کلیسای حضرت مریم - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد کلیسای حضرت مریم ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

معرفی کلیساهای استان آذربایجان غربی (3)

کلیسای حضرت مریم
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

کلیسای حضرت مریم در باغ نسبتاً بزرگی در محوطه قدیمی چهار بخش ارومیه قرار دارد. ساختمان کلیسا در ضلع جنوبی باغ واقع شده است و در جلوی آن چند سنگ قبر بزرگ دیده می شود که مربوط به عده ای از مسیحیان آشوری اعدام شده  در سال 1945م است.

به استناد منابع کلیسایی و با توجه به شیوه معماری، کلیسای حضرت مریم در قرن هفتم (م) و در اواخر دوره ساسانی ساخته شد و از نظر معماری، شباهت بسیاری به کلیسای مادت خنه جمال آباد و کلیسای ننه مریم دارد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

ساختمان کلیسا دارای طرح مستطیل شکل است، اما وجود یک اتاق در سمت راست ورودی و اتاق تعمید در صحن ضلع جنوبی آن، حالت یک نواخت آن را از بین برده است. ترکیب کلیسا بسیار ساده و در عین حال متناسب است. حالت اتاق ها و گنبد با وجود ارتفاع بسیار کم، بسیار جالب به نظر می رسد. تالار اصلی با سه گنبد کم خیر و قوس های جناقی و جرزهای قطور، تالار بیت الشتاء مسجد جامع اصفهان را تداعی می کند. در انتهای تالار محراب کلیسا قرار دارد و ورودی آن از داخل یک طاق نما صورت می گیرد. اتاق های تعمید نیز در ضلع جنوبی محراب تعبیه شده اند. در انتهای تالار، بقایای کف کلیسا که با تخته سنگ های صاف و نازک فرش شده اند، هنوز هم به چشم می خورد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

نمای داخلی ساده و جبهه خارجی نیز تا سال 1360 ش ساده و بدون هر نوع تزیین بود. در آن سال به منظور جلوگیری از فرسایش دیوارهای جانبی، نمای آن را با آجرهای سفالی پوشاندند. برج ناقوس کلیسا به تبعیت از شکل برخی کلیساهای مشابه، به سردر ورودی متصل است.

منبع : tebyan.net

کلیسای حضرت مریم گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات