مدرسه آقا بزرگ در کاشان واقع خیابان فاضل نراقی واقع است. ساختمان این مدرسه مربوط است به دوره قاجاریه که با سرمایه شخصی به نام حاج محمد تقی خانبان طی سال های 1250 تا1260 قمری جهت استفاده نماز جماعت و درس و بحث داماد خود ملامهدی نراقی دوم، برادر ملااحمد نراقی ملقب به آقا بزرگ بنا شده و به این نام معروف گردیده است. معمار این بنا شخصی به نام استاد حاج شعبان بوده است.

درباره مدرسه آقا بزرگ بیشتر بدانیم - آکا

تمامی بنا از جمله گنبد این مدرسه که جزو بزرگ ترین گنبدهای آجری است با آجر ساخته شده و تزیینات به کار رفته شده در این بنا عبارت است از: کاشی کاری، آجرکاری، کتیبه های نفیس گچی و کاشی، مقرنس کاری، خطاطی ثلث و نستعلیق و نقاشی، که نقاشی این مدرسه توسط استاد محمد باقر قمصری صورت گرفته است.

کتیبه های خطوط مسجد توسط اساتید برجسته خوشنویس کاشان من جمله: محمد ابراهیم (جد خاندان معارفی کاشان) توسط محمد حسین (جد خاندان ادیب) وبسمله های طغری توسط سید صادق کاشانی نوشته شده است.

در بدو ورود به مدرسه مقرنس های گچی و نقاشی سردر و کاشی های الوان به کار رفته است در طرفین درگاه و دیوارهای جلو خان و کتیبه های بالای سردر، تختگاه و ظرافتی که در ساخت درب ورودی به کار رفته جلب توجه می نماید. سپس هشتی بسیار زیبا وسقف آن که با آجر و کاشی مقرنس تزیین گردیده مورد توجه قرار می گیرد، پس از هشتی با عبور از دو دالان مسقف عریض، به صحن مدرسه دست می یابیم که در میان این دو راهرو، دو شبستان زمستانی و تابستانی در دو طبقه قرار دارد.

درباره مدرسه آقا بزرگ بیشتر بدانیم - آکا

در قسمت سردر، چهار بالا خانه ساخته شده است که در طرفین سردر دو بادگیر دیده می شود که این بادگیرها با هدایت هوای مطبوع به شبستان تحتانی (تابستانی) و به زیرزمینی که زیر شبستان ها قرار دارد، تابستان گرم کویر را برای ساکنان این بنا قابل تحمل و دلپذیر می سازد. پس از ورود به محوطه مدرسه در صحن فوقانی و تحتانی و حجره های محل سکونت طلاب و گنبد آجری باشکوه و گلدسته های دو طرف آن خودنمایی می کند. علاوه براین، دو حیاط خلوت، آب انبار بزرگ، شبستان دیگری در پشت گنبد، ساختمان مسجدی که در جنب گنبد واقع است و محراب کاشی کاری واقع در شبستان جنب گنبد که در حقیقت مجموعه ای است از هنرهای معماری: کاشی کاری، گچ بری، کتیبه نویسی، مقرنس کاری و نقاشی، ازجمله متعلقات این بنای عظیم است. در قسمت شمالی این بنا، بقعه ای معروف به خواجه تاج الدین قرار دارد. اصل این بنا مربوط به قرن ششم است.

سایت ایران ویو با اندکی تغییر و تلخیص

تهیه و تنظیم برای سایت تبیان: زهره پری نوش

 

منبع : tebyan.net

تبلیغات