(اورمیه، اشنویه، بوکان، پیرانشهر، تکاب، چالدران، خوی)

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

براساس آخرین تقسیمات کشوری استان آذربایجان غربی دارای چهارده شهرستان، بیست و چهار شهر، سی و چهار بخش و همچنین 1032 دهستان و مرکز آن شهرستان ارومیه است.

ارومیه

شهرستان ارومیه در جلگه ای در کنار دریاچه لاجوردی ارومیه قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان سلماس، از جنوب به شهرستان نقده، از شرق به دریاچه ارومیه و از غرب به مرز ترکیه محدود است. کرانه غربی دریاچه ارومیه را در قدیم " گیلزان" می نامیدند. گروهی معتقدند که نام باستانی این شهر و دریاچه آن "چی چیست" و "چی چستا" است. سریانیان آن راه " اورمیا"، ارمنی ها "اورمی"، اعراب "ارمیه" و ایرانیان "ارومی" نوشته اند.

این شهرستان با 5298 کیلومتر مربع مساحت و دارای پنج بخش به نام های "سیلوانه"، "صومای برادوست"، " انزل"، " نازلو" و " مرکزی " و سه شهر است.

مراکز دیدنی: مسجد جامع ارومیه، مسجدسردار، مسجد مناره، مسجد اعظم ارومیه، امامزاده برکشلوی ارومیه، زیارتگاه عرب باغی، زیارتگاه مهدی القدم، بقعه دیزج تکیه، امامزاده قریب حسن، سه گنبد، کلیسای ننه مریم، کلیسای مارگیوکیس، کلیسای آشوری مادت خنه، کلیسای ماردانیال، کلیسای آشوری مار صبر شیوع، کلیسای موانا، کلیسای مارتوما، کلیسای پطور سوپولیس، کلیسای قره باغ، کلیسای سیر ارومیه، کلیسای شرق آشوری، کلسیای کلیمیان، مدرسه هدایت، مدرسه بیست و دو بهمن، خانه انصاری، ساختمان شهربانی، ساختمان ستاد لشگر، شهرداری ارومیه، یخچال دو قوز پله (نه پله)، پل باراندوز چای، پل چنقرانلوی ارومیه، بازار سنتی ارومیه، قلعه تاریخی بردوک، قلعه اسماعیل آقا، قلعه تاریخی دم دم، مقبره تاریخی روستای تم تمه، مقبره روستای خانقاه، مقبره صخره ای قارلی دام، غار هارون و مارون، غار میر داوود، غار تم تمه، تپه باستانی گوی تپه، تپه باستانی کرد لرتپه تاریخی موانا، موزه تاریخ طبیعی ارومیه، موزه آثار تاریخی ارومیه، دریاچه ارومیه سنگ مشت عثمان در داخل دریاچه ارومیه و ...

اشنویه

شهرستان اشنویه از شمال به شهرستان ارومیه، از جنوب به شهرستان پیرانشهر، از شرق به شهرستان نقده و از غرب با دو کشور ترکیه و عراق همسایه است و به همین دلیل دارای اهمیت نظامی و استراتژیکی ویژه ای است. شهرستان اشنویه منطقه ای کوهستانی و جلگه ای است. این شهرستان دارای دو بخش "مرکزی" و "نالوس" است.

مراکز دیدنی: مرقد شیخ عبدالعزیز، کتیبه معروف کله شین (موجود در موزه ارومیه)، تپه مورا، کرد چوپکا تپه کوچک، دژ قلاتگاه، قبور سلاطین سیتی سکایی، آرامگاه تومولوس سه گردان، کتیبه عین الروم و ...

بوکان

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

بوکان بر سر راه میاندوآب به سقز واقع شده است و در جنوب استان آذربایجان غربی قرار دارد. این شهرستان از شمال با شهرستان میاندوآب، از شرق با شهرستان شاهین دژ، از غرب با شهرستان مهاباد، از جنوب با استان کردستان و از جنوب غربی شهرستان سر دشت همسایه است.

نزدیک ترین شهر به آن سقز است که در فاصله سی و پنج کیلومتری بوکان قرار دارد. بوکان حد فاصل دو استان آذربایجان غربی و کردستان است. رودخانه معروف سیمینه رود از آن می گذرد. این شهرستان دارای دو بخش "سیمینه" و "مرکزی " و یک شهر است و تا مرکز استان دویست و بیست و شش کیلومتر فاصله دارد.

مراکز دیدنی: تپه سه گردان در روستای قالایچی، استخر بوکان، مسجد جامع بوکان، مسجد جامع حمامیان، قلعه سردار، قلعه قره کند، سد قدیمی قورمیش، گنبدسردار، کور خانه، قلعه داش کن کسن و...

پیرانشهر

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

این شهرستان از شمال به شهرستان نقده، از جنوب به شهرستان سردشت، از شرق به شهرستان مهاباد و از غرب به مرز عراق محدود است. شهرستان پیرانشهر دارای 2178 کیلومتر مربع مساحت، دو بخش و یک شهر است. این شهرستان با مرکز استان صد و چهل و شش کیلومتر فاصله دارد.

آب و هوای شهرستان پیرانشهر سردسیری است. پیرانشهر به دلیل عواملی چون موقعیت نظامی، موقعیت ارتباطی (این شهرستان درمسیر راه های اشنویه به سردشت و نقده به سردشت واقع است و از طریق تمرچین در غرب به عراق مربوط می شود) و موفقیت اقتصادی (علاوه بر دامپروری و کشاورزی دارای کارخانه قند نیز است) حایز اهمیت است.

مراکز دیدنی: تپه قلات شین آباد، تپه قلات موت آباد، تپه قلات جلدیان، تپه کرد مرقد و ...

تکاب

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

این شهرستان از شمال با استان آذربایجان شرقی، از شرق با استان زنجان، از جنوب با استان کردستان و از غرب با شهرستان شاهین دژ و میاندوآب همسایه است.

مساحت این شهرستان 2186 کیلومتر مربع و شامل دو بخش و یک شهر است. این شهرستان تا مرکز استان سیصد و یازده کیلومتر فاصله دارد. از تولیدات مهم این شهرستان فرش معروف "افشار" است.

مراکز دیدنی: تخت سلیمان، سنگ اژدها، کوه میان تهی (زندان سلیمان)، تخت بلقیس، چشمه های آب گرم، چمن متحرک بدرلو، پل ساروق، تپه باستانی تخ تخ، دژسارو قورقان، کلیسای قیزجه، چهار طاقی ساسانی، بقعه ایوب انصاری، غارغیب آباد، غار کهریز، یخچال قدیمی اوغول بیگ، تأسیسات آبی سنگر و ...

چالدران

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

شهرستان چالدران در شمال غربی ایران و بین شهرستان های خوی در جنوب و ماکو در شمال قرار دارد. این شهرستان از غرب به کشور ترکیه محدود است و صد و پنجاه کیلومتر مرز مشترک با آن دارد.

آب و هوای آن معتدل کوهستانی و دارای تابستان های خنک و زمستان های سرد است. این شهرستان با شصت هزار نفر جمعیت دارای دو بخش به نام های "مرکزی" و "زردشت" است و تا مرکزاستان دویست و بیست و چهار کیلومتر فاصله دارد.

مراکز دیدنی: قره کلیسا (کلیسای طاطائوس)، مقبره سید صدرالدین وزیر شاه اسماعیل صفوی، آرامگاه شهدای  جنگ چالدران با عثمانی ها، مقبره یا سکونت گاه صخره ای فرهاد و شیرین، کلیسای مریم مقدس ، کلیسای زور زور، چشمه معدنی شگفتی و..

خوی

گشت و گذاری در استان آذربایجان غربی (1)

شهرستان خوی در شمال غربی ایران در دشتی نسبتاً وسیع دارد و از شمال به ماکو، از شرق به مرند، از جنوب به سلماس و از مغرب به کشور ترکیه منتهی می شود.

این شهرستان 5461 کیلومتر مربع مساحت دارد و دارای پنج بخش و سه شهر به نام های خوی، قره ضیاالدین، فیرورق و دوازده دهستان است. مجموع روستاهای تابعه خوی سیصد و هفت روستا است.

آب و هوای این شهرستان به علت وجود کوه های حصار مانند که مانع نفوذ بادهای سرد زمستانی است، در زمستان نسبت به شهرهای تبریز و ارومیه گرم تر است. ولی در تابستان بادهای گرم سبب گرمی هوای این شهر می شود.

مراکز دیدنی: مسجد مطلب خان، مسجد سیدالشهدا، مسجد حاج بابا، مسجد شیخ، مسجد سایل، مسجد ملاحسن، امامزاده سید بهلول مقبره سید یعقوب، مقبره سید التاج الدین خوبی، بقعه هفت برادران ربط، مسجد چورس، مناره شمس تبریزی، دروازه سنگی خوی، بازار سنتی خوی، پل خاتون، پل قطور، پل کسیان، کلیسای سورپ سرگیس، کلیسای مهلذان، کلیسای قریس، کلیسای قدیمی محله یدیلر، دژاورارتوبی بسطام، بقعه ذهبیه خوی، خانه کبیری، موزه خوی، قلعه کوراوغلی، گور دخمه چیرکندی، حمام قدیمی قره ضیاالدین، یخچال چورس، قلعه بلورآباد قره ضیاالدین، کاروانسرای خان، مسجد داش آغلیان، مسجد خان، کلیسای فنای خوی، آرامگاه میریعقوب، آرامگاه آقا میرهادی، کاروانسرای میرزا هاشم، حمام ایل، حمام محمد بیگ، ساختمان دبیرستان حکیمیه، ساختمان شهرداری، جاده معروف ابریشم، پارک فیرورق، کاروانسرای شاه عباسی جاده قطور و

و ...

منبع : tebyan.net


تبلیغات