مسجد تاریخانه دامغان - آکا

در این مقاله از سایت آکاایران مطلبی در مورد مسجد تاریخانه دامغان ارائه شده است ، همچنین برای مشاهده مقالات بیشتر در دسته تهران از سایت ایرانگردی آکاایران مقالات بیشتری را مشاهده نمایید

مسجد تاریخانه دامغان
,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

معماران چیره‌دست ایرانی که در زمان ساسانیان با سنت‌های کهن معماری آموخته شده بودند، هنوز می‌توانستند شاگردانی تربیت کنند که تا قرن‌ها بعد ساختمان‌های اعجاب‌آور بنا کنند.استادان معمارانی که مسجد تاریخانه دامغان را ساختند شاگردان همان استادانی بودند که تاق عظیم تیسفون را چنان ساختند که بیش از هزار سال استعداد معماران جهان را به مبارزه می‌طلبید.

جز برخی دیوارهای فروریخته و نقشه‌های پی که از اکتشافات باستان‌شناسی به دست آمده، قدیمی‌ترین ساختمان اسلامی در ایران، تاریخانه دامغان است. «تاری» ‌به زبان ترکی یعنی «خدای» و «تاریخانه» می‌شود «خدایخانه».

این ساختمان مظهر عظمت و اعتماد و در عین حال فروتنی است و همواره احساسی از شکوه و زیبایی را در بیننده ایجاد می‌کند. پایه‌های عظیم آن محکم‌تر از حد نیاز به نظر می‌رسد و از این روست که این بنا را جزو اولین بناهای ضدزلزله در دوران اولیه اسلامی قلمداد می‌کنند. به هر حال این مکان که به خانه خدا معروف است، هوش عاطفی هر کسی را که ساعتی در آن در سکوت بگذراند، برمی‌انگیزد.

,شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران

منبع : tebyan.net

مسجد تاریخانه دامغان گردآوری توسط بخش شهرهای استان تهران- دیدنی های استان تهران سایت آکاایران
219,000
120,000
75,000

پدال بین به همراه برس 5 لیتری

75,00075,000
تبلیغات