مینودشت یکى از شهرهاى شرقى استان گلستان واقع در شمال ایران است که به جهت طبیعت بکر و چشم اندازهاى بسیار زیبایش از گذشته ها به نام هاى دشت سبز، دشت بهشت، دشت مینو و نهایتاً مینودشت معروف بوده است.

شهر مینودشت، مرکز شهرستان مینودشت، در فاصله 98 کیلومترى گرگان و در مجاورت جاده تهران ـ مشهد قرار دارد. وسعت این شهر 98کیلومترمربع و جمعیت آن در حدود 32هزار نفر است. این شهر از جنوب، به استان سمنان و خراسان، از شرق به شهر گالیکش، از غرب به شهرستان آزادشهر و از شمال به شهرستان گنبدکاووس متصل است. ارتفاع این شهر از سطح دریا حدود 901 متر مى باشد.

قسمت کوهستانى آن دنباله کوه هاى البرز شرقى است. ناهموارى هاى این شهرستان از دو قسمت کوهستانى و جلگه اى تشکیل شده است. نقاط کوهستانى شهر مینودشت، از سوى شرق از طریق ارتفاعات پارک ملى گلستان به ارتفاعات بجنورد متصل مى گردد.

قسمت جلگه اى تنها در مرکز و ضلع غربى واقع شده که وسعت کمى دارد و بسیار حاصلخیز مى باشد. بیشتر جمعیت شهر مینودشت در بخش جلگه اى سکونت دارند. به سبب وجود ارتفاعات در شرق و جنوب و وزش بادهاى سرد شمالى و مرطوب شمال غرب، در نقاط کوهستانى تا ارتفاعات متوسط، ریزش باران بیشتر است، ولى در نواحى کم ارتفاع کوهپایه اى و جلگه اى از میزان بارش کاسته مى شود و داراى آب و هواى معتدل و نیمه مرطوب است.آب این شهر از رودخانه هاى چهل چاى و نرم آب تأمین مى شود.

مینودشت شهری میان دشت وکوه

مکان هاى تاریخى مینودشت

 

آرامگاه مختوم قلى

شاعر پرآوازه ترکمن در روستاى آق تقاى در فاصله 60 کیلومترى مرز پل قرار دارد که مهمترین جاذبه گردشگرى این شهرستان و کلاله است. مختوم قلى یکى از شخصیت هاى ادبى و حماسى ترکمن به شمار مى آید و به ویژه در ادب و هنر جمهورى ترکمنستان از جایگاه ویژه اى برخوردار است.

 

قلعه ماران

یکى دیگر از مهمترین دیدنى هاى این منطقه است. بنا به یک روایت تاریخى قلعه ماران همان پایتخت دوم پارت ها (اشکانیان) است که تیرداد آن را ساخت و به دارا موسوم شد و گفته مى شود همان «داریون» یونانى هاست.

 

قلعه سلیمان بوقه

قلعه سلیمان بوقه در حدود3کیلومترى ضلع شرقى روستاى ترسه از توابع دهستان دوزین در بخش گالیکش شهرستان مینودشت قرار دارد .از نظر موقعیت طبیعى و جغرافیایى در ناحیه کوهستانى ـ جنگلى بر بالاى کوهى به نام «بوقوتو» که در حدود2000 متر از سطح دریاى آزاد بالاتر است جاى دارد. تنها راه دسترسى و صعود آسان به قلعه به دلیل قرار گرفتن در صخره هاى سنگى، پرتگاه هاى بلند و عمیق و شیب تند دیواره هاى سنگى از روستاى ترسه و جبهه غربى قلعه مى باشد. قلعه در بالاى کوه و مشرف پرتگاه ها و دره هاى سهمناک اطراف قرار دارد.

 

مجموعه تاریخى ـ فرهنگى خالدنبى

در منطقه اى کوهستانى و در فاصله 90 کیلومترى شمال شرق گنبد کاووس و 55  کیلومترى شمال شرق کلاله و6  کیلومترى روستاى گچى سو، بر فراز قله کوه گوگجه داغ واقع شده است. مجموعه تاریخى خالد نبى شامل سه زیارتگاه خالدنبى، عالم بابا و چوپان عطا و یک مجموعه گورستان عظیم و درختان نذر کرده و در دره اى به نام پنج شیر و چشمه خضر دندان است.

 

شهر تاریخى دشت حلقه

محوطه تاریخى ـ فرهنگى دشت حلقه در واقع شهرى مربوط به دوره اشکانیان است که در دوره ساسانى و اسلامى بازسازى گردیده است. این شهر تاریخى در 12 کیلومترى غرب شهر مینودشت و در حاشیه روستایى به همین نام قرار گرفته است.

عمده فعالیت مردمان این شهرستان کشاورزى و دامپرورى است ولى نوغاندارى دامنه وسیعى در این شهرستان دارد. صنایع دستى عمده آن شامل کارگاه هاى بافت قالى، قالیچه ترکمنى ، نمدمالى و پارچه هاى ابریشمى و سوزن دوزى است.

از مراکز مهم تولیدى و صنعتى مینودشت مى توان کارخانجات آرد، شالیکوبى، کارخانه پنبه پاک کنى، سردخانه و شهرک صنعتى و غذایى را نام برد. عمده محصولات کشاورزى این شهرستان، باغ هاى میوه، برنج، غلات، گندم، جو، بادام زمینى و دانه هاى روغنى نظیر (کلزا و سویا)، توتون، حبوبات و صیفى جات است.

 

آشنایى با امامزاده و زیارتگاه هاى شهرستان مینودشت

شهرستان مینودشت افزون بر آن که یک شهرستان تاریخى و کهن مى باشد، یک سرزمین مذهبى با مردمانى بسیار متدین و مؤمن است، که داراى امامزاده ها و زیارتگاه هاى بسیارى مى باشد، که همگى آنها مورد احترام و تکریم عموم مردم منطقه و محل رجوع و زیارت شیفتگان اهل بیت است.

(زیارتگاه امامزاده جعفر - زیارتگاه امام عبدالله روستاى ده عبدالله - امامزاده اسحاق روستاى قلمى- امامزاده موسى روستاى بازگیر- بقعه متبرکه بابا تکیه - زیارتگاه بى بى حلیمه- بقعه متبرکه سیدحسن نبى)

 

پارک ملى گلستان

از مهمترین گردشگاه هاى این شهرستان مى توان به پارک ملى گلستان که نخستین پارک ملى ایران محسوب مى شود اشاره کرد. این پارک که در مسیر جاده مشهد قرار گرفته باعث شده که تمام مسافران را براى استراحت به اینجا بکشاند.

مینودشت شهری میان دشت وکوه

 

آبشار لوه، مینودشت

این آبشار یکى از زیباترین آبشارهاى ایران است که در 20کیلومترى گالیکش و در 5 کیلومترى جاده اصلى (مشهد - گلستان) در کنار روستایى به همین نام واقع شده است. همجوارى این آبشار با پارک جنگلى گلستان ارزش توریستى ویژه اى به آن بخشیده است.

 

جنگل باقرآباد

در فاصله 10کیلومترى شهرستان مینودشت قرار گرفته که روزانه پذیراى مهمانان زیادى از داخل و خارج شهرستان مى باشد که در این جنگل شاهد طبیعت بکر و دست نخورده اى هستیم.

 

چراغ تپه

یکى از تپه هاى بلندى است که برروى شهر مشرف مى باشد و هر روز مردمان زیادى براى ورزش و تفریح به این محل مى آیند و از بالاى این تپه مخصوصاً هنگام غروب آفتاب خیلى دیدنى است. هر ساله برروى چراغ تپه جشنواره پارگلایدر و چتربازى برگزار مى شود و باعث شده که گردشگران داخلى و خارجى در ایام نوروز به این شهر مسافرت نمایند و این موضوع زیبایى شهر را در این ایام صدچندان مى کند

منبع : tebyan.net


تبلیغات