مناطق حفاظت شده استان آذربایجان غربی - آکا

 

پارک ملی ارومیه

در دریاچه ارومیه مجموعاً صد و دو جزیره بزرگ و کوچک وجود دارد که تنها پنج جزیره آن به نام های جزیره "اسلامی" (شاهی)، "کبودان"، "اشک داغی"، "اسپیده" و "آرزو" از بزرگ ترین آن ها به شمار می روند. در جزیره کبودان موش صحرایی، قوچ، میش وحشی و حیوانات دیگر فراوان وجود دارد. همچنین تعدای پلنگ نیز در این جزیره زندگی می کنند.

در جزیره اشک یکی از نادرترین گوزن های جهان یعنی گوزن زرد ایرانی زیست می کند.

جزایر دریاچه ارومیه به جز جزیره اسلامی به عنوان مناطق حفاظت شده دریاچه، پارک ملی اعلام شده اند. مناظر زیبا و ارزش های حیاتی این منطقه نه تنها در داخل کشور، بلکه در جهان نیز از اهمیت و اعتبار فراوان برخوردار است. این منطقه جزء پنجاه و نه نقطه بین المللی ذخایر طبیعی جهان است.

منطقه حفاظت شده مراکان

این منطقه در جنوب سواحل رودخانه ارس و در شهرستان خوی قرار دارد و دارای پوشش گیاهی بیشه زار و نیزه زار است. این منطقه گونه های مختلفی از حیات وحش و انواع پرنده را مانند قوچ، مار، میش، سنجاب، گراز، لاشخور و جغد در خوی جای داده است.

منطقه حفاظت شده آغ گل

این منطقه حفاظت شده بین ماکو و پلدشت قرار دارد. در این زیستگاه طبیعی میش، قوچ، کل، بز و پرندگان بومی و مهاجر مانند کبک و چیل زندگی می کنند. این منطقه هر سال پذیرای پرندگان مهاجر نیز است. علاوه بر مناطق و زیست گاه های طبیعی در برخی نقاط استان شکارگاه هایی نیز وجود دارد که شکار در این شکارگاه ها با نظارت سازمان محیط زیست انجام می گیرد. از جمله این شکارگاه ها می توان به شکارگاه های خوی، ماکو و شکارگاه های مرکز و جنوب استان اشاره کرد.

منبع : tebyan.net

تبلیغات