قلعه باستانی بسطام و تخت بلقیس - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد قلعه باستانی بسطام و تخت بلقیس ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

قلعه باستانی بسطام و تخت بلقیس
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

 قلعه بسطام یکی از بزرگ ترین محوطه های باستانی اوراتوبی جهان به شمار می رود و از نظر وسعت، سومین محوطه اوراتوبی شناخته شده در دنیا است. این قلعه بر طبق کتیبه ای از "روسای دوم" پادشاه او رارتوها در حد فاصل بین سال های 645 تا 685 ق.م ساخته شد و در طول سلطنت وی مورد استفاده قرار گرفت. در دوران سلجوقی تا صفویه نیز مجدداً از آن استفاده شد.

این قلعه در بالای کوهی در کنار روستای "بسطام" قره ضیاالدین شهرستان خوی قرار دارد و دارای دیوارهای مستحکم سنگی است و به دشت و دره پایین آن اشراف کامل دارد. دیوارهای موجود از سنگ های بزرگ ساخته شده و دارای پیش آمدگی و فرو رفتگی هایی به شیوه معماری دوره اورارتوبی است.

قلعه بسطام از سه قسمت تشکیل شده است:

پایین قلعه: دروازه ها، محل استقرار سربازان و اصطبل.

کیتم قلعه: معبد خدای خدایان اورارتو و یکی از انبارهای بزرگ آذوقه.

بالای قلعه: سکونت گاه و محل فرماندهی.

تخت بلقیس

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کوه بلقیس با دو قله و سه هزار و دویست متر ارتفاع در هفت و نیم  کیلومتری شمال شرقی تخت سلیمان قرار دارد. استحکامات تخت بلقیس یا بلقیس ملکه صبا بر روی  قله جنوبی واقع شده است.

ویرانه های تخت بلقیس توسط هیات های مختلف مورد بررسی و حفاری قرار گرفته است. حصار استحکامات این قلعه، فضایی در حدود50×60 متر را به صورت پله ای در بر می گیرد.

این حصار دارای نه ارک مشخص است. در درون حصار استحکامات، در رأس قله، بنایی با تالار تقریباً مربع  شکل  و ایوانی در جلو دیده می شود. در جلوی بنا یک تراس چند طبقه قرار دارد که اتاق های پناهگاه مانند طویلی را با سقف گنبدی در خود جای داده است. نوع معماری بنا، آجرهایی به ابعاد آجرهای ساسانی و قطعات سنگ ماسه زرد رنگ با علایم حجاری ساسانی، قدمت این بنا را به دوره ساسانی می رساند.

منبع : tebyan.net

قلعه باستانی بسطام و تخت بلقیس گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات