معرفی کلیساهای استان آذربایجان غربی (3)

کلیسای حضرت مریم

کلیسای حضرت مریم در باغ نسبتاً بزرگی در محوطه قدیمی چهار بخش ارومیه قرار دارد. ساختمان کلیسا در ضلع جنوبی باغ واقع شده است و در جلوی آن چند سنگ قبر بزرگ دیده می شود که مربوط به عده ای از مسیحیان آشوری اعدام شده  در سال 1945م است.

به استناد منابع کلیسایی و با توجه به شیوه معماری، کلیسای حضرت مریم در قرن هفتم (م) و در اواخر دوره ساسانی ساخته شد و از نظر معماری، شباهت بسیاری به کلیسای مادت خنه جمال آباد و کلیسای ننه مریم دارد.

کلیسای حضرت مریم

ساختمان کلیسا دارای طرح مستطیل شکل است، اما وجود یک اتاق در سمت راست ورودی و اتاق تعمید در صحن ضلع جنوبی آن، حالت یک نواخت آن را از بین برده است. ترکیب کلیسا بسیار ساده و در عین حال متناسب است. حالت اتاق ها و گنبد با وجود ارتفاع بسیار کم، بسیار جالب به نظر می رسد. تالار اصلی با سه گنبد کم خیر و قوس های جناقی و جرزهای قطور، تالار بیت الشتاء مسجد جامع اصفهان را تداعی می کند. در انتهای تالار محراب کلیسا قرار دارد و ورودی آن از داخل یک طاق نما صورت می گیرد. اتاق های تعمید نیز در ضلع جنوبی محراب تعبیه شده اند. در انتهای تالار، بقایای کف کلیسا که با تخته سنگ های صاف و نازک فرش شده اند، هنوز هم به چشم می خورد.

کلیسای حضرت مریم

نمای داخلی ساده و جبهه خارجی نیز تا سال 1360 ش ساده و بدون هر نوع تزیین بود. در آن سال به منظور جلوگیری از فرسایش دیوارهای جانبی، نمای آن را با آجرهای سفالی پوشاندند. برج ناقوس کلیسا به تبعیت از شکل برخی کلیساهای مشابه، به سردر ورودی متصل است.

منبع : tebyan.net


تبلیغات