معرفی بقعه های متبرکه استان آذربایجان غربی

بقعه دیزج تکیه

این مقبره مدفن یکی از نوادگان امام موسی الکاظم (ع) است و در پانزده کیلومتری جنوب شرقی شهر ارومیه قرار دارد.

بنای این بقعه از آجر ساخته شده و مربوط به دوره قاجار است و سقفی شیروانی دارد. بنا به صورت چلیپا ساخته شده  و برای زیباتر کردن فضای داخلی آن از کادر بندی و مقرنس کاری نیز بهره جسته اند.

بقعه ایوب انصاری

این بقعه در بالای کوهی به همین نام در سیزده کیلومتری جنوب شهرستان تکاب قرار دارد. بنای بقعه مستطیل شکل است و در تمام قسمت های آن سنگ قلوه، لاشه سنگ و ملاط ماسه و آهک به کار رفته است. تنها در و ورودی بنا در قسمت جنوب شرقی آن قرار دارد. در قسمت های مختلف نمای خارجی آثار قشری از گچ و آهک دیده می شود.

بنا از سه قسمت اصلی دهلیز یا کفش کن، چهار طاقی و مقبره تشکیل شده است. دهلیز در غرب این مجموعه واقع شده و مستطیل شکل است.

سقف بندی آن به صورت پوشش خرپشته ای است. این پوشش متعلق به معماری ایران پیش از اسلام است.

چهار طاقی دارای چهار قوس گهواره ای و همچنین فیل گوش هایی است که تعبیه گنبد عرقچینی را آسان تر می نماید. اتاق مقبره در سمت شمال چهار طاقی ساخته شده و از بیرون به شکل مربع است. پایه گنبد حاشیه ای گچ بری دار که دور تا دور آن می گردد. گنبد مقبره از بیرون شکل منظمی ندارد و قطر آن 20/5 است.

قبر"ایوب انصاری" متوفی در سال 850 هـ.ق در وسط اتاق مقبره قرار دارد. این بقعه از نظر سبک معماری، مصالح ساختمانی و نیز نقشه شباهت بسیاری به مقبره سلطان ویس دارد. بنای اخیر را مربوط به سده ششم هـ . ق دانسته اند.

در این بنا دو کتیبه سنگی دیده می شود. کتیبه اول به ابعاد ×38 سانتی متر توسط "ملا قلندر نامی" در سال 1095 هـ.ق نوشته شده است و کتیبه دوم تاریخ 1283هـ.ق را نشان می دهد و مربوط به سنگ قبر "ملاعبدالله" آخرین متولی بقعه است.

بقعه ذهبیه

بقعه ذهبیه در کوی کامران در جنوب غربی میدان بسیج شهرستان خوی واقع است. حیاط بقعه با در چوبی بزرگ در سمت شمالی کوچه کامران قرار دارد. بنای بقعه نیز در سمت غرب حیاط قرار گرفته و در نزد مردم به "ذهبی مسجدی" معروف است.

ساختمان بقعه دارای دو در اصلی است. در چهار لنگه آهنی به حیاط ساختمان باز می شود و در چوبی قدیمی به راهروی سرپوشیده و پس از آن به صحن اصلی بقعه که شش نفر از اقطاب ذهبیه در آن مدفون هستند، منتهی می شود.

با توجه به شکل ظاهری و مصالحی که در ساختمان آن به کار رفته است می توان گفت بنا به دوره قبل از قاجار تعلق دارد. بنا فاقد هر گونه تزیینات است و تنها در دیوارهایش طاقچه هایی با گچ کاری ساده و تصویر"ذهبیه" دیده می شود.

در سر در ورودی، لوحه ای از سنگ مرمر به شرح ذیل دیده می شود:

"مقبره حضرت رایض الدین اعجو به و حضرت خان پرویز سفیر العارفین و روسای وقت سلسله جلیله ذهبیه آذربایجان و سایر اولیاء الله".

ساختمان بنا در دو طبقه احداث شده است. در طبقه پایین قبرهای سلسله ذهبیه و محوطه ای  برای عبادت وجود دارد و طبقه دوم زمانی کتابخانه و محل جمع اقطاب ذهیبه بوده است. سقف گنبدی شکل دارای شیروانی است.

منبع : tebyan.net


تبلیغات