کوه خواجه

سرزمین سیستان در کنار رود هیرمند یکى از مناطق تاریخى ایران به شمار مى آید که آثار و شواهد تمدن هاى بسیارى را در خود جاى داده است. تمدن هایى که به واسطه وجود رود هیرمند و دریاچه هامون در این منطقه شکل گرفته اند و بعضا داراى قدمتى پنج هزار ساله هستند. شهر زابل نیز در منطقه سیستان از شهرهاى قدیمى این سرزمین به حساب مى آید که آثار تاریخى ارزشمندى را در خود جاى داده است. بناهایى که بیان گر دوره هاى تاریخى متفاوتى هستند. نام قدیمى شهر زابل را زرنک مى نامیدند. یکى از باارزش ترین و قدیمى ترین آثار تاریخى سرزمین سیستان کوه خواجه است.

کوه خواجه، تنها عارضه طبیعى در دشت سیستان است و در ۳۰ کیلومترى جنوب غربى شهرزابل قرار دارد. این کوه ذوزنقه اى شکل از سنگ هاى بازالت سیاه رنگ تشکیل شده مانند جزیره اى در میان دریاچه هامون قرار دارد. بر روى این کوه مى توان آثار بناهاى باستانى مربوط به دوره هاى تاریخى متفاوت را مشاهده کرد. یکى از مهم ترین و شاخص ترین بناهاى تاریخى این محل ، آتشکده اى است قدیمى که زمان ساخت آن به سده یکم پس از میلاد باز مى گردد. آتشکده مذکور داراى یک تالار مرکزى در وسط و راهروهایى در اطراف است که در نهایت به ورودى اصلى آن در جلو ختم مى گردد و مطابق با سبک چهارتاقى هاى آن دوره ساخته شده است. ویرانه هایى نیز در اطراف آن وجود دارد که مربوط به دوره هاى اشکانى و ساسانى است. کوه خواجه قلعه اى عظیم و دژ شهرى منحصر به فرد از دوره اشکانیان و ساسانیان است. این اثر بزرگ به تخت جمشید خشت و گل شهرت دارد و تنها نمونه دژ شهرهاى اشکانى باقى مانده در ایران است. یکى دیگر از بناهاى تاریخى شاخص در کوه خواجه ، کاخى است مربوط به دوره ساسانیان که جلوه هاى معمارى بدیعى را مى توان در آن مشاهده کرد.

کوه خواجه

این کاخ شامل عمارتى است که در جلوى آن حیاطى با منظره اى بسیار بدیع و زیبا که چشم هر بیننده اى را خیره مى سازد قرار گرفته است. همچنین در بخش جنوبى این تپه معبدى خشتى مربوط به دوره هاى قبل از اسلام قرار گرفته است. این معبد که کرچک چهل گنجه نام دارد بنابر عقیده برخى ، همردیف بناهاى قلعه دختر شمرده مى شود.

از دیگر بناهاى باستانى مربوط به دوره هاى پس از اسلام مى توان به مقبره خواجه مهدى بن محمد بن خلیفه اشاره کرد که در کنار زیارت گاه هاى خواجه قلتان و پیر گندم بریان قرار دارد و سایر آثار باستانى موجود بر روى تپه مربوط به قوم سکاها مى باشد.

کوه خواجه در دوره ساسانى کمتر مشابهى در دیگر نقاط کشور داشته و تنها آتشکده تخت سلیمان از برخى جهات با دوره ساسانى کوه خواجه بویژه آتشکده آن قابل مقایسه است

.سرزمین سیستان با تاریخ چندین هزار ساله خود به عنوان نگینى درخشان در تاریکى کویر مطرح است اما چرخ آثار باستانى و توسعه گردشگرى این منطقه به علتهاى مختلف لنگ مى زند. فراوانى آثار باستانى و تاریخى سیستان به اندازه اى است که بسیارى از دانشمندان و کارشناسان ایرانى و خارجى از آن به عنوان «سرزمین آفتاب» یاد کرده و سیستان را بهشت باستانشناسان معرفى کرده اند. نبود فضاى اقامتى و رفاهى در حاشیه کوه خواجه براى اسکان گردشگران این منطقه و فقدان مراکز پذیرایى و تجارتى و نبود امکانات اولیه بهداشتى در کنار این اثر تاریخى باعث مهجور ماندن و ناشناخته شدن کوه خواجه شده است.

وجود تاریکى مطلق در محیط اطراف کوه خواجه در شب و نبود اطمینان از امنیت شبانه براى عبور و مرور در اطراف این اثر از جمله مهمترین مشکلات دیگر پیش روى مشتاقان گردشگران است.

منبع : tebyan.net


تبلیغات