک سپه

 

منبع : tebyan.net


تبلیغات